Ernest Hemingway Zbohom zbraniam

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 3198×

Příbuzná témataErnest Hemingway Zbohom zbraniam

Po absolvovaní strednej školy sa stal novinárom. Ako reportér pre Kansas City Star sa pripojil v r.1918 k ambulantnej jednotke American Field Service vo Francúzsku. Neskôr slúžil v Taliansku. Od r. 1920 pracoval pre Toronto Star Weeklly, 1921 sa oženil s Handley Richardsovou, vzápätí ho Toronto Star posiela ako zahraničného spravodajcu do Paríža. Jeho prvotina Three stories and ten poems (tri povesti a desať básni, 1923) vyšla v Paríži. Po vyjdení ďalšej zbierky drobných próz V našom čase sa vzdal zamestnania, rozhodnutý venovať sa iba literatúre. 1927 sa rozviedol s prvou manželkou a oženil sa s Pauline Pfeifferovou. Prvý čatatelský úspech zožal zbierkou poviedok Muži bez žien (1927). Najúspešnejším románom sa stal román Zbohom zbraniam (1929)
Najdlhším románom je Komu zvonia do hrobu (1940). 1940 sa usadil na Kube, opäť sa rozviedol a oženil s Marthou Gelhornovou. 1941 odišiel ako vojnový korešpondent do Číny, Barmy a Indočíny, 1944 v tej istej funkcií do Európy. V Londýne sa zoznámil s novinárkou Mary Welshovou, s ktorou sa po rozvode oženil (1946)
Hemingwayové vrcholné dielo za ktoré 1954 získal Nobelovu cenu Starec a more vyšlo po prvý raz v časopise Life. Posledné roky svojho života prežíva na Kube v beznádejnom boji s prikvačujúcou starobou, až ho depresia dohnala k samovražde.ZBOHOM ZBRANIAM

Hlavný postavy- Frederik Henry, Katrin Barkleyová.

Tento román opisuje atmosféru v taliansku počas 1. svet. vojny.
Frederik bol pôvodom Američan a pracoval na fronte ako sanitár a mával za úlohu odviezť zranených vojakov z fronty do nemocníc. Skoro každý večer sa stretával s kamarátmi v hostinci, kde si dali zakaždým zopár pohárikov. Až kým nespoznal anglickú ošetrovateľku Katrin Barkleyovú, do ktorej sa hneď zaľúbil. Pri jednom útoku Rakúskych vojsk na taliansku základňu zasiahli Fredericka črepy z mínometu do kolena a do hlavy. Bol prevezený, kvôli lepším liečebným možnostiam do nemocnice v Milane. Za niekoľko týždňov preradili do Milana aj Katrin, kvôli nedostatku ošetrovateliek. Keď mala Katrin nočnú smenu sa potajomky zakrádala k Frederikovi do izby, kde prežívali pekne chvíle a v jeden deň otehotnela. Po niekoľkých mesiacoch sa Frederik uzdravel a tak musel ísť späť na frontu, zatiaľ čo Katrin ostala v Milane. Talianskym vojakom sa na fronte vôbec nedarilo a tak museli ustupovať. Pri ústupe sa rozhodol dezertovať za čo bol prenasledovaný políciou a hrozila mu smrť. Keď sa vrátil ku Katrin rozhodli sa, že sa preplavia s loďkou do Švajčiarska.

Tam sa ubytovali v horách v jednej rodinke a rozhodli sa, že tu ostanú žiť. Frederikovým plánom o šťastnej rodinke urobil škrt cez rozpočet neočakávaná Katrina smrť pri pôrode a dieťa sa narodilo mŕtve.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?