Emil Zola Tereza Raquinová

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 3645×

Příbuzná témataEmil Zola Tereza Raquinová

V jednom starom dome vo Vernone žila pani Raquinová. Mala syna Kamila, ktorý bol od malička veľmi chorľavý. Matka sa o neho s láskou starala a z neho sa stal sebec. Žila s nimi ešte jej neter Tereza, ktorú jej zveril do opatery jej brat, keď mala dva roky. Tereza aj keď bola zdravá a silná, musela jesť všetky lieky ako jej bratranec. Stala sa znej meravá a zamĺkla žena. Keď dospela, teta ju vydala za Kamila a presťahovali do Paríža, do starého krámu s Galantériou. Tam si Kamil našiel prácu úradníka a jeho šéf Grivet s bývalým úradníkom Michaudom , jeho synom Olivierom a nevestou Zuzanou sa stali stálymi štvrtkovými hosťami u Raquinovcov. Raz priviedol Kamil starého priateľa Laurenta. Všetkých si hneď získal. S Terezou sa hneď priťahovali a onedlho sa z nich stali milenci. Keď sa už nemali ako stretávať, dospeli k tomu, že sa musia zbaviť Kamila. Dlho plánovali vraždu. Raz šli všetci traja na výlet. Keď sa člnkovali prišla tá správna chvíľa. Laurent uprostred rieky chytil Kamila a hodil ho do vody. Ten mu odhryzol kúsok mäsa z krku. Tereza bola v šoku. Prestali sa stretávať, aby to nebolo nápadné. Pani Raquinová bola zničená. Mala útechu len v neteri a Laurentovi, ktorého mala rada ako vlastného. On sa rozhodol , že Kamila nájde a podarilo sa mu to. V márnici našiel na dlaždiciach ležať hnusné, zhnité telo malého úradníčka s platom 1200 frankov. Milenci, už pridlho odlúčený začali nenápadne plánovať svadbu. Tereza sa robila, že je chorá a tak usúdili, že potrebuje muža a kto môže byť lepší ako Laurent. Po svadbe sa im začal hrozný život. V noci medzi nimi spáva mŕtvola utopenca. Prebdeli celé noci. Ich vášeň pomaly vyprchala. Laurent sa rozhodol odísť z práce a prenajal ateliér, ale vždy keď niečo namaľoval malo to črty Kamila. A tak radšej prestal maľovať. O nejaký čas pani Raquinová ochrnula. Obetavo sa o ňu starali, aby nemysleli na hlúposti. Bola šťastná. Raz sa pred ňou preriekli o zločine. Prežila strašný šok. Jej deti zabili jej dieťa. Nenávidela ich. Jeden štvrtok vynaložila všetky sily aby rukou usvedčila vrahov, no porážka začala opäť pôsobiť. Potom sa manželia začali často hádať a to sa vždy končilo bitkou. Tereza sa začala seba ľútostne kajať a tým provokovala Laurenta. Potom začali obaja žiť nemravný život no dlho nevydržali. Báli sa, že jeden druhého pôjde udať. A tak si povedali, že jeden z nich musí zmiznúť. Laurent prichystal jed a Tereza dala naostriť kuchynský nôž.

Keď sa chystali k vražde a videli navzájom svoje úmysly, pochopili, že tak sa nedá žiť. Objali sa a obaja sa napili jedu. Mŕtvoly padli pred pani Raquinovú a ona sa 12 hodín kochala pohľadom na nich. Kamil bol pomstený. Charakteristika postáv:
Tereza Raquinová: pokrytecká, sebecká. Tichá, bledá žena, ktorú prebudil k životu až milenec. A jej nespútaná vášeň ju doviedla k vražde. Krutá.
Laurent: Silný, urastený muž, ktorý spácha zločin zamyslenia. Krutý, zlý, sebecký.
Pani Raquinová: občas sebecká stará pani, no inak milá, dobrosrdečná. Kamil Raquin: Chorľavý, škaredý, malý muž, z ktorého vyrástol sebec. No nikomu by neublížil
Michaud: Bývalý, starý komisár. Milý, dobrý.
Grivet: Trochu namyslený, ale inak milý. Olivier: meravý, chladný šuhaj
Zuzana: Drobná, pomalá, chorľavá a biedna ženička.

Téma: Osudy mladej ženy, z ktorej sa stala vrahyňa vlastného manžela a prenasledovania jej obete ju vtiahli až do hrobu. Kompozícia: Príbeh rozdelený do 32 očíslovaných kapitol, ktoré na seba nadväzujú.
Jazykové prostriedky:
Zdrobneniny – tvár jej zakrýval závojček
– že to bol úradníček s platom 1200 frankov
– prežíval radosť hlupáčika
– chudák Kamilko
– v tenučkých nitkách
Metafora – Hlava utopenca sa rozrehotala.
Zastaralé výrazy (archaizmy) – držiac sa okraja bárky
– krám sa zdal trochu malý
– v ťažkých štvorhranných laternách
– zastrčená do cylindrovky
– na ovisnutých gambách mal odporný úsmev
Stupňovanie (gradácia deja) – boli jeden pred druhým zachmúrenejší, nepokojnejší.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?