Emily Jane Bronteová Búrlivé výšiny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)Emily Jane Bronteová Búrlivé výšiny

Téma: vzťah hlavných hrdinov vykreslený s prekvapujúcou psychologickou hĺbkou
Idea: vzbúrenie sa proti viktoriánskemu potláčaniu citov
Čas: september 1801 - september 1802
Miesto: usadlosti Búrlivé výšiny a Drozdovo neďaleko anglického mestečka Gimmerton
Útvar: román
Kompozícia: 34 nepomenovaných častí
Postavy: Heatcliff - najdúch, žije len pre pomstu, mohol mať všetko, len to nie, po čom
najviac túžil;
Cathy Earnshavová- jeho životná láska, miluje Heatcliffa, no nevezme si ho,
pretože nemá ten správny pôvod;
Hindley - jej brat, Heatcliffa nenávidel a nedokázal ubrániť svojho syna od jeho
vplyvu;
Edgar Linton - Cathyn manžel, spravil by pre ňu všetko, ale nikdy celkom
nezískal jej srdce;
Izabela - Edgarova sestra, zaľúbi sa do Heatcliffa;
Katka - dcéra Lintona a Cathy;
Hareton - Hindleyho syn, váži si Heatcliffa viac, ako vlastného otca a netuší,
ako ho oklamali;
Linton - syn Heatcliffa a Izabely;


Emily Jane Bronteová sa narodila a vyrastala na vidieckej farme spolu so svojimi dvoma sestrami a bratom. Tu začala písať poéziu. Tvorila aj pod pseudonymom Ellis Bell. Búrlivé výšiny (orig. Wuthering Heights) sú jej jediným románom. Napriek romantickej scenérii prevládajú v diele realistické tendencie.

Pán Lockwood navštívi Heatcliffa na Búrlivých výšinách. Po veľmi nepríjemnom zaobchádzaní so strany všetkých obyvateľov usadlosti požiada slúžku Nelly, aby mu vyrozprávala príbeh tejto zvláštnej rodiny. Na Búrlivých výšinách žili Earnshavovci so synom Hindleyom a dcérou Cathy. Raz ich otec dovedie z Liverpoolu malého chlapca. Nazvú ho Heatcliff. Medzi ním a Cathy sa vytvorí silné puto, ktoré prerastie do vzájomnej závislosti. Hindley si Heatcliffa neobľúbi a keď sa po otcovej smrti vráti zo štúdií aj s manželkou, degraduje ho na sluhu. Čoskoro po narodení Haretona, jeho matka a Hindleyova manželka zomiera.

Cathy strávi nejaký čas u Lintonovcov v Drozdove, ktorí majú dcéru Izabelu a syna Edgara. Po návrate sa zverí Nelly, že napriek svojej láske k Heatcliffovi by si ho nikdy nevzala, lebo by sa tým znemožnila. V tej chvíli Heatcliff, ktorý nešťastnou náhodou počul ich rozhovor odišiel a na BV sa nevrátil dva roky.

Od toho momentu sa odvíja tragédia nenaplnenej lásky. Cathy podľahne Edgarovej uhladenosti a vydá sa za neho. Heatcliff sa vráti a zruinuje Hindleya. Stretne sa so svojou dávnou priateľkou, ktorá začne chorľavieť a nakoniec zomrie pri pôrode. Dcérku nazvú Katka. Večer pred tým sa však Cathy ešte stretáva s Heatcliffom. Obaja vedia, že Katarína umrie. Ich stretnutie je plné vášne a zúfalstva.Heatcliff sa z pomsty ožení s Izabelou. Je k nej surový, hoci ona ho ľúbila. Podarí sa jej ujsť skôr, ako porodí syna. Dá mu meno Linton, podľa svojho dievčenského priezviska. Po jej smrti sa o chlapca chce starať Edgar, no nepodarí sa mu uchrániť ho pred Heatcliffom. Medzitým sa Hindley upije k smrti a Hareton sa stane sirotou. Heatcliff sa ho ujme, aby získal jeho majetok. Po 18 rokoch stretáva Katku. S Lintonom si rozumejú a Heatcliffovi sa podarí ich donútiť, aby sa vzali. V tom čase je už Linton veľmi chorý a čoskoro zomiera. Podobne aj Edgar. Heatcliff získava majetok oboch rodín a vyžíva sa v nenávisti Haretona a Katky. Podarilo sa mu pomstiť za nenaplnenú lásku. Tu sa príbeh končí. Lockwood odchádza, no keď sa po roku ocitne neďaleko Drozdova, rozhodne sa ísť navštíviť Nelly. Tú však nájde až na BV. Dozvie sa od nej, že Heatcliff zomrel. Smrťou najmenej tak záhadnou, ako bol celý jeho život. Katka a Hareton sa postupne uzmierili a našli cestu k sebe. Nelly povie Lockwoodovi aj to, že nejeden človek už videl Cathy a Heatcliffa na BV alebo na kopcoch v šedivníku, kde sa tak často spolu túlali, kým boli deťmi. Použitá literatúra: Emily Bronteová – Búrlivé výšiny
Malá encyklopédia literárnych diel
Encyklopédia spisovateľov sveta.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?