Dôvody vzniku afgánsko-amerického konfliktu

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2469×

Příbuzná témataDôvody vzniku afgánsko-amerického konfliktu

Aby sme zistili prečo tento konflikt začal, čo znamená aj zistiť prečo bol podniknutý útok na WTC musíme sa ponoriť trocha hlbšie do minulosti. Môžeme vychádzať z toho že za útokmi stojí teroristycká organizácia Al Kaida na čele s Osamom Bin Ládinom. Preto si povieme niečo o jeho minulosti. Narodil sa v Saudskej Arábii obklopený rozprávkovým bohatstvom jeho rodičov. Získal univerzitné vzdelanie z manažmentu v Londíne, mladý inžinier si ho rozšíril ešte o diplom z Džickej univerzity ekonómie. Po vojne v Perzskom zálive sa mu nepriateľom číslo jedna stali Američania, ktorý na území jeho krajiny zhromažďovali kontingenty vojakov. Počas prenosu televíznej stanice CNN z leteckých náletov na Kuvajt sa vraj zo škrípajúcimi zubamy zaprisahal pomstiť všetkých zabytých arabov, tu sa začína jeho život ako nebezpečný líder teroristov s fanatickou ideológiou. Z rodnej krajiny, kam sa vrátil po výťazstve mudžahedínov a páde promoskovského režimu v Afgánskom Kábule, ho vyhostili za protivládne úklady už ako vodcu svetového islamského frontu. Jeho rodina ho vydedila no napriek tomu sa jeho majetok odhaduje na tristo miliónov dolárov, toto číslo je podľa mňa len zlomkom skutočnej hodnoty jeho majetku. Po vyhostení z jeho rodnej krajiny sa uchýlil do Sudánu tu už svoju nenávisť voči Amerike a Židovskému Izraelu premieňal na skutky. Kôli tlaku Woshingtonu prišiel o azil aj tam. Po zohľadnení krízovej situácie v Afganistane, v ktorom po krvavom prevrate roku 1996 sa uchopilo moci extrémistycké hnutie Taliban. Taliban so svojim konzervatývnym spôsobom vládnutia nemohol priniesť mier do vojnov zničenej krajiny. Bin Ládin a Taliban boli od seba čiastočne existenčne závyslý. V týchto časoch už dávno existovala smutne preslávená organizácia Al Kaida. Konzervatívna vláda Taliban potrebovala na zabezpečenie svojej vlády v krajine túžiacej po slobode vojenskú silu fanatikov skupiny Al Kaida. Pripomínam že bojovníci Al Kaida niesu vlastenci, ale sfanatyzovaný žoldniery pochádzajúci s celého sveta a tak dochádza k tomu že vojaci Al Kaida terorizovali a vykorisťovali obyvateľstvo. Aby nedošlo k vzburám proti režimu Taliban a teda aj Al Kaida, tak sa snažia o izoláciu od okolitého sveta. Tento fakt bolo najlepšie vydieť pred nedávnom, keď vláda zakázala obyvateľstvu pozerať televíziu. Čo tým dosiahli je jasné, ľudia príjmali len nepravdivé a prekrútené informácie od vlády. Tým sa snažili dosiahnuť zvýšenie nenávisti voči Amerike. Ale vráťme sa znovu trocha späť.

Myslím že nikto nemôže pochybovať o zničujúcich následkoch tejto vlády pre obyvateľstvo. Čo však vie málo kto aj samotné USA prispeli, aj keď malým kúskom, ale predsa k vzniku tejto zničujúcej situácii. Počas Afgánsko Sovietskeho konfliktu trvajúceho 9 rokov, bojovali mudžahedýni proti sovietskym okupantom. Územia Afganistanu bolo veľmi dôležité pre obe strany. V prípade výťazstva mudžahedýnov podporovaných USA, by znamenali raketové sistémi, ktoré by celkom určite Američania inštalovali na území Afganistanu veľkú hrozbu pre Sovietov. Afganistan leží v bezprostrednej blízkosti Sovietskeho zväzu, čo znamená že zbraňové sistémi by mohli zliklidovať také ciele ako je Bajkonurský kosmodrom a tamojšie energetické zdroje. Takéto scenério nebolo samozrejme pre sovietov prípustné, ale na druhej strane lákavé pre USA. V dobe vojny znamenali americké investýcie do modžahedýnov pol miliardy USD ročne. Po nástupe prezidenta Reagana už jednu miliardu USD ročne. Po deviatich rokoch boli rusi porazený a stiahli sa s územia, avšak američania namiesto pomoci vojnov zdevastovanej krajine sa Afganistanu obracajú chrbtom, dovtedy tak značné investýcie prestali. Vojaci ktorý okrem bojovania a vraždenia nepoznali vôbec nič iné, sa ocitli odrazu uprostred civilného života. Mimochodom Ameriská tajná služba CIA cvičila na vlastnom území afgánskych teroristov bojujúcich proti sovietom. Tejto početnej stratenej generácie bez akéhokoľvek živobitia sa ujal kto iný ak nie Osama Bin Ládin, mal armádu zocelenú vojnov proti sovietom a sila jeho organizácie Al Kaida dosahovala vrchol moci. Fanatický prívrženci žijúci v západných krajinách nazývaní „spáči“ boli pripravený položiť život za Al Kaida a jej vodcu. Teroristycké útoky večšieho kalibru sa mohli začať. Nasleduje súhrn tých najvýznamnejších:
-1996 útok na americké kasárne v Saudskej Arábii 19 mŕtvych 400 zranených.
-1997 útok na západných turistov v Egiptskom Luxore 58 mŕtvych. -1998 bombové útoky na velvislanestvá USA v Keni a Tanzányi 255 mŕtvych a 5500 zranených.
-2000 bombový útok na americký torpédoborec v Jenskom prístave 17 mŕtvych.
-2001 samovražedné letecké útoky z 11. septembra.
Aktuálna bilancia je okolo 3200 mŕtvich. Toto číslo je dostatočne vysoké aby mohli američania zaútočiť proti top teroristovy Osamovi Bin Ládinovy. Je však sporné či správnym riešením je rozbombardovanie krajiny ktorá patrý k najchudobnejším na svete. Potom sa však naskytuje otázka dostať Bin Ládina a jeho skupinu Al Kaida ktorá je podporovaná Talibanom. Je veľmi ťažké posúdiť či sú tieto útoky správne alebo nie.

Zhrnte všetky fakty uvedené v článku a nezabudnite na podiel Američanov na vícvyku teroristov ktorý okrem vraždenia nedokážu nič iné a utvorte si vlastný názor. Ešte nazáver pripomínam že ak sa USA podarí Bin Ládina zliklidovať, dosiahnu z veľkej časti len psichologické výťazstvo. To Woshington veľmi dobre vie, ale máloktorý laik. Objasnime si preto fungovanie teroristyckej siete. niektoré skupiny ako napríklad tá ktorá uskutočnila útok na WTC nepochádza z roztrhaných Afgánskych stanov ale jej ľudia žili ako civilizovaný ľudia v západnej Európe konkrétne Nemecko. Piloti lietadiel z 11.septembra žili v nemecku a mali tam založené rodiny, tvorili tzv. „spiacu bunku“. Takéto „bunky“ existujú po celom svete a verte je ich ešte dosť. Ľudia tvoriaci „bunku“ sa nazývajú spáči, ktorý sa prebúdzajú príchodom posla. Žiaden telefón, žiaden internet, žiadna pošta. Posol príde z ďaleka ako v prípade 11.septembra pravdepodobne z Afganistanu a odovzdáva list v ktorom je napísané ako sa majú spáči pripraviť. Nevedia na čo im príprava je, nevedia kde udrú a ani to proti komu. Po skončení prípravy prichádza posol s listom kde sa nachádzajú už detaily o útoku. Pripomínam že jednotlivé „bunky“ o sebe nevedia a tak sa nemôžu prezradiť. Bin Ládinova smrť sieť technicky nechromí takmer vôbec. A však na strane druhej moc sa ukrýva v propagande. Bin Ládinova smrť bude znamenať zničenie simbolu terorizmu, ale v skutočnosti je víťazstvo len malé. Ak sa američanom podarí jeho liklidácia a zároveň zvrhnutie Talibanu a však nastolenie správnej vlády v Afganistane, môže sa im podariť Afgáncov presvedčiť že niesu okupanti a že sa nesnažia zničiť moslimské štáty.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?