Dulovce - “malá Detva na slovenskom juhu”

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)Dulovce - “malá Detva na slovenskom juhu”

V posledný, horúci, júlový víkend sa v malebnej obci Dulovce, neďaleko Komárna, konali druhé medzinárodné slávnosti detského spevu a tanca. V dňoch 25. a 26. júla sa tu totiž uskutočnil už 2. ročník Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávností Dulovce ´98, nad ktorým prevzal záštitu minister kultúry SR Ivan Hudec. Na festivale, ktorý v tejto podunajskej obci zorganizoval Dom zahraničných Slovákov, Obecný úrad Dulovce, Miestny odbor Matice slovenskej a Rímskokatolícky farský úrad v Dulovciach, sa zúčastnilo 11 folklórnych súborov, z čoho tri súbory prezentovali folklórnu tvorbu zahraničných Slovákov, menovite súbor Kriváň z amerického Clevelandu, Cvrčkovci z maďarského Šalgotarjánu a slovenský súbor Limborka z Prahy. Vzťah k slovenskému folklóru a lásku k slovenským tradíciám naši krajania už roky pestujú aj v zahraničí. Priestorová vzdialenosť a odlúčenosť od svojich rodných v materskej krajine akoby vôbec nebola na úkor ich zdravému slovenskému povedomiu, ba naopak, zdá sa, že ich cítenie a hlásenie sa k slovenským koreňom a kultúrnemu dedičstvu ešte viac získalo na intenzite, ako aj na kvalite. Svedčia tomu aj folklórne choreografie, ktoré tieto tri krajanské súbory predviedli na dulovskom festivale, v rámci programu umocneného názvom “Poslali nás naši k Vašim...”

Ľubozvučnosťou detského spevu a hravosťou detského tanca sa početnému publiku na dulovských slávnostiach predstavili aj členovia ôsmych domácich súborov - Zornička zo Zvolena, Zvonček zo Sládkovičova, Štúrovčatá zo Štúrova, Lipka z Komárna, Dudváh z Križovian nad Dudváhom, Novobanskí hudáčikovia z Novej Bane, Dunaj z Komárna a domáci súbor Lúčik z Duloviec. Pod režisérskou taktovkou Jaroslava Ševčíka sa tieto súbory predstavili v programe “Na zelenej pažiti”, “Z domoviny” a “Kvety nášho rodu”. Ako nám povedala riaditeľka základnej školy v Dulovciach a členka slávnosťového organizačného výboru Mária Rusňáková, festival sa koná už po druhý krát. “Keďže ohlasy na prvý ročník festivalu boli veľmi kladné a podnecujúce, ako zo strany Dulovčanov, tak aj hostí a zúčastnených súborov, rozhodli sme sa, že v tom treba pokračovať. Dnes už toto “dulovské novorodeniatko” robí prvé krôčiky, a vyzerá to tak, že sa mu skutočne darí. Príjemne nás prekvapilo zistenie, že dulovský festival mal dozvuky aj u širšej verejnosti. A tak sa mu, vzhľadom na počet vystupujúcich súborov, ale aj na kvalitu ich choreografií, dostalo prívlastku “malá Detva na slovenskom juhu”.

Južnoslovenské detské a mládežnícke folklórne slávnosti tento rok svojou návštevou poctili aj vzácny hostia, Ivan Hudec, minister kultúry SR a páter Anton Hlinka, ktorý z vlastných skúseností si vie dobre predstaviť, aké to je byť zahraničným Slovákom. Veď celých 40 rokoch musel stráviť v exile. Ministrovi I. Hudecovi sme položili otázku, v čom vidí význam tohto festivalu v širšom národnom a kultúrnom kontexte?: “V prvom rade význam vidím v tom, že sa festival koná práve v tejto obci: Dulovce sú takým ostrovom slobody na tomto jazykovo zmiešanom území, sú vlastne baštou slovenskej kultúry. V druhom rade, že je to práve detský festival; dobre vieme, že pestovať národné povedomie treba začať už v detskom veku, lebo neskôr môže byť neskoro. Festival má dôležitý význam aj preto, lebo krajanské deti prichádzajú do vlasti svojich predkov a zároveň je aj povzbudením pre našich Slovákov, ktorí žijú na jazykovo zmiešanom území a ktorí to tu majú niekedy aj ťažšie ako niektorí krajania žijúci v zahraničí. Je to zároveň svedectvo, že sa dá vydržať aj v cudzom jazykovom prostredí a že sa treba presadzovať - kultúrne, ale zato nekompromisne.”

Tento ročník dulovských slávností sa určite zlatými písmenami zapíše aj do obecnej kroniky, je na to skutočne dobrý dôvod. Aký, to nám povedal dulovský starosta Gejza Hamran: “Vlaňajšie slávnosti prebiehali na obecnom štadióne, na improvizovanom javisku. V danej situácii to bolo najlepšie riešenie. Keďže ohlasy na festival prekonali naše predstavy, rozhodli sme sa pokračovať v organizovaní tohto medzinárodného stretnutia. Avšak, chcelo to nové priestory, nové profesionálne javisko, na ktorom by sa tá detská hravosť ukázala vo svojom plnom lesku. Od predsedu MOMS Štefana Ježa a od pani Rusnákovej prišiel návrh, aby sme vystavali nový kultúrny stánok, ktorý bude slúžiť aj ďalším generáciám. Rozhodli sme sa pre amfiteáter. Samozrejme, že obec, ktorá má 1846 obyvateľov si nemôže dovoliť investovať také množstvo finančných prostriedkov, ktoré si taká stavba vyžaduje. Preto bolo poslancami obecného zastupiteľstva rozhodnuté, že obec Dulovce si za týmto účelom zoberie úver vo výške 1 milióna korún, na splátkové obdobie päť rokov. Rozhodnutie sa stretlo s porozumením a nadšením aj u veľkej väčšiny Dulovčanov. Veď nám predsa pribudne kultúrny stánok, ktorý sme tu nikdy nemali. Úver však nestačil a na zabezpečenie ďalších prostriedkov sme podali žiadosť na ministerstvo kultúry, na Štátny fond kultúry Pro Slovakia. Potešilo nás, keď nám z ministerstva oznámili, že sme na tento projekt dostali súhlas. Stavba sa mohla začať. Za necelých šesť mesiacov bol amfiteáter postavený.

Ešte síce treba urobiť sadovú úpravu, ktorá zároveň skrášli aj okolie základnej školy, kde je vlastne amfiteáter postavený, ako aj sanitárne zariadenia, ale to už závisí od prílivu ďalších finančných prostriedkov. Amfiteáter má kapacitu 500 miest na sedenie, s možnosťou rozšírenia o ďalších 100 miest a veľké javisko, ktoré vyhovuje zaužívaným normám,” spokojne a s jemu vlastnou skromnosťou hovorí starosta Hamran. Dulovčania za pomerne krátky čas vystavali amfiteáter a z malej južnoslovenskej obce urobili mekku detského folklóru. Ako sa to vlastne podarilo, pýtame sa pána starostu: “Keď sme si zohľadnili možnosti a určili ciele, bolo nám jasné, že to, čo ešte potrebujeme a čo je vlastne základnou podmienkou, je porozumenie medzi poslancami obecného zastupiteľstva a porozumenie medzi občanmi. Dnes môžem s potešením vyjadriť vďaku všetkým Dulovčanom, ktorí priložili ruku k dielu - s výsledkom môžeme byť nielen spokojní, ale aj pyšní.”

V nedeľné predpoludnie, potom ako Anton Hlinka, spolu s obecným farárom Františkom Mrkvom a misionárom v brazílskej Transamazónii Gašparom Habarom, inak rodákom z Duloviec, vysvätil amfiteáter, pásku slávnostne prestrihla zástupkyňa riaditeľa Domu zahraničných Slovákov (DZS) Mária Katarína Hrkľová. Na otázku, čo vedie DZS k organizovaniu takýchto podujatí, odpovedala: “DZS ako jeden z hlavných organizátorov dulovského festivalu aj týmto spôsobom napĺňa svoje poslanie, prezentovať kultúru zahraničných Slovákov v Slovenskej republike. Detstvo je bezpochyby tým najkrajším a najpodnetnejším vekom človeka. Verím, že krásu týchto dní si naši rodní zo sveta nadlho uchovajú vo svojich srdciach, vo svojich spomienkach - a že sa vždy budú vracať k duchovným žriedlam slovenskej kultúry - slovenskému folklóru. Dnes už môžeme konštatovať, že kým sme vlani len s veľkou dávkou optimizmu dúfali, - že toto “dulovské novorodeniatko”, ako sme mu minulý rok hovorili, - vyrastie v tradičné stretávanie sa detských folklórnych súborov zo Slovenska i zo sveta, - dnes už s istotou a pýchou môžeme povedať, že sa Dulovce stali “malou Detvou na slovenskom juhu.”.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?