Elvis Aaron Presley životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 8623×

Příbuzná témataElvis Aaron Presley životopis

Elvis Aaron Presley sa narodil Vernonovi a Gladys Presleyovcom v dvoj-izbovom dome v Tupele, v štáte Mississippi 8. Januára 1935. Jeho dvojča, Jessie Garon, zomrel 6 hodín po pôrode a tak vyrastal Elvis ako jedináčik. V roku 1948 sa presťahoval s rodičmi do Memphisu v štáte Tennessee a Elvis tam absolvoval v roku 1953 Humesovu Vysokú Školu. Na Elvisa pôsobil pop a country tej doby, hudba, ktorú počul v kostoloch a čierne R&B ktoré počúval na historickej Beale Street ako Memfiský teenager. V roku 1954 začal svoju spevácku kariéru s legendárnou značkou Sun Records v Memphise. Na konci roku 1955 bola jeho nahrávacia zmluva predaná spoločnosti RCA Victor. V roku 1956 bol medzinárodnou senzáciou. So zvukom a štýlom ktorý unikátne kombinoval rozličné hudby, ktoré ho ovlivňovali, prerazil sociálne a rasové bariéry tej doby, uviedol úplne novú éru Americkej hudby a populárnej kultúry. Hral v 33 úspešných filmoch, zapísal sa do histórie so svojimi televíznymi výstupmi a špeciálny, bol hlasno vítaný na svojich, často rekordných, živých koncertných vystúpeniach. Celosvetovo sa predalo cez jednu miliardu nahrávok, viac ako hociktorého iného speváka. Jeho americké predaje mu vyniesli zlaté, platinové a multi-platinové ocenenia za 140 albumov a singlov, o veľa viac ako hociktorý iný spevák. Očakáva sa, že predaj ešte porastie s ďalšími certifikáciami a výskumom jeho predošlých diel. Pokračuje aj výskum a dokumentovanie jeho predajov mimo U.S.A. Očakáva sa, že 40% Elvisových predajov bolo mimo U.S.A. Medzi jeho mnohými oceneniami bolo 14 nominácií (z toho 3 víťazstvá - albumy How Great Thou Art (1967), He Touched Me (1972) a záznam piesne How Great Thou Art z jeho koncertu Naživo v Memfise (1974)) na cenu Grammy od Národnej Akadémie Nahrávacích Umení a Vied, Cena Grammy za Celoživotné Dielo, ktorú obdržal vo veku 36 rokov a bol vyhlásený za Jedného z 10 Výnimočných Mladých Mužov Národa za rok 1970 v ceremónii 16. Januára 1971. Táto cena sa dáva od roku 1938 a je to ocenenie pre všetky oblasti – šport, vláda, veda, medicína, zábava atď. Päť Elvisových nahrávok sa dostalo do sine slávy – pôvodné nahrávky Hound Dog z roku 1956 (pridaná v roku 1988) a Heartbreak Hotel (pridaná v roku 1995), pôvodná nahrávka That`s All Right (pridaná v roku 1998), pôvodná nahrávka z roku 1969 Suspicious Minds (pridaná v roku 1999) a pôvodná nahrávka Don`t be cruel (pridaná v roku 2002) Nech mu jeho status celebrity poskytoval akékoľvek výhody, čestne slúžil Armáde U.S.A.

Vďaka jeho talentu, dobrému vzhľadu, charizme a dobrému humoru si získal obľubu miliónov, rovnako ako ľudskosť a dobrota, ktorú ukázal za celý svoj život. Známy svetu hlavne svojím prvým menom, je považovaný za jednu z najdôležitejších postáv populárnej kultúry dvadsiateho storočia. Elvis zomrel vo svojom Memfiskom dome, Gracelande, 16. Augusta 1977. Elvisova trofejová miestnosť v Gracelande je zaplnená zlatými a platinovímy platňami a oceneniami všetkého druhu z celého sveta. Niektoré krajiny: Nórsko, Juhoslávia, Japonsko, Austrália, Južná Afrika, Británia, Švédsko, Nemecko, Francúzsko, Kanada, Belgicko a Holandsko. Je zaujímavé, že okrem rôznych pesničiek k filmom, Elvis nikdy nenahrával v iných jazykoch, a okrem piatich vystúpení v troch Kanadských mestách v roku 1957, nikdy nemal koncert mimo U.S.A. Ale aj tak sú jeho filmy a hudba obľúbené na celej Zemi, a je známy svetu svojím prvým menom. Elvis nemal menej ako 149 piesní na prvých 100 miestach v Amerických hitparádach. Z týchto 114 bolo medzi prvou 40, 40 bolo medzi prvou 10 a 18 bolo na prvom mieste. Tie sa udržali na prvom mieste celkom 80 týždňov. Mal takisto 90 hitparádových albumov, medzi ktorými bolo 10 na prvom mieste. Toto platí len pre Ameriku. Bol takisto vedúci umelec v Americkom country, R&B, a spirituálnych zborov a jeho zahraničný úspech bol značný. V roku 1956 urobil Elvis svoj debut s prvým so svojich šiestich vystúpení v Stage Show, čo bol program vysielaný raz do týždňa uvádzaný Tommym a Jimmym Dorseyovcami. Pokračoval dvoma vystúpeniami v Show Miltona Berleho. V tom druhom vystúpil s pesničkou Hound Dog, ktoré bolo tak provokatívne (na tú dobu), že vyústilo do národného škandálu. Elvis sa potom objavil v Show Steva Allena, kde si Allen urobil žart zo senzácie v Berlovej Show tým, že obliekol Elvisa do Smokingu, odstránil jeho obvyklé fyzické krúženie a spieval so zmeneným textom. Ed Sullivan raz povedal, že by nikdy nemal kontroverzného speváka vo svojej vysoko hodnotenej show, ale to bolo pred týždňom, keď Elvisove vystúpenie v Show Steva Allena prekonalo sledovanosť Sullivanovej show. Sullivan zaplatil Elvisovi $50,000 aby urobil tri vystúpenia v jeho show, čo bolo v tej dobe viac peňazí, ako kedy bolo zaplatené za vystúpenie. Keď tam Elvis vystúpil tretí krát v Januári 1957, Ed Sullivan ho prekvapil tým, že na kameru povedal, že nikdy nemal lepšiu skúsenosť s vystúpením známej osobnosti a povedal „Chcel by som povedať Elvisovi a krajine, že toto je skutočne slušný a skvelý chlapec.“ Bolo to práve na tomto vystúpení, keď bol Elvis prvý krát ukázaný len od pásu hore.

Elvisove ďalšie vystúpenie bolo v roku 1960, keď Frank Sinatra dal svojej show tému „Vitaj doma, Elvis“, aby ohlásil Elvisov návrat z armády. Elvisovi bolo zaplatené $125,000 aby vystupoval – čím sa opäť zapísal do histórie.

Elvis hral v 31 filmoch ako herec a ďalšie dva hrali v kinách ako koncertné dokumentárne filmy. Všetky mali obrovský finančný úspech. Niekoľko rokov bol najvýnosnejší a najlepšie platený herec. Jeho dva najviac kritikmi vítané filmy, Jailhouse Rock (1957) a King Creole (1958), sa stali klasikou svojej éry. Jeho filmy a koncertné záznamy sú dnes stále púšťané v televíziách, požičiavajú a predávajú sa. Niektoré jeho najlepšie piesne sú s jeho filmov. Jedenásť z jeho soundtrackov bolo medzi prvou desiatkou, z toho štyri boli na prvom mieste. Soundtrack pre G.I. Blues (1960) bol na prvom mieste 10 týždňov a ostal v prvej stovke 111 týždňov (to sú 2 roky, 1 mesiac a 3 týždne). Album pre Blue Hawaii bol prvý 20 týždňov a medzi prvou stovkou bol 79 týždňov ( 1 rok, 6 mesiacov a 3 týždne). Elvisove tri televízne špeciály – Elvis (1968), Elvis: Aloha z Havaja (1973) a Elvis na koncerte (1977) – stáli medzi najvyššie hodnotenými špeciálmi svojej doby. Jeho prvý špeciál, Elvis, je jeden s kritikmi najviac vítaných všetkých dôb. Jeho druhý špeciál, Elvis: Aloha z Havaja, pozeralo 1 až 1,5 miliardy ľudí v 40 krajinách a zapísal sa do televíznej histórie. V Amerike ho sledovalo viac domácností ako prvé kroky na mesiaci. Keď sa Elvis vrátil na pódium po svojom úspešnom televíznom špeciáli a ukončení filmovej zmluvy, otvoril v Medzinárodnom hoteli v Las Vegas v lete 1969 štvor týždňovú akciu, ktorá zlomila všetky rekordy návštev v Las Vegas. Vrátil sa tam o niekoľko mesiacov neskôr, na začiatku roku 1970, počas slabej zimnej sezóny, a prekonal svoj vlastný rekord v návštevnosti. Hneď potom prišlo ďalšie rekordistické vystúpenie v Astrodóme v Houstone, kde Elvis hral pre celkom 207,494 ľudí. Elvis zobral svoje prepracované živé vystúpenie na cestu v neskoršej časti roku 1970 ako svoje prvé turné od roku 1957. Počas roku 1970 Elvis prešiel Ameriku, pričom lámal rekordy v predaji lístkov a pokračoval hrať jedno alebo dve predstavenia v Las Vegas. V tomto úspešnom období urobil Elvis v roku 1972 štyri vypredané predstavenia v Madison Square Garden. Počas týchto koncertových rokov od roku 1969 až po 1977, Elvis urobil takmer 1,100 koncertov. Elvis bol známy tým, že daroval Cadillaky, peniaze, šperky, často na momentálny podnet. Ale jeho pravá hĺbka jeho štedrosti nieje všeobecne známa.

V roku 1961 urobil Elvis benifičný koncert v Bloch Arena na Havaji, ktorý zarobil cez $65,000 na výstavbu pamätníku na Pearl Harbor. Pamätník sa otvoril o rok neskôr. Vstupné na jeho druhý špeciál bolo dobrovoľné. $75,000 zo zárobku išlo pre Kui Lee Rakovinový Fond na Havaji. Každý rok dával Elvis $1,000 každej z 50 Memfiských charitatívnych fondov, ale robil aj veľa iných charitatívnych dotácií.

Za svoj život ticho platil nemocničné účty, kupoval domy, podporoval rodiny, platil dlhy atď. priateľom, rodine ale aj úplným neznámym. Dnes existuje Charitatívny Fond Elvisa Presleyho. Väčšina Elvisových fanklubov pokračuje v tradícii dávania a väčšina má charitatívne snahy. Graceland, Elvisov domov a útočisko na 20 rokov, jeden s najnavštevovanejších domovov v dnešnej Amerike, teraz láka okolo 600,000 návštevníkov ročne. Po Bielom dome je to najobľúbenejší domov Ameriky. V roku 1991, Gracelandská vila bola umiestnená na Národný Register Historických Pamiatok

V roku 1992 Oznámila Poštová služba U.S.A., že Elvisov obraz bude použitý ako pamätná poštová známka. Boli navrhnuté dve podobizne – jedna Elvis z roku 1950 ako mladý rocker s druhá ako koncertová superhviezda z jeho Havajského špeciálu. Po celej Amerike boli rozoslané hlasovacie lístky. Cez 1,2 milióna hlasov rozhodlo o mladom rockerovi. Známka bola vydaná 8. Januára 1993, s ceremóniami v Gracelande. Elvisovská známka je najviac publicitovaná známka v histórii a je najpredávanejšia pamätná známka. Bolo vytlačených 500 miliónov, 3 krát viac ako obvykle pre pamätné známky. Niekoľko krajín mimo U.S.A. tiež vydalo známky s Elvisom. V roku 1984 bola Elvisovi udelená Handy Award od Blues Federácie za to, že „blues žil v jeho hudbe“ Akadémie country hudby udelila v roku 1984 prvé ocenenie Elvisovi z vplyv na country. V roku 1986 bol medzi prvými, čo vstúpili do rockovej siene slávi. V roku 1987 bol poctený prvým posmrtným predaním Ceny za Zásluhy od American Music Awards. V roku 1998 dostal najvyššiu poctu Asociácie Country Muziky, bol zaradený do Siene Slávy Country. V roku 2001 bol zaradený do Siene Slávy Spirituálnej Hudby. S touto poctou sa Elvis stal prvým človekom, ktorý sa stal členom všetkých týchto siení slávy. Teraz je okolo 625 aktívnych Elvisovských fanklubov. Elvisova popularita je stále vysoká. Polovica návštevníkov Gracelandu má vek pod 35 rokov

16. Augusta 1997 hral Elvis cez video na koncerte v Memfise. Naživo ho sprevádzalo cez 30 pôvodných členov kapely a Memfiský symfonický orchester. Hrali pred davom fanúšikov z celého sveta, aby si pripomenuli 20. výročie Elvisovej smrti. Elvis zlomil rekord zisku v koloseu.

Tento koncert bol prototyp pre 1998/99 turné. Stal sa tak prvým, kto robí turné naživo po svojej smrti. V Marci 1998 turné obsahovalo tri vystúpenia v Radio City Music Hall v New Yorku. V Auguste 1998 bol Elvisov „návrat“ do Las Vegas. V Januári/Februári 1999 sa začalo Európske turné vypredanou londýnskou Wembley Arena. A tak začalo prvé Elvisove turné po Európe.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?