Ernest Hemingway životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 6459×

Příbuzná témataErnest Hemingway životopis

Ernest Hemingway

- narodil sa 21.7.1899 v Oak Parku (Illinois, USA)
- zomrel 2.7.1961 v Ketchume (Sun Valley, Idaho). - Jeho otec bol lekár a vypestoval v Hemingwayovi lásku k prírode
- Po skončení strednej školy robil ako novinár a neskôr išiel do Európy, aby sa zúčastnil 1. svetovej vojny. Ostal bývať v Paríži a v roku 1921 sa oženil s Hadley Richardsovou.
- Svoje prvé dielo vydal v roku 1924 v Paríži, a to pod názvom Tri poviedky a desať básní. Ďalšia bola zbierka drobných próz V našom čase. Po vydaní tejto zbierky sa rozhodol venovať sa iba literatúre. - Jeho prvý román bol v roku 1926 Jarné riavy a vzápätí vydal tiež román, a to Slnko aj vychádza. - V roku 1927 sa rozviedol s manželkou a oženil sa s Pauline Pfeifferovou. Následne vydal zbierku poviedok Muži bez žien a potom jeden z jeho najznámejších románov Zbohom zbraniam.
- Mal rád odvážne športy, ako sú napríklad býčie zápasy, čo ho inšpirovalo k vydaniu knihy Smrť popoludní. - Ďalším jeho dielom bola zbierka poviedok Víťaz nič nezíska. Po vydaní tejto zbierky začal cestovať po Afrike, ktorá ho asi tak veľmi očarila, že vydal diela Zelené pahorky Afriky a Snehy Kilimandžára. - Taktiež napísal prózu Krátky šťastný život Francisa Macombera. Po vypuknutí Španielskej občianskej vojny išiel do tejto krajiny nakrútiť o udalosti dva filmy. Vojna ho neprinútila ani k dočasnému zastaveniu písania kníh. V tom čase vydal román Mať a nemať a zbierku poviedok Piata kolóna a prvých 49 poviedok.
- Po skončení vojny využil to, čo videl, pri písaní ďalších diel, ako sú O amerických mŕtvych v Španielsku a Komu zvonia do hrobu. - V roku 1940 sa Hemingway usadil na Kube, rozviedol sa s manželkou a oženil sa s Marthou Gelhornovou. Toto manželstvo netrvalo veľmi dlho. - V Londýne sa zoznámil s novinárkou Mary Welshovou, s ktorou sa v roku 1946 oženil. Zase sa začal venovať tvorbe. Vydal román Cez rieku a do lesa. - Jeho najznámejšie dielo Starec a more, vydané v roku 1952, mu prinieslo o dva roky neskôr Nobelovu cenu. - Po jeho smrti boli vydané ešte dve jeho knihy Pohyblivý sviatok a Ostrovy v prúde.
- Hemingway sa nemohol vyrovnať so starobou, čo ho priviedlo až k neustálemu opakovaniu pokusov o spáchanie samovraždy. To sa mu podarilo až na trinásty krát.
V románe Cez rieku a pod stromy (Across the River and into the Trees), vydanom v roku 1950, opisuje Hemingway svoj vlastný život, v ktorom jeho postava je nahradená americkým plukovníkom Cantwellom, ktorý je ťažko chorý.

V tomto diele si čitateľ prečíta o živote a smrti, láske a odvahe a o vzťahu k prírode. Do deja, v ktorom sa vyskytujú dva dni lásky s mladou talianskou priateľkou a deň na love kačíc, vstupujú opisy duševného stavu hrdinu.
Román Komu zvonia do hrobu (For Whom the Bell Tolls), vydaný v roku 1940, je z prostredia Španielskej občianskej vojny. Súperia tu dve strany: španielsky loyalisti a medzinárodné brigády. Vyhodili do vzduchu most, aby sa zabránilo jeho používaniu nepriateľmi, pričom je veľa ľudí zranených a zabitých. Hlavná postava tohto diela je Američan Robert Jordan, ktorý bojuje na strane medzinárodných brigád. Tu si uvedomuje, že vojna nemá zmysel, ale napriek tomu si plní svoju povinnosť.
Hlavnou postavou románu Slnko aj vychádza (The Sun Also Rises), vydaného v roku 1926, je Brett Ashleyová, ktorá je zaľúbená do rozprávača Jaka Barnesa, avšak ten je zranený a zomiera. Brett flirtuje s Robertom Cohnom a Pedrom Romerom, ale nakoniec sa vydá za Mika Campbella. Ten je zranený nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Predstiera, že sa už so svojou minulosťou vyrovnal.
Hemingwayova najznámejšia novela Starec a more (The Old Man and the Sea), rozpráva o rybárovi Santiagovi. Ten sa nevzdáva ani po dlhom čase neúspechu na rybačke, až napokon sa mu podarí chytiť obrovskú rybu. Keďže je veľmi veľká, nemôže ju naložiť na čln, a preto musí byť ťahaná loďou. Pri ceste domov ho zastaví žralok, ktorý zožerie Santiagov úlovok. Ostane tam iba kostra, ale aj tá po príchode na breh svedčí o obrovskej koristi.
Román Zbohom zbraniam (A Farewell to Arms), vydaný v roku 1929, rozpráva o láske ošetrovateľky Catheriny Barkleyovej a amerického poručíka Frederica Henryho. Frederico slúži počas 1.svetovej vojny ako taliansky dobrovoľník. Spolu s Catherinou utekajú do Švajčiarska. Catherine zomiera pri pôrode. Jej smrť je zapríčinená veľkým chaosom. Autor tu poukazuje na ničivé následky vojny.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?