Emily Bronteová Búrlivé výšiny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 7966×

Příbuzná témataEmily Bronteová Búrlivé výšiny

EMILY BRONTEOVÁ – BÚRLIVÉ VÝŠINY

Emily ( Jane ) Bronteová ( 1818 – 1848 ) žila vo viktoriánskej dobe, avšak nestelesňovala ideály viktoriánstva, nevyjadrovala pocity svojej doby. Či už vedome alebo nevedome šla proti dobe a proti jej prevládajúcim tendenciám, preto ju jej súčasníci nechápali. Napísala iba jediný román Búrlivé výšiny ,ktorý sa dnes všeobecne pokladá za geniálne dielo. Kompozícia : skladá sa z 34 kapitol.
Téma : je to skladba o silných ľudských vášňach a emóciách, príbehom o ideálnej láske a nenávisti. Clivý príbeh o duševnej príbuznosti a o vášnivom citovom vzplanutí chlapca a dievčaťa, revoltujúcich proti všetkému, čo obmedzuje ľudskú dôstojnosť a slobodu.
Idea : je to výkrik protestu jednak proti výkladu života a názorom na anglickú spoločnosť v pol. 19. stor. a jednak proti vlastným neúspechom a zmareným túžbam. Romantické je : zobrazenie „ lásky až za hrob“; extrémne intenzívne cítenie u všetkých postáv
Realistické je : zobrazenie Heathcliffovho postavenia u Earnshawovcov ( jeho bieda, zaostalosť, degradácia na sluhu, ťažká práca )
Hlavné postavy :
Heathcliff – cigán, ktorý sa stáva šľachticom
Earnshaw – statkár, ktorý nájde Heathcliffa
Katarína Earnshawová – jeho dcéra
Hindley Earnshaw – jeho syn
Edgar Linton – neskôr Katarínin manžel
Izabella Lintnová – jeho sestra, neskôr Heathcliffova manželka
Katarína Lintonová – dcéra Edgara a Kataríny
Rozprávači príbehu a ich funkcie :
Nelly Deanová ( Ellen ) – gazdiná – komentátorka udalostí, aktívne zasahujúcou do diela. Vystupuje ako dôverníčka hlavných postáv.
Lockwood - nový nájomca Heathcliffa – je vzdialeným nezúčastneným divákom
Literárny útvar : román - balada
Fabula :
Dej sa začína uprostred, keď sa do nájomného domu v Drozdove nasťahoval nový nájomník pán Lockwood. Po návšteve majiteľa Drozdova na Búrlivých Výšinách, a po neslušnom prijatí a nepríjemnej príhode, sa dohodol s Nelly Deanovou, že mu porozpráva o tejto zaujímavej rodine.
Starý Earnshaw býval aj so svojou ženou na Búrlivých výšinách. Mal syna Hindleya a dcéru Katku. Keď raz pán Earnshaw šiel do Liverpoolu, spýtal sa svojich detí, čo im má priniesť. Hindley chcel husle a Katka bič na kone. Keď sa pán vrátil bol veľmi unavený a priniesol so sebou malého chlapca – otrhané, hladné a opustené cigánča. Husle však boli rozbité a bič sa stratil. Jeho žena ho chcela vyhodiť, ale pán to nedovolil. Volali ho Heathcliff, ako sa volal ich malý synček, ktorý zomrel jako maličký.

Slečna Katka sa s ním skamarátila, ale Hindley ho neznášal. Pán si ho obľúbil, preto bol chlapec príčinou častých konfliktov v rodine. Prehlbovalo sa priateľstvo Katky a cigána. Pomáhala mu a doučovala ho.Po rokoch pán ochorel a umrel. Hindley si na pohreb priviedol ženu. Heathcliffa vyhnal medzi služobníctvo, no aj tak sa priatelil so slečnou. Raz sa vydali do Drozdova, kde sa cez okno dívali na Edgara a Izabellu Lintonových. Lenže ich pristihli a Katku pohrýzol pes. Keď zistili, kto sú, Katku si tam nechali a Heathcliff bežal na Búrlivé Výšiny a povedal o nej slúžke Nelly. Od vtedy slečna udržovala styky s Lintonovcami a chlapec bol zanedbávaný. Neskôr požiadal Edgar Katku o ruku a ona súhlasila. Keď o tom hovorila s Nelly, náhodou to počul Heathcliff ako povedala , že si ho nemôže vziať, pretože by sa znemožnila. Zvolila si majetok, prepych a kultivovanosť pred vášnivo milujúcim, ale zaostalým najdúchom. Po vypočutí rozhovoru Heathcliff ušiel. Katka sa po svadbe s Edgarom presťahovala s Nelly do Drozdova. Prešli tri roky a vrátil sa Heathcliff, už ako boháč. Vyhral v kartách Búrlivé Výšiny od Hindleyho. Jeho cieľom je pomsta Earnshawovcom za všetko zlé. Vzal si bez Edgarovho súhlasu jeho sestru Izabellu a spolu aj ušli. Hindley a jeho žena zomreli. Katka bola chorá, nejedávala a blúznila. Nelly sa o ňu starala a aj Edgar jej pomáhal. Katke sa narodila dcéra a po pôrode zomiera. Dcéra sa volá Katarína. Izabella zistila zámery Heathcliffa a utiekla od neho. Narodil sa jej syn Linton. Po smrti Izabelly si ho zobral Heathcliff na Búrlivé Výšiny. Dcéra Edgara Lintona Katka sa s ním skamarátila a chodievala za ním. Jej otec s tým, ale nesúhlasil. Heathcliff potom prinútil Katku zobrať si jeho syna. Na silu si ho musela vziať, nakoľko ju držal zavretú aj so slúžkou Nelly. Po svadbe jej otec Edgar zomrel a majetok tak pripadol na Lintona. Ten však krátko po svadbe umrel tiež. Katka musela bývať na Búrlivých Výšinách. Postupom času sa zaľúbila do Haretona a po nečakanej smrti Heathcliffa sa zobrali. Charakteristika postáv :
Heathcliff – nepokojná , vášnivá , nenávidiaca romantická postava. Stáva sa pomstiteľom lásky, stupňuje svoju nenávisť a zdokonaľuje prostriedky pomsty. Kruto, neľudsky, zvrhlo a poburujúco sa správa k ostatným ľuďom. Nakoniec zanechá nenávisť a odchádza za svojou láskou Katarínou do záhrobia.
Katarína – milujúca, nešťastná postava, ktorá nevie, čo chce. Uprednostňuje bohatstvo, prepych a kultivovanosť, za čo tvrdo zaplatí.
Edgar – milujúci manžel, ktorý nemá rád Heathcliffa.

Súperí s ním, odsudzuje ho a tiež nenávidí. Snaží sa chrániť svoju ženu aj dcéru. Citát
„ Teraz si mi ukázala, aká si bola krutá- krutá a neúprimná. Prečo si mnou opovrhovala? Prečo si zradila vlastné srdce, Cathy? Nenachádzam pre teba ani slová útechy. Zaslúžiš si toto. Sama si sa zabila. Áno, môžeš ma objímať a plakať, môžeš zo mňa vynútiť slzy, bozky, to ti donesie len smrť- prekliatie.
Ani bieda, ani pád, ani smrť, ani nijaké trápenie, zoslané bohom alebo diablom, neboli by nás rozdeliť. Ja som ti nezlomil srdce - ty si si ho zlomila, a zlomiac ho zlomila si moje. “
O diele :
Autor tu prekračuje hranice života a smrti, hranice ľudí a prírody( umocňuje atmosféru ), zobrazuje nadprirodzené bytosti( duch Kataríny ), scény plné násilia. Vo veľkom rozsahu využíva metafory
( túžiť cez steny boľavého srdca ), personifikácie ( vetrík šepotal ), epitetá
( jemný šelest, zlatistý pohľad ) a iné básnické prostriedky.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?