Európska únia po roku 2004

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1180×

Příbuzná témataEurópska únia po roku 2004

Rozšírenie, ktoré spečatí summit v Kodani, bude najväčšie v histórii Európskej únie. Európska únia sa 1. mája 2004 rozrastie z dnešných 15 na 25 členov a čo sa týka počtu obyvateľov, stane sa so 445 miliónovou populáciu tretím najľudnatejším celkom sveta po Číne a Indii. Až doteraz únia prijala v jednom termíne najviac troch členov. V roku 2004 však do únie vstúpi 10 nových krajín, čo bude predstavovať 75 miliónov nových obyvateľov. Najväčšou novou členskou krajinou bude Poľsko s 39 miliónmi obyvateľov, čo je asi stokrát viac ako najmenšia Malta. Slovensko s 5,5 miliónmi obyvateľov bude patriť medzi väčšie kandidátske krajiny spomedzi desiatich. Menšie sú okrem Malty aj tri pobaltské štáty, medzi väčšie bude patriť Česko, Maďarsko a spomínané najväčšie Poľsko.
Rozšírenie Európskej únii sa bude vyznačovať veľkou ekonomickou nerovnováhou. Desať nových krajín bude spolu vytvárať hrubý národný produkt asi 404 miliárd eúr, čo je však len 4,6 percenta HDP súčasnej Únii. Pre porovnanie, počet obyvateľov a rozloha Európskej únie sa rozšírením zvýšia o tretinu, HDP len o necelých päť percent. Priemerný HDP desiatich kandidátskych krajín na obyvateľa predstavuje len 46 % únie. Z budúcich nových členov je najbohatší Cyprus, ktorý dosahuje dnes HDP na obyvateľa 80 % priemeru únie. Nasleduje Slovinsko a Malta, Slovensko je niekde na úrovni 49 %, najchudobnejšie sú Poľsko so 40 %, Litva s 38 % a Lotyšsko s 33 %.
V nezamestnanosti Slovensku patrí neslávne prvé miesto, v Poľsku jej miera dosahuje 18 %. Najlepšie sú na tom Slovinci s 5,7 %. Inflácia je najnižšia na Cypre a Malte, najvyššia v Maďarsku.
Týmto najväčším rozšírením v roku 2004 sa rozšírenie Európskej únii nekončí. Na dvere búchajú Bulharsko a Rumunsko, ktoré chcú vstúpiť v roku 2007, kandidátom je aj Turecko.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?