Emily Bronteová Búrlivé Výšiny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3067×

Příbuzná témataEmily Bronteová Búrlivé Výšiny

Idea:
Poukazuje na to, ako nešťastná láska zmení život človeka na tyrana.

Dej:
Pán Lockwood, ktorý sa rozhodol začať žiť pustovníckym životom v osamelom domčeku v horách, prichádza navštíviť majiteľa od ktorého si domu, ktorý si ho prenajal. Majiteľ, pán Heathcliff, býva na Búrlivých Výšinách, v pochmúrnom prostredí. Lockwood už pri prvej návšteve zistí, že Heathciff je nepohostinný, zatrpknutý, neznáša spoločnosť a nepozná ani základné pravidlá slušného správania, no práve preto si ho pán Lockwwood obľúbil. Na druhý deň ho navštívi znova, vonku sa strhne búrka a on musí ostať na noc. Pri tejto návšteve spozná aj ďalších obyvateľov domu : mladú, peknú, ale zachmúrenú Cathy, krutého Haretona, starého sluhu Josepha a gazdinú Zillah. Na noc ho uložia do izby, kde je na lavici vyryté meno akejsi Catheriny a knihy, na ktorej na okrajoch je popísaný denník. Lockwood sa v ňom dočíta o pochmúrnom detstve Catheriny a Heatcliffa a o ich tyranovi Hindeleym. Sníva sa mu sen, v ktorom ho tá Catherine žiada aby ju pustil do domu, on vykríkne a zobudí sa, príde Heathcliff. Keď mu Lockwood rozpovie svoj sen, Heathcliff ho pošle inde a volá Catherine, aby sa mu zjavila. Na druhý deň sa Lockwood dostane domov a spozná svoju gazdinú Nelly Deanovú, ktorá mu začne rozprávať o osudoch ľuďoch z výšin. Na Výšinách žil starý pán Earnshaw z manželkou a deťmi : Hindleom a Catherine. Raz im z cesty priniesol chlapca, ktorého našiel na ulici. Dali mu meno Heathcliff. Pán a slečna Catherine si ho obľúbili, no pani a Hindley nie. Pani po dvoch rokoch umrela a Hindley odišiel na štúdiá. Za ten čas, po smrti pána Earnshawa sa domov vracia Hindley aj so ženou Frances a tak pre Heatcliffa a Catherine začína ťažké obdobie. Radi sa túlajú a unikajú mu a raz sa dostanú až k domu Lintnovcov, ktorý Catherine prímu, ale Heatcliffa odoženú. Neskôr si Lintnovci Catherine na čas vezmú a pri ich deťoch Isabelle a Edgarovi sa z malej divošky stane vychovaná mladá dáma. Tak Heathcliff stratí aj svoju jedinú priateľku a ešte viac sa uzavrie do seba. Syn Lintnovcov, Edgar sa zaľúbi do Catheriny a chce sa s ňou oženiť. Catherine príde za Nelly a zverí sa jej, že vydať sa Heathcliffa je pod jej úroveň, on to počuje a odíde skôr, ako ona povie, že miluje iba jeho a chce mu pomôcť, ale vydá sa za Edgara. Edgar, ktorý svoju manželku miluje a nič jej neodoprie sa strašne nahnevá, keď sa Heathcliff po troch rokoch vráti a Catherine mu prejavuje náklonnosť.

Vtedy sa Edgar nahnevá a odíde od Catheriny. Do Heatcliffa sa zaľúbi Edgarova sestra Izabella a kvôli tomu sa pohnevá s Catherinou, ktorá nechce dopustiť, aby sa zaňho vydala. No Heathcliff si ju vezme, i keď ju nemiluje, ale chce sa všetkým pomstiť. Catherine z toho ochorie a zošalie. Vtedy sa k nej vráti Edgar, ktorý ju vždy miluje, ale ona umrie, no ešte dve hodiny pre smrťou mu porodí dcéru – Catherine – Cathy. Isabellu začal Heatcliff týrať a ona mu porodí syna Lintona a tiež umrie. Malý Linton najprv býva s Edgarom, no potom si ho vezme jeho otec. Aj Hindleymu zomrie manželka Frances, ale skôr mu tiež porodí syna Haretona, ktorého tiež vychováva Heathcliff. Na Búrlivých výšinách spolu s Heathcliffom žije Linton, Hareton, Joseph a Zillah. Majetok Hindley prehral v kartách a tak teraz všetko patrí Heathcliffovi. Pri jednej prechádzke sa Cathy dostane až na Výšiny, stretne Lintona a zaľúbi sa doňho. Jej otec Edgar ochorie a Nelly ju prinúti, aby prerušila písomný styk s Lintonom, ale Heathcliff jej povie, že Linton z toho ochorel. Tak ju vláka na Výšiny, kde ju Heathcliff uväzní a núti ju k svadbe s Lintonom. Cathy potom ide za otcom, ale keď umrie, musí ísť bývať na Výšiny, kde doopatruje ťažko chorého Lintona. Po jeho smrti tam ostane ako slúžka a žije spolu s Heathcliffom a Haretonom. Potom, keď k nim ide pán Lockwood zaplatiť nájomné, vidí ich hrozný život. Potom sa rozhodne, že na istý čas pôjde za priateľom na sever a keď sa po siedmich mesiacoch vráti, vidí, že mladý pán Hareton sa zraní a Cathy sa snaží s ním zblížiť. Po čase sa jej to podarí a zaľúbia sa do seba. Heathcliff zomrie šťastný, s pocitom, že konečne bude môcť byť s Catherine vedľa ktorej ho pochovajú. Život Haretona a Cathy sa zmení a oni sú spolu šťastný a bývajú spolu s Nelly.

Postavy:
Pán Earnshaw– Starší pán, na jednej zo svojich ciest našiel Heathcliffa a vzal ho domov. Obľúbil si ho ako vlastného syna a vychovával ho spolu so svojimi doma deťmi. Bol dobrý, láskavý a milujúci otec.
Heathcliff– bol to vlastne najdúch, ktorý si nevážil lásku pána Earnshawa. Jeho povahu prirovnávali k divej šelme.

Nemal nikoho rád, okrem Catheriny, ktorú zo srdca ľúbil, ale nemohol si ju vziať a tak sa zmenil na sebeckého pomstychtivého tyrana.
Hindley- Syn pána Earnshawa, ktorý sa nevedel zmieriť s tým, že jeho otec má rád aj Heathcliffa, ktorého on neznášal a preto sa mu chcel pomstiť a po otcovej smrti zaujal miesto hlavy rodiny a bol neuveriteľný tyran.
Catherine staršia– dcéra pána Earnshawa, jediná priateľka Heathcliffa a aj ona ho ľúbila. Bolo to mladé, pekné dievča, ktoré sa rado túlalo a podobalo sa na divošku, no keď sa vrátila od Lintnovcov stala sa z nej mladá dáma.
Edgar Linton– chlapec zo slušnej rodiny z vyšších vrstiev. Bol manželom Catheriny, veľmi ju miloval a nič jej neodoprel.
Isabelle Lintnová– sestra Edgara, tiež slušne vychované, ale tvrdohlavé dievča, ktoré sa zaľúbilo do Heathcliffa.
Nelly Deanová– slúžka, milujúca, pracovitá, ochotná pomôcť, úprimná, príjemná a obetavá. Vychovala slečnu Catherinu, Heathcliffa a Haretona.
Joseph– sluha, na všetko nadával, klial, bol starý, zatrpknutý, ale pracovitý a bol silne veriaci človek a vždy chodil s bibliou.
Zillah– kuchárka v dome Heathcliffa.
Linton– syn Heathcliffa a Isabelli. Bol chorý a ľúbil Catherinu a na otcov príkaz sa s ňou musel oženiť, musel otca poslúchať a bál sa ho.
Hareton– syn Hindlea a Frances. Býval spolu s Heathcliffom, bol krutý, a snažil sa vychádzať s Heathcliffom a mal ho rád.
Catherina mladšia– mladé, pekné, trochu pyšné dievča, ktoré milovalo svojho otca.

Môj pohľad na dielo:
Dej sa odohráva koncom 18. Storočia a v prvých rokoch 19. Storočia. V tomto období nebolo ešte zmýšľanie ľudí také ako dnes, ale myslím, že následky nešťastnej lásky nemajú ani v tejto dobe iné následky. Autorka tu odsudzuje to, aby si ľudia museli hľadať partnerov len z rovnakých spoločenských vrstiev. Taktiež odsudzuje bránenie lásky medzi dvoma mladými ľuďmi a na príklade Heathcliffa a Catherinej poukazuje na to, čo sa s tých ľudí stane. Mne sa to dielo celkom páčilo a myslím, že je to dosť poučná kniha, pretože tieto problémy sa týkajú aj dnešnej doby.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?