Egypt - Egyptská arabská republika (EAR)

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4086×

Příbuzná témataEgypt - Egyptská arabská republika (EAR)

Rozloha: 1 001 449 km
Hl. mesto: Káhira
Počet obyv.: 44 670 mil. Hustota zaľudnenia: 34 obyv. na km
Mena: 1 egyptská libra = 100 piastorov
Úradný jazyk: arabčina

Egypt sa rozkladá na severovýchode Afriky a na Sinajskom polostrove. Administratívne sa delí na 25 oblastí (muhafázy). Príroda
Povrch EAR je rovinatý, iba na V má vrchovitý charakter. Dajú sa vyčleniť štyri samostatné oblasti: dolina a delta Nílu, ktorý oddeľuje Líbyjskú púšť od Arabskej púšte a ázijskú oblasť (Sinaj. polostrov). Pomerne úzka dolina Nílu sa hlboko zarezáva do vyzdvihnutých plošín obidvoch púští, v blízkosti ústia sa rozširuje a tvorí rozsiahlu deltu (prib. 24 tis. km ). Je to hl. územie osídlenia (98,9 % obyv.) a poľnoh. výroby. Oblasť delty sa od staroveku volá Dolný Egypt, oblasť doliny Horný Egypt. Líbyjská púšť je pokrytá pieskom, štrkom a kameňmi. V depresívnych prepadlinách sú oázy (Dachla, Síva). Najhlbšia Kattárska preliačina leží 134 m pod hladinou mora. Skalnatá Arabská púšť so zarezanými dolinami vádí a silne rozčlenená eróznymi procesmi má horský charakter. Najvyšším bodom je Šajid (2187 m. n. m.). Púšťový Sinajský polostrov je pahorkovitý na S a hornatý na J (Gebel Katherína 2637 m. n. m.). Takmer celé územie EAR leží v pásme tropického púšťového podnebia. Vplyv Stredozemného mora zasahuje iba deltu vďaka vetrom vanúcim od mora. Priemerné ročné zrážky: od 220 mm (Alexandria) po 3 mm (Asuán). Podobne sa menia aj priem. mesačné teploty od 14°C po 17°C v januári a od 26 do 33°C v júli, dosahujúc často až 46°C. Charakteristické sú veľké teplotné výkyvy počas dňa (až 25°C). V dôsledku nedostatku zrážok EAR takmer nemá riečnu sieť. Jedinou riekou je Níl prameniaci ďaleko na J za hranicami krajiny. Prináša vodu pre poľnohospodárstvo a priemysel. Záplavy spôsobené Nílom sú na konci leta a v jeseni. Hladinu vody regulujú priehradné nádrže, pričom najväčšiu priehradnú hrádzu pri Asuáne postavili s pomocou Ruska.
Rastlinstvo na púšťach je veľmi biedne, alebo vôbec nie je. Na nížinách a v dolinách rastie tamariška, odrody paliny a iné. V doline Nílu rastú takmer výlučne iba pestované rastliny (bavlna, obilie, cukrová trstina, ovocie), a v oázach najmä datľová palma.

Obyvateľstvo
EAR tvoria najmä egyptskí Arabovia, potom nasledujú Koptovia, Núbijci, Berberi a Beduíni. Významné mestá: Káhira, Alexandria, Port Said, Suez. Úradný jazyk je arabčina, v obchodovaní sa používa francúzština a angličtina. 93% obyv.

vyznáva islam, 4% sú kresťania.

Poľnohospodárstvo
Okolo 75% vývozu tvoria poľnohospodárske produkty, najmä bavlna. Obrábaná pôda existuje iba vďaka umelému zavlažovaniu (dolina a delta Nílu). Pokračuje sa vo zväčšovaní obrábanej plochy vysušovaním močarín a zavlažovaním púšte. Celkove však úžitková pôda zaberá sotva 3% rozlohy krajiny. Pestuje sa najmä: bavlník, pšenica, kukurica, ryža, jačmeň, sorgo, cukrová trstina, ľan, sezam, olivy, podzemnica olejná, fazuľa, šošovica, rajčiaky, kapusta, cibuľa, citrusy, banány, palma datľová, jablká, hrušky, broskyne, marhule, vinič. Hlavnou oblasťou pestovania bavlníka, pšenice, kukurice a ryže je Dolný Egypt, sorga, cukrovej trstiny a cibule Horný Egypt. Poľnohospodárska výroba však nekryje spotrebu mäsa, ktoré treba dovážať. Živočíšna výroba poskytuje iba 3% hodnoty celkovej poľnohosp. produkcie. Chová sa hovädzí dobytok, byvoly, ovce, kozy, somáre, ťavy, kone, hydina. Priemysel
Hlavným nerastným bohatstvom EAR je ropa, ktorá sa ťaží na pobreží Červeného mora. Rafinérie ropy sú v Káhire, Alexandrii, Sueze a v Port Saide. Fosfáty sa ťažia v Kusejre, Safáge a v Silbáíji, mangán v Abú Zeníme na Sinajskom polostrove. Z mora sa získava kuchynská soľ. Ťaží sa aj železná ruda pri Asuáne, azbest, síra a málo uhlia. Vybudovali sa nové priemyselné odvetvia: výroba obrábacích a iných strojov, elektrotechnický, farmaceutický a petrochemický priemysel. Najdôležitejšími odvetviami však naďalej zostali textilný a potravinársky priemysel, ktoré poskytujú vyše polovice celkovej hodnoty priemyselnej výroby. Textilná výroba (Alexandria, Káhira) kryje domácu spotrebu a časť výrobkov sa vyváža. V potravinárskom priem. sú významné cukrovary (Edfú, Armant), tabakové závody, liehovary, pivovary a konzervárne. V ťažkom priemysle sa na čelo dostáva stále rozširovaná huta v Helváne, výroba dusíkatých a fosforečnatých hnojív, montáž automobilov, cementárne. Najväčšie strediská priemyslu sú: Káhira, Alexandria, Port Said, Suez, Mahalla el-Kubrá, Helván. Hlavnou dopravnou osou EAR je dolina Nílu. Níl je splavný (3100 km) a pozdĺž neho vedú železničné trate a cesty. V ústí Nílu a v jeho blízkosti sa nachádzajú hlavné prístavy EAR: Alexandria, Port Said a Suez. Hlavným letiskom s medzinárodným významom je Káhira. Svetový význam má obchodná cesta cez Suezský prieplav. Hlavnými obchodnými partnermi EAR sú USA, Francúzsko a Nemecko. Hlavné vývozné produkty: bavlna, ryža, zemiaky a cibuľa.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?