Ernest Hemingway Slnko aj vychádza

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3473×

Příbuzná témataErnest Hemingway Slnko aj vychádza

ERNEST HEMINGWAYNarodil sa 21.7.1899 v Oak Parku (Illinois, USA) a zomrel 2.7.1961 v Ketchume (Sun Valley, Idaho). Jeho otec bol lekár a vypestoval v ňom lásku k prírode. Po skončení strednej školy pracoval ako novinár a neskôr išiel do Európy, aby sa zúčastnil 1. svetovej vojny. Ostal bývať v Paríži a v roku 1921 sa oženil s Hadley Richardsovou. Svoje prvé dielo vydal v roku 1924 v Paríži, a to pod názvom Tri poviedky a desať básní. Ďalšia bola zbierka drobných próz V našom čase. Svoj prvý román Jarné riavy napísal v roku 1926 a vzápätí vydal tiež román, a to Slnko aj vychádza. V roku 1927 sa rozviedol s manželkou a oženil sa s Pauline Pfeifferovou. Následne vydal jeden z najznámejších románov Zbohom zbraniam. Mal rád odvážne športy, ako sú napríklad býčie zápasy, čo ho inšpirovalo k vydaniu knihy Smrť popoludní. Ďalším jeho dielom bola zbierka poviedok Víťaz nič nezíska. Po vypuknutí Španielskej občianskej vojny išiel do tejto krajiny nakrútiť o udalosti dva filmy. Vojna ho neprinútila ani k dočasnému zastaveniu písania kníh. V tom čase vydal román Mať a nemať a zbierku poviedok Piata kolóna a prvých 49 poviedok. Po skončení vojny využil to, čo videl, pri písaní ďalších diel, ako sú O amerických mŕtvych v Španielsku a Komu zvonia do hrobu. V roku 1940 sa usadil na Kube, rozviedol sa s manželkou a oženil s Marthou Gelhornovou. Toto manželstvo netrvalo veľmi dlho. Jeho najznámejšie dielo Starec a more, vydané v roku 1952, mu prinieslo o dva roky neskôr Nobelovu cenu. Hemingway sa nemohol vyrovnať so starobou, čo ho priviedlo až k neustálemu opakovaniu pokusov o spáchanie samovraždy. To sa mu podarilo až na trinásty krát. Slnko aj vychádza


Literárny žáner: román
Kompozícia: 19.

kapitol
Hlavné postavy:
Robert Cohn, Frances Clyneová, Jacob Barnes, Brett Ashleyová, Bill Gorton,
Michael Campbell, Pedro Romer

" Jedno pokolenie odchádza a druhé pokolenie prichádza; ale Zem je tu večne… Slnko aj vychádza, a slnko zapadá, náhli sa ta, kde povstalo… Vietor duje na juh a skrúca sa k severu; bez prestania víri a po svojich cestách krúži dookola … Všetky rieky tečú do mora; a predsa more nie je nikdy plné; v tie miesta, skade skrsli, sa rieky zase vracajú."

KAZATEĽ

Dej románu Ernesta Hemingwaya je poprepletaný zložitými osudmi mladých ľudí, žijúcich v Paríži, ktorí po skončení 1. svetovej vojny nachádzajú zmysel svojho života v rušnom nočnom živote. Čitateľ sa po prečítaní prvej kapitoly dostáva priamo do centra deja.
Brett Ashleyová je hlavnou hrdinkou tohto románu. Je to šarmantná 34 dáma , ktorej životnou láskou ,a zároveň jediným skutočným kamarátom, je Jake Barnes, s ktorým sa zoznámila ešte počas vojny v nemocnici, kde pracovala ako dobrovoľná zdravotná sestra. Na konci vojny sa vydala za bohatého pána Ashleyho, ktorého neľúbila. Po skončení vojny sa rozvádza so svojim manželom. Jej povesť nie je najlepšia. Jej spoločníkom je alkohol a skupina priateľov, ktorí žijú bohémskym životom. Žije na úkor mužov, ktorí sú ňou úplne očarení. Oplýva neobyčajným kúzlom, ktorým si získa každého muža či chlapca. Flirtuje s Cohnom, počas pobytu v Španielsku s mladým toreadorom Pedrom Romerom i Michaelom Campbwellom, ale jej životnou láskou je Jake Barnes. Na konci románu sa dozvedáme, že sa vydala za Michaela, hoci ľúbila Jakea.

Robert Cohn je milý, kamarátsky a plachý chlapec, pochádzajúci zo židovskej rodiny. Po náročnom štúdiu v Princetone sa ožení s prvým dievčaťom, ktoré má o neho záujem. Manželstvo mu po piatich rokov zlyháva, preto odcestuje do Kalifornie, kde pôsobí ako redaktor Umeleckej revue. Časopis nemá úspech, a preto odchádza do Európy hľadať šťastie do Európy. Po jeho boku stojí energická žena Frances Clyneová, ktoré s ním žije hlavne pre jeho peniaze. Neskôr ju opustí a zaľúbi sa do Brett Ashleyovej. Jeho lásku k nej možno prirovnať k posadnutosti. Na konci diela sa pre neopätovanie citov stiahne do úzadia a odchádza z deja tohoto románu. Robert je veľmi zaujímavý hrdina, ktorý často sníva a žije život vo fantázii. Autor neopisuje dôkladne jeho výzor, ale vieme, že počas strednej školy bol boxerom. Je to postava plná protikladov. Cohn je milý, nesmelý mladý muž, ktorý však vie využiť svoju silu, ak je to potrebné. Pedro Romer je mladý, 19 ročný toreador, žijúci v Španielsku. Zaľúbi sa do Brett, prežijú spolu vášnivý románik, dokonca jej aj ponúkne manželstvo, ale ona ho odmietne. Pedro žije pre pocit víťazstva nad býkmi v aréne. Publikum ho zbožňuje, no niekedy aj zatracuje. Michael Campbwell pochádza z bohatej rodiny. Má prosperujúcu firmu, no pre svoju naivitu zbankrotuje. Rád si užíva spoločnosti dobrého vína, alkoholu a žien. Keď sa opije, je veľmi zlým spoločníkom, a preto ho musí jeho nastávajúca Brett krotiť. Vie o jej románikoch, miestami sa zdá, že to v ňom prebúdza jeho sexuálnu túžbu.

Bill Gorton vstupuje do deja románu až v jeho polovici. Je nadšeným cestovateľom, spisovateľom a priateľom Jacoba Barnesa. Keď má v sebe dostatok alkoholických látok pracuje jeho fantázia na najvyššej úrovni. Obľubuje vypchaté zvieratá, najmä psov. S Jakekom a Cohnom trávi dovolenku v Španielsku. Chytajú ryby a zabúdajú na uponáhľaný život v Paríži.

Jacob Barnes je rozprávačom celého príbehu. Je redaktorom miestneho časopisu, svojej práci však nevenuje veľa času. Jeho denný program začína raňajkami v miestnych kaviarňach po brehu rieky Seiny. Potom pracuje v redakcii asi 4 hodiny, obednú prestávku trávi pri víne a dobrom jedle so svojimi priateľmi. Poobede príde do domu, v ktorom býva, domovníčka mu odovzdá poštu i odkazy a zvyšok voľného času trávi vo svojej izbe prípravou na večer. Hrdinovia sa stretávajú vo svojom obľúbenom podniku Select v Latinskej štvrti. Sú len bábkami v rukách alkoholu, cigariet, tanca, prostitútok a všetkých drog danej spoločnosti. Autor im dáva prezývku " stratená generácia ".Úryvky , ktoré ma zaujali:

" Počuj, Jake," oprel sa o pult." Nemáš niekedy pocit, že život beží okolo teba, a ty máš z neho starú belu? Uvedomuješ si, že už máš za sebou takmer polovicu života?
( Autor opisuje pocit bezvýznamnosti života, hrdina nenachádza jeho zmysel)

" Bol teplý jarný večer, a keď Robert odišiel, ostal som sedieť na terase Napolitain a díval som sa, ako sa stmieva, ako sa rozsvecujú elektrické reklamy, červené i zelené dopravné semafory, ako sa valia ľudia, ako klepocú drožky na okraji hustého prúdu taxíkov, ako sa jednotlivo alebo v dvojiciach presúvajú poules a zháňajú si večeru"
( opis noci v Paríži )

" Načerpajme ešte rozkoše z tohoto, " pristrčila si Brett pohárik. Gróf nalieval veľmi opatrne. " Nech sa páči, milá moja, a potom sa pre mňa za mňa opite."
" Ja sa mám opiť? Opiť?"
" Milá moja, taká ste čarovná, keď ste opitá."
( morálka spoločnosti, člověk je zaujímavý, keď pije alkohol )

" Nedotýkaj sa ma," povedala. " Prosím ťa, nedotýkaj sa ma."
" Čo ti je?"
" Nevydržím to."
" Ale, Brett!"
" Nesmieš. Pochop to konečne. Skrátka to nevydržím. Ach, miláčik, prosím ťa, pochop to!"
" Ty ma nemáš rada?"
" Že ťa nemám rada? Len čo sa ma dotkneš, hneď mi naskočí husia koža."
( Brettina láska k Jakeovi, ktorého ľúbila, ale vedela, že nie je schopná byť verná len jednému mužovi )

Záver a vlastný názor:

Je to veľmi pozoruhodné dielo z Hemigwayovej tvorby. Je ovplyvnené jeho pocitmi a zážitkami z vojny a povojnového obdobia.

Podľa mňa je to autobiografický román. Je to dielo o jeho sklamania z lásky, žien a života po vojne.Jacob Barnes je sám Ernest Hemingway. Svoje city, pocity a nálady vyjadruje prostredníctvom tohoto hlavného hrdinu románu Slnko aj vychádza. Myslím si, že je to román, v ktorom sa nachádza priveľa postáv a pri niektorých dialógoch musí čitateľ uvažovať, komu dané slová patria. Autor neopisuje vonkajšiu charakteristiku hlavných postáv, zameriava sa skôr na duševné črty hrdinov. Podľa mňa sú ľudia, žijúci v tomto období právom označovaní za stratenú generáciu, lebo ich život je ľahký a niekedy aj jednotvárny. Tvária sa, že si užívajú spoločenský život, ale podľa mňa len zakrývajú svoje problémy za fľašu šampanského či koňaku. Súcitím s ich osudmi, chápem ich problémy, no niekedy ma zaráža ich pýcha, pocit nadradenosti, majetnosti a povýšenosti.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?