Euro prichádza!

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2125×

Příbuzná témataEuro prichádza!

1. januára 2002 pustí Európska centrálna banka do obehu 14,25 miliardy bankoviek a 50 miliárd mincí spoločnej európskej meny. Z 12 mien členských štátov Európskej únie (EU) sa stane jedna – euro. Euro, napriek ich bohatej histórii, nahradí pôvodné meny v týchto kranjinách:
Nemecko Marka 1871
Rakúsko Šiling 1924
Holandsko Gulden 1694
Luxembursko Frank 1849
Španielsko Pessos 1707
Francúzsko Frank 1795
Portugalsko Escudo 15. stor.
Taliansko Líra 1861
Grécko Drachma 1871
Fínsko Markka 1860
Írsko Funt 1927
Belgicko Frank 1832

Euro existuje ako bezhotovostné platidlo (napr. pri úkonoch na bankových účtoch) už od 1. januára 1999. Tato menová únia mala pripraviť členské štáty EU na samotné Euro. Od prvých sekúnd budúceho roka sa už bude môcť eurom platiť aj v hotovosti. Uľahčí sa tým napríklad pracné preratúvanie do inej meny pri cestách do zahraničia, čo by, teda okrem iných výhod, uľahčilo a trošku skrášlilo aj dovolenky. Stačí vedieť, že euro je približne 43 Sk a človek je v obraze takmer v celej EU, okrem Veľkej Británie a niektorých severských krajín. Ich národné platidlá zostávajú v platnosti. V prvých dvoch mesiacoch (v Holandsku iba v januári, v Nemecku do konca decembra) sa bude dať nakupovať aj za zanikajúcu menu daného štátu, obchodníci však budú vydávať už euro. Pri novej mene euro zostane hodnota peňazí rovnaká, zmenia sa len peniaze ako také. Všetky bankovky eurozóny budú rovnaké – okná a dvere na ich prednej strane, ktoré navrhol rakúsky výtvarník Robert Kalinam, majú symbolizovať európskeho ducha otvorenosti a spolupráce. Aby sa krajiny vyhli hádkam, nedotýkajú sa zobrazené motívy národnej hrdosti žiadnej z nich. Rozdiely sa dajú nájsť len na minciach – národné záujmy vlád a obyvateľov jednotlivých štátov v tomto prípade ustúpili spoločným záujmom. Euro má pri súčasnej situácii rýchlo sa rozširujúcej komunikácie a medzinárodného obchodu dobrú šancu stať sa rovnako silným ako dolár. Jeho zavedenie bude dôležité pre:
- národný trh krajín
- svetový trh
- finančný trh
- trh práce
Situácia na trhu práce v niektorých členských krajinách nie je dobrá. So zavedením eura by sme možno mohli očakávať nové pracovné miesta z dôvodu nárastu produkcie, pretože tovar a služby sa môžu ponúkať a vymieňať medzi krajinami s menšími bariérami, t.j. zväčší sa priestor pre uskutočňovanie trhovej podstaty.

Akonáhle by vzrástli výnosy firiem, v ideálnom prípade by sa mohli takto vytvoriť nové pracovné miesta.

A ako rozpoznať falzifikát? V každom prípade treba na bankovkách skontrolovať aspoň zbežne niektoré ochranné prvky ako sú vodoznak a ochranný prúžok a prejsť po nej prstami – bankovka nemá byť hladká, farba musí mať plasticitu. Predpokladá sa, že euro bude prínosom pre hospodárstvo v Európe. A iba dobré hospodárstvo krajín je predpoklad pre dobrý život ľudí.


ZDROJ: časopis Život 36/2001.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?