Dušan Dušek Kalendár

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 2604×

Příbuzná témataDušan Dušek Kalendár

Autor: Dušan Dušek
Dielo: Kalendár
Rok vydania: 1983
Vydavateľstvo: Slovenský Spisovateľ

TÉMA: Život ľudí v malom mestečku s každodennými radosťami i starosťami v období socializmu.
IDEA: Život očami dospievajúceho chlapca, jeho sny, túžby a prvé sexuálne skúsenosti.
KONFLIKT(ODRAZ UMELECKÉHO SMERU): D. Dušek je predstaviteľ spisovateľov pôsobiacich po roku 1945, ktorý venuje veľkú pozornosť zobrazeniu mládeže a taktiež sa v jeho próze zameriava na oblasť Záhoria. Oba tieto znaky sa nachádzajú aj v diele KALENDÁR. Konflikt je medzi rozprávačom diela a jeho mladším bratom. Ako to už býva v mnohých rodinách, ani tu dni neuplynú bez každodenných hádok, ktorým však autor neprikladá významnú úlohu.
HLAVNÉ POSTAVY: Rozprávač príbehu(Bušo): je to dospievajúci chlapec v pubertálnom veku, ktorý nemá moc v láske svojho mladšieho brata. Od detstva až po dospelosť musí prejsť dlhou cestou poznania. Práve v tomto období sa stretáva prvý krát s erotikou a láskou, ktorá mu bola predtým neznámou záležitosťou. Stačí spomenúť jeho detskú lásku Terku, neskôr-počas vysokoškolského štúdia Danku, ktorá ho však nechala. A práve kvôli nej sa opil a vtedy mu náhodou uleteli bratove andulky, za čo sa naň ho týždeň hnevali. Tretia žena, ktorá sa zaň ho vydala, bola Lenka, s ktorou strávil dovolenku v Juhoslávii. A hlavne v tejto časti diela autor s radosťou opisuje erotické predstavy dospelého muža. Celé dielo nemá súvislý dej a preto sa v závere diela ocitáme opäť vo svete 10.ročného chlapca. V diele nechýbajú čudné postavy a príhody s nádychom socialistického humoru.
Brat Milan(po otcovom bratovi) prezývaný iba Ojo(Jozef→Jojo→Ojo-po otcovi): bol mladším bratom nášho hrdinu, ktorý ho v mnohých veciach napodobňoval a rád ho vydieral tým spôsobom, že čo spravil, povie rodičom, ak s ním nemôže ísť a pod.

Mal zbierku vtáčich pier a za každý nový exemplár by urobil čokoľvek.
Ďalšie postavy: rodičia, starý otec, strýko..
VZŤAHY MEDZI POSTAVAMI: sú z pohľadu dospievajúceho chlapca, často vznikajú medzi nimi smiešne hádky a komické situácie.
OSNOVA:1, Hurikán a Špic
1a, Kurie oko
2, Terka sa vrátila
3, Dostihy
4, spomienky na uja Fera
5, Čudák adam(zberateľ hrebeňov a flašiek od piva, liečil aj poranené a choré vtáčiky, potom zomrel)
6, Narodila sa sestra-nová futbalová hviezda
7, Prijali ma na vysokú(asi žurnalistika)
8, Nová láska Danka, ktorá ho po krátkom čase nechala
9, Cesta za prácou do Zvolena
10, Manželka Lenka a sňou strávená dovolenka v Juhoslávii
11, Opäť detstvo-dni strávené u starého otca a hladovka strýka Alojza
12, Túlavé psi
Úvod aj záver diela tvorí opis psov. Rozdiel je iba v prostredí a osude týchto zvierat.
VLASTNÝ NÁZOR: Dielo sa mi veľmi páčilo. Názory rodičov mi v mnohom pripomínajú zmýšlanie mojich starých rodičov. Celé dielo obsahovalo mnoho retrospektív a preto sa čítalo trochu ťažšie.
CITÁT str. 42: „ Ale zlí ľudia môžu byť zlí len v jednom živote. V tom ďalšom sa im to všetko vráti. Nehovorím, že ty si zlý, ale už sa nebudeš tak smiať.“.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?