Edouard Manet životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2857×

Příbuzná témataEdouard Manet životopis

Edouart Manet, ktorý sám seba nikdy nepokladal za impresionistu, Narodil sa v paríži 23, januára 1831,na ľavom brehu Seiny oproti Lovru, v jednom sprvých domou na ulici des Petits- Augustins. Bol najstarší z troch synov právnika Augusta Maneta , Ktorý zastával vysokú funkciu na ministerstve spravedlnosťi.Rodina pocházdala z Gennevilliers, ležiaceho na brehoch Seiny, a celé dve storočia vlastnila v tejto obci pozemky.
Manetou starý otec tam bol v období Francúskej revolúcie starostom.

Keď šestnásťročný Manet končil štúdium na Colége Rollin, myslel si, že má vlohy pre námornícke povolanie. No na námornícku školu sa nedostal, ale v decembri nastúpil na loď Le Havre-et-Guade-loupe, ktorá odcházdala na šesť mesačnú plavbu do Brazílie.Po návrate odhalil svoe pravé vlohy a získal otcov súhlas, aby sa venoval maliarstvu. Po štúdiach maliarstva u francúskeho dvorného maliara Thomase Coutura v rokoch 1850 až 1856 sa odobral na študíjne cesty do Holandska, Ruska, Taliansk a Španielska, aby sa ďalej zdokonaloval kopírovaním starých majstrou.

Manet sa zaoberal z moderných majstrou najmä o Coorbetem a Delacroixem. Mladých improsionistou inšpirovala na Manetových prácach , terajšia téma, zaujala ich častéčne svetlá, svietivé farby a volný spôsob uloženia farieb proti sebe.

Manetova maliarska tvorba spôsobila v tedajšom umeleckom svete neustáli rozruch.
Jeho diela sú napríklad: Chvála a hana velkomestské civilizácie: Bar aux Folies-Bergeres, 1881-1882 Olej na plátne, 93 x 130cm.
Courtauld institute Galleries, Londýn

Raňajkovanie v tráve, 1863. Olej na plátne, 214 x 270cm.
Musée d´Orsay, Paríž

Aj keď Manet pre svoju tvorbu volil modernú, dobové námety a po istú dobu udržoval úzke kontakty so skupinou improsionystou, dokonca snimi spoločne vystavoval, nejde ho pokladať v pravom slova za improsionystu. Ďalšie jeho diela, ako napríklad : Mŕtvy toreador Je fragmentom Manetovho rozmerného obrazu z roku 1863, ktorý sa volal Epizóda z corridy. Olimpia 1863, bol obraz, ktorým vyvrcholili Manetove škandáli.4astovali ju výrokmi ako :,,hanebná zavalitá modelka´´ V roku 1907 sa obraz dostal do Louvru.

Pani Manetová pri klavíri - Tiež patrí k významním dielam.

Pištca, portrét chlapca s cisárskej gardy, odmietla porota Salónu roku 1866.

balkón 1868, je azda Manetovou najzvláštnejšou kompozíciou.

Portrét Emila Zolu, 1868 .

V rokoch 1867-1869 Namaloval dva obrazy: Raňajky v ateliéri a Boulský prístav v mesačnom svite.

V rokoch 1882-1883 maloval Manet často kvety. Dokazujeto aj obraz klince a plamienok v krištálovej váze.

1864 Pri železnici

1874 Argenteuil, na lodi

Od roku 1875 , dal manet prednosť pastelu.

Manet bezpochyby zničil veľa svojoch prác z mladosti.
Manet bol milovníkom hudby. Priatelil sa s literármi a rád sa snimi zhováral. V roku 1882 sa jeho stau z horšil, muselimu amputovať ľavú nohu a 30. apríla napokon umiera.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?