Emily Brönteová Búrlivé výšiny

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 3683×

Příbuzná témataEmily Brönteová Búrlivé výšiny

Tento román sa skladá z 34. kapitol. Vznikol v polovici devätnásteho storočia a je obrazom anglického života a spoločenských mravov viktoriánskej epochy. Je to román o silných ľudských vášňach a emóciách, o ideálnej láske a nenávisti. Je to citlivý príbeh o duševnej príbuznosti a o vášnivom citovom vzplanutí chlapca a dievčaťa, revoltujúcich proti všetkému, čo obmedzuje ľudskú dôstojnosť a slobodu.
Príbeh má modernú stavbu a začína sa vlastne od konca. Dej sa začína v roku 1801, keď sa na Thrushcross Grange nasťahuje nový nájomník pán Lockwood. Ten ide navštíviť majiteľa pána Heathcliffa na Búrlivé výšiny. Stretne sa s chladným privítaním a nehostinnou atmosférou. Okrem Heathcliffa žije na Výšinách aj Cathy Heathcliffová, Hareton Earnshaw, sluha Joseph a gazdiná Zillah. Pán Lockwood po návrate na Grange požiada svoju domácu pani Nelly Deanovú, aby mu porozprávala o obyvateľoch Búrlivých Výšin.

Starý pán Earnshaw raz išiel na niekoľkodňovú cestu do Liverpoolu. Namiesto darčekov, ktoré sľúbil svojim deťom Hindleymu a Catherine doniesol domov malého cigánskeho chlapčeka, ktorého našiel na ulici v Liverpoole. Pokrstili ho Heathcliffom, po ich mŕtvom synovi. V celej rodine ho nikto nemal rád, len pán Earnshaw na neho nedal dopustiť. O dva roky zomrela pani Earnshawová a o Heathcliffa sa začala starať pani Deanová. Malá Catherin sa s Heathcliffom onedlho spriatelila, a tak Hindley stratil posledného spojenca proti malému votrelcovi. Pre stále nezhody s Heathcliffom poslali Hindleyho študovať. Onedlho začal pán Earnshaw chradnúť až napokon zomrel. Na pohreb prišiel aj Hindley, ktorý si so sebou doviedol svoju ženu Frances. Z Hindleyho sa stal tyran, vyhnal Heathcliffa z rodinného kruhu, dával mu najťažšiu prácu a neustále ho bil. V jeden večer Catherin a Heathcliff odišli na prechádzku do Grange. Catherin nešťastnou náhodou prišla k úrazu a tak zostala na Thrushcross Grange v opatere Lintonovcov. Spriatelila sa s ich deťmi Isabellou a Edgarom, a keď sa napokon vrátila na Výšiny, bola z nej veľká dáma. Heathcliffovi sa zakázali rozprávať i stretávať sa s Catherin, I napriek zákazu sa tajne stretávali. V lete sa Hindleymu a Frances narodil chlapček Hareton. Pri pôrode Frances zomrela a Hindley začal utápať svoj smútok v alkohole. Onedlho Edgar požiadal Catherin o ruku. Tá to rozprávala pani Deanovej. Povedala jej, že miluje Heathcliffa, ale sobášom s ním by sa ponížila. Heathcliff to všetko počul a ešte tej noci ušiel z Búrlivých Výšin.

Catherina sa vydala za Edgara Lintona a žila s ním, jeho sestrou Isabellou a pani Deanovou na Grange. Žili šťastne a bez problémov, až kým sa jedného dňa nezjavil Heathcliff. Ešte stále bol do Catherin zamilovaný. Tá bola z jeho návratu veľmi šťastná. Do Heathcliffa sa zamilovala Isabella a jedného večera s ním ušla z Grange. Catherin ochorela, začala blúzniť a mala časté záchvaty zúrivosti. Po dvoch mesiacoch Isabella napísala pani Deanovej list, že je aj s Heathcliffom na Výšinách. Isabella znenávidela Heathcliffa, ktorý si ju zobral len s pomsty Edgarovi. Heathcliff a Catherin sa opäť stretli. Heathcliff v prítomnosti umierajúcej Catherin zahadzuje všetky spoločenské konvencie a namiesto útechy je k nej hrubý a bezohľadný. Vyčíta jej, že zradila ich lásku. Heathcliff si uvedomuje, že Cetherinin stav je beznádejný a že iba čistá pravda, čo ako krutá, a plné pochopenie ich vzájomného vzťahu, ktorý je dôležitejší ako smrť, môže jej duši priniesť mier. V tú noc Catherin porodila dcéru Cathy a nadránom zomrela. Na druhý deň večer pribehla na Grange Isabella, ktorá ušla od Heathcliffa, zobrala si veci a ešte v ten večer odišla. Usadila sa v Londýne, kde sa jej onedlho narodil syn Linton. Onedlho umrel aj Hindley, Heathcliff sa stal Haretonovým poručníkom a vlastníkom celého Hindleyovho majetku.
O 12 rokov Isabella zomrela a jej syn Linton prišiel do Grange k svojmu ujcovi a sesternici. Cathy si ho veľmi obľúbila, no onedlho Linton musel odísť na Výšiny, lebo Heathcliff sa domáhal svojich otcovských práv. Asi o štyri roky sa Cathy a Linton opäť stretli a zaľúbili sa do seba. Cathy mala zakázané chodiť na Výšiny a Linton bol stále chorľavý, preto nemohol za ňou chodiť do Grange. Začali si písať ľúbostné listy. Na jeseň Edgar ochorel, no Cathyn smútok sa zväčšil keď sa dozvedela, že i Linton je veľmi chorý a bez nej určite umrie. Cathy dovolili stretávať sa s Lintonom raz do týždňa. Raz ju aj Nelly prilákal Heathcliff na Búrlivé Výšiny, Nelly zamkol a Cathy donútil vydať sa za Lintona. Cathy ušla z Výšin za otcom, ktorý umieral. Po jeho smrti sa musela vrátiť na Výšiny, kde musela zostať aj po Lintonovej smrti.
Tu sa rozprávanie pani Deanovej končilo. Pán Lockwood sa o týždeň odsťahoval naspäť do Londýna. Na Búrlivé Výšiny prišiel len o rok, keď sa náhodou nachádzal v ich blízkosti. Od pani Deanovej sa dozvedel, že Cathy a Hareton sa spriatelili a zaľúbili. Onedlho Heathcliff prestal spať i jesť a správal sa veľmi čudne.

Odmietajúc útechu náboženstva, zbavený strachu a idealizmu, Heathcliff vo svojej neochvejnej viere v možnosť čistej lásky a porozumenia napokon umiera, a jeho telo odnášajú pod rúškom noci na cintorín. Smrť prijal smelo a vyrovnane. Smútil za ním len Hareton, ktorému bol Heathcliff ako otcom. Po jeho smrti sa stal Hareton pánom na Výšinách.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?