Emily Bronteova Búrlivé výšiny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 1358×

Příbuzná témataEmily Bronteova Búrlivé výšiny

Narodila sa v roku 1818 v severnom Anglicku v Haworte v rodine duchovného. Pochádzala zo šiestich súrodencov, z toho sa iba štyria dožili dospelosti, pretože otec ich poslal študovať do ústavu pre deti duchovných, kde zažili hroznú biedu, veľmi zlé podmienky a odniesli si odtiaľ silne podlomené zdravie a tiež zdevastovanú psychiku. To je možné pripísať rôznym vplyvom a to vplyvu prílišnej izolovanosti, pretože ich otec nechcel aby sa stretávali s ostatnými „nevzdelanými, hlúpymi“ dedinčanmi ( dcéry bronteové boli hlboko intelektuálne založené), či to azda možno pripísať krutej, nehostinnej prírode severného Anglicka, ktorá mohla zapríčiniť ich depresívne myslenie.
Žili v úzkom rodinnom kruhu obklopení stále tými istými tvárami a to bol hlavný dôvod, ktorý viedol k vzniku ich fiktívneho svetu fantázie. Tento svet bol zložitý popretkávaný spleťou zložitých často krutých osudov ich fiktívnych postáv.
Carlotte s Branwelom žili vo fiktívnej rozprávkovej ríši zvanej Angria a v druhom vysnenom a brutálne anarchickom sveta, oveľa temnejšom , drsnejšom a morbídnejšom nazvanom Gondal na veľkom ostrove v sv. Pacifiku, kde vládol cisár Július, žili Emily a Anne.
Najtalentovanejšia a nesporne najgeniálnejšia z celej rodiny bola mladá Emily, o ktorej Charllote napísala, že nikdy neprežila ozajstnú živelnú lásku a zomrela v 29 rokoch svojho života ako panna.. Žila vo viktoriánskej dobe, ale nestelesňovala jej ideály a vôbec nevyjadrovala pocity svojich čias. Bola vlastne zlým príkladom viktoriánskeho vkusu a cítenia, či už vedome, alebo nie, šla proti dobe a proti jej prevládajúcim tendenciám, proti samoľúbosti a prudérnosti aj proti viktoriánskemu sociálnemu meliorizmu, preto ju ej súčasníci nemohli pochopiť. Vášne a mohutná záplava citov v jej románe dominujú nad rozumom. V Búrlivých výšinách je gotická atmosféra, baladická tragickosť, najmä v prvej časti. Druhá časť je skôr prísľubom riešenia konfliktov v realistickej rovine. BV možno poňať aj ako prorockú víziu sveta, rozčesaného do obrovského chaosu, založená na protikladných požiadavkách srdca a rozumu, na silných ľudských vášňach na jednej strane a všetkým čo obmedzuje slobodu a dôstojnosť človeka, na strane druhej. Žáner: román

Obdobie: ranno-viktoriánske

Kompozícia: Moderná kompozícia začínajúca sa od konca , pričom v kompozičom systéme sa využíva zaujímavá forma podvojného zorného uhla – rozprávač č.1 Nelly so svojím subjektívnym postojom a rozprávač č.2 Lockwood, objektívny i keď povrchný.

Prvky: expozícia, napätie, kríza a rozuzlenie. Je situovaný do úzkeho sveta zaľudneného len obmedzeným počtom postáv. Postavy: Heathcliff, Katarína Ernshawová-Lintonová, Hindley Ernshaw, Edgar Linton, Izabele Lintonová-Heathcliffová, Harenton Ernshaw, Linton Heathcliff, Katka Lintonová-Ernshawová, Lockwood, Nelly Deanová, Zilla, doktor Kenneth ...

Dva samostatné príbehy: romantický príbeh plný vášní , násilností!!!, nenávisti a smrti s realistickým príbehom života, lásky a odpúšťania. Z halucinačného tónu jej próza evokuje svet plný temnej nadľudskej emociálnej sily a energie. Svojou ríšou netypických hodnôt Emily presviedča nielen čitateľa, ale i svoje postavy o „mravnej nádhere“ nemravných vášní.

Dej: Do Drozdova prichádza nový nájomník menom Lockwood. Ide na Búrlivé výšiny dohodnúť sa s majiteľom Heatcliffom o všetkých podrobnostiach .. Tam ho čaká nepríjemné privítanie v podobe 4 nevrlých, ba priam odporných ľudí.
Usúdi, že najlepšie bude čo najskôr sa odtiaľ „spakovať“ preč. No počasiu, ktoré je pre tieto drstné severoanglické podmienky charakteristické, musí jeho dôstojnosť ustúpiť.
Prijať nocľah pod touto strechou, alebo nie? -to je naivná otázka, ktorá mu preblesne hlavou? No v skutočnosti mu tam nikto nocľah ani neponúka skôr opak je pravdou. Pri odchode naňho ešte stihne „pozorný“ Heathcliff poslať psov, ktorý sa schuti zahryznú do jeho mäska.. Nakoniec tam aj so všetkým svojim odporom musí ostať.
Cez noc sa tam dejú nezvyčajné veci.. Pred spaním si v dubovej komôrke číta knihy akejsi Kataríny Ernshaowej Lintonovej či dokonca Heatcliffovej. V noci má hrôzostrašné vízie danej osoby ako ho v búrke pred oblokom prosíka aby ju pustil dnu a jej mŕtve prsty sa mu zabárajú do ruky a nechcú ho pustiť. Po tomto zážitku sa včas ráno náhli späť do Drozdova. No po tejto namáhavej ceste v zlom a chladnom počasí ochorie a je nútený stráviť nejaký čas v posteli.
Jeho domáca sa rozhodne vypovedať mu celý desivý príbeh Búrlivých výšin. Je to vlastne jej odpoveď na jeho otázky týkajúce sa nevšedných pomerov na Heathcliffovom panstve. Neely Deanova je vo svojom rozprávaní neuveriteľne podrobná a uchvátivá.
Starý pán Ernshaw sa vracia zo svojej služobnej cesty z Liverpoolu. Doma ho čaká „milujúca rodinka“ : manželka, dcéra Katka a syn Hindley. Ešte netušia aké prekvapenie so sebou priniesol starý pán – cigánskeho chlapca s nejasným pôvodom. Starý si ho veľmi rýchlo obľúbi a chlapec zaberie všetku jeho lásku.

Deti ho zo dňa na deň začínajú nenávidieť a starému sa jeho čas začína krátiť.
Mladý Hindley odchádza z domu a vracia sa až posmrti otca.
Medzičasom sa Katarína veľmi spriatelila s Heathcliffom. Hindley si so sebou doniesol aj manželku a tým sa začína najkrutejšie obdobie pre Heathcliffa. Hin. mu odopiera vzdelanie, stravu, šaty, ľudskú dôstojnosť a hlavne jeho milovanú Katarínu. No ona sa ho nemieni vzdať a za všetky tresty pyká spolu s ním. Celé dni a noci sa spolu túlajú po slatinách a vyrastajú z nich divosi – špinaví a nevychovaní. Až raz príde večer, kedy sa to musí všetko skončiť.
Vo svojich večerných „úletoch“ sa dostanú až do Drozdova, kde bývajú Katkini bratranec a sesternica. Stoja za oknom a vysmievajú sa ich jemným spôsobom. Keď sa dajú na útek Katarínu uhryzne pes a jej rodina si ju tam ponecháva až do úplného zotavenia.
Späť na Búrlivé výšiny sa vracia nové dievča s novým správaním, oblečením a ešte čímsi. Toto dievča sa už na Heathcliffa nepozerá s nadšením a obdivom, ale s opovrhnutím a hnusom. Už sa k nemu nedokáže správať tak ako pred tým. Navyše udržiava priateľské styky so svojim bratrancom Edgarom a sesternicou Izabel.
Edgar ju požiada o ruku a ona jeho návrh prijme. Heathcliff si to omylom vypočuje, ale tak, že o tom K. nevie. V tú noc odíde a nepočuť o ňom tri roky. Medzitým manželka Hindleyho pri pôrode zomrie a zanechá po sebe iba syna Haretona. Mladý Hindley si vo svojom živote zvolí alkohol a voči synovi pociťuje takú apatiu, že sa ho nedokáže ani dotknúť. Kašle na jeho výchovu upadá na najspodnejšie dno.
Ako satan spod zeme sa vynorí princ temnôt Heathcliff ako bohatý a uznávaný. Kde tie roky bol a ako získal peniaze ostáva do konca nejasné rovnako ako všetky udalosti okolo tohto divého muža. V kartách vyhral od trosky – Hindleyho panstvo. Irónia osudu Hindley sa vo svojom dome stáva nájomníkom, ktorý neplatí nájomné.
Heathcliff začína navštevovať svoju drahú teraz už pani Lintonovú v Drozdove a zahrávať sa s jej mäkkým mužíčkom Edgarom. Tak ju miluje, že pociťuje potrebu zničiť celý svet okolo nej. Zbalí Izabelu, ktorá sa doňho zamiluje a napriek bratovej a Kataríninej vôli s ním odíde a vydá sa za neho. Heathcliff už nepociťuje potrebu nosiť masku a až teraz sa drahá Izabel dozvedá akú zrúdu si to vlastne vzala. V tých dňoch je Heathcliffovou jedinou záľubou týrať ju fyzicky i psychicky. Dlho to s ním nevydrží a utečie od neho niekam na juh Anglicka neďaleko Londýna. Domov sa už vrátiť nemôže, lebo Edgar ju zavrhol. Tam porodí chorľavé nervózne decko, Lintona Heathcliffa. Heathcliff pokračuje v napočatom diele - ničí mladého Haretona. Vychováva ho na svoj dávny obraz.

Ako 28ročný sa na smrť upil Hindley a za ním ja na rade i Katarína. Jej prudká, divá povaha ju čoraz viac ničí. Zabíja ju vlastné rozhodnutie spred viacerých rokov, rozhodnutie, že umlčala svoju lásku k Heathcliffovi a vlastne ich oboch vtedy pochovala. Katarína nasadí smrteľnú hladovku, ktorá ešte viac pošramotí jej psychiku a z toho sa už nedostane.
Heathcliff sa dozvie ako na tom je a prinúti gazdinú, rozprávačku príbehu, Nelly sprostredkovať mu stretnutie s K. Katarína mu povie, že on ju má na svedomí, že teraz takto zomiera a že mu nedá pokoj pokiaľ nepôjde s ňou aj on a nebude trpieť tak ako trpela ona. Nikdy nenájde pokoja a bude ho do konca života mátať až sa zošalie ako sa zošalela ona teraz. Z tohto záchvatu sa už nepreberie. V noci porodí sedemmesačné dievča menom Katka a zomrie. Z Edgara sa stane pustovník a vzdá sa sudcovského postu. Heathcliffa to zasiahne tiež veľmi hlboko i keď iným spôsobom. Edgar s Nelly vzorne vychovávajú malú Katku. Heathcliff sa dozvie o svojom synovi a rozhodne sa ho získať, ešte pred tým sa doňho stihne Katka zaľúbiť. A z toho sa rozhodne Heathcliff všetko vyťažiť a definitívne zničiť celú rodinu Lintonovcov. Bohužiaľ zo svojho syna je sklamaný, lebo je úplne nanič, iba chorý a nevládny. Modlí sa aby aspoň dožil dokiaľ uskutoční svoj plán. Radšej by mal za syna Haretona, tak sa v ňom vidí.. Núti syna písať ľúbostné listy aby získal Katku. Katka podľahne i napriek otcovým zákazom a keď si uvedomí realitu, je už veľmi neskoro. Je už manželkou Lintona ( Heathcliff ju väznil na BV dokiaľ si mladého nevzala). Jej otec vydýchol posledný výdych na smrteľnej posteli a krátko za ním aj jej novomanžel, ktorý ju mimochodom nikdy nemiloval a konal iba pod vplyvom strachu z otca. Katarína sa stáva väzňom BV a čaká na koniec. Dni si kráti asi tým, že si robí srandy z Haretona. Nepríjemná zatŕpknutá Katarína, takú ju pozná i Lockwood. L odchádza z Drozdova a vracia sa až za sedem mesiacov.
Je neuveriteľné aká zmena sa mu tu na pohľad naskytne. Mladá Katarína(vlastne mladá vdova) sa vydala za Haretona Ernshawa. Naučila ho čítať, písať atď. Na BV panuje pokoj a čo môže len byť príčinou toho všetkého?
Starý Heathcliff otrčil kopytá. Nelly rozpráva o udalostiach, ktoré predchádzali jeho smrť. Už i v čase keď tu bol ešte Lockwood sa Heathcliff začal meniť.. Tak ako mu kedysi sľúbila Katarína – zbláznil sa rovnako ako ona. Posledné mesiace svojho života už takmer ani nevnímal okolie. Myšlienkami bol kdesi úplne mimo.

Nejedol ani nespal, len sa túlal po noci po slatinách medzi šedivníkom a nasledoval svoj prízrak. Nedala mu ani na chvíľu pokoj, vždy keď chcel zaspať ho vytiahla do búrky a on ju s nepríčetným pohľadom a šialenou radosťou nasledoval. Nelly ho našla ráno pri otvorenom okne stuhnutého ako po ňom steká dážď s divým úsmevom na perách. Oči sa mu nedali zatvoriť. Vysmieval sa i smrti. Na jeho pohrebe bol iba Hareton, Nelly a hrobár. Na náhrobku iba sucho napísané Heathcliff a dátum úmrtia, pretože nikto nevedel ako sa volal celým menom rovnako ako kedy a kde sa narodil. Ľudia rozprávajú, že za nočných búrok je spolu vídavať Katarínu a Heahcliffa ako sa túlajú po slatinách ako kedysi.

Idea: Je možné úlohu tohto diela interpretovať rôznymi spôsobmi. Ja by som sa azda pridržala tohto: Nie sú to ľudia naokolo, ktorí nás ničia, ale sme to my sami. Ničíme sa tým, do akej miery dovolíme týmto ľuďom aby nás ohrozili.

Tento román bol aj dvakrát sfilmovaný, ale podľa môjho názoru je nemožné porovnávať toto uchvácujúce knižné dielo s filmovou verziou. Ako sa o ňom vyjadrili rôzny významný autori:
Shorter: „Najznámejší pomník ženskej geniality z 19.storočia.“
Dobell: „Jeho moc je absolútna, titanská? Od prvej do poslednej strany je hrozný a pravdivý.. A ukrutný k čitateľovi.“
Maeterlinc: „Emily mala smelosť, náruživosť, voľnosť sveta vo svojej duši.“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?