Druhy liekov

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 22294×

Příbuzná témataDruhy liekov

ANALGETIKÁ
Tlmia alebo odstraňujú bolesť. Môžu mať aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Rozlišujeme tri základné skupiny analgetík: jednoduché analgetiká (zvyčajne obsahujú acylpyrín a paracetamol), ktoré sa používajú pri miernej bolesti; protizápalové prípravky, ktoré sa podávajú pri svalových bolestiach a zápale kĺbov; narkotické analgetiká, ktoré patria k opiátom a podávajú sa pri silných bolestiach.

ANTACIDÁ
Znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy, a tým odstraňujú pálenie záhy a podobné nepríjemné stavy. Obsahujú jednoduché zložky, ako sú sóda bikarbóna, uhličitan vápenatý a hliníkové alebo horčíkové zlúčeniny.

ANTIBIOTIKÁ
Používajú sa na usmrtenie alebo zastavenie rastu choroboplodných zárodkov v tele človeka. Mnohé novšie antibiotiká sú syntetickou verziou prirodzene sa vyskytujúcich zložiek. Určitý typ antibiotík pôsobí vždy len na určitý druh mikroorganizmov! Podľa spektra účinnosti rozlišujeme antibiotiká s úzkym spektrom a antibiotiká so širokým spektrom, ktoré účinkujú na veľké množstvá rozličných mikroorganizmov. Niekedy vzniká rezistencia bakteriálneho kmeňa na určité antibiotikum; v takomto prípade treba zvoliť iný prípravok, a to podľa výsledku laboratórnych vyšetrení. Proti vírusom neexistuje žiadne účinné antibiotikum. ANTIDEPRESÍVA
Účinkujú proti depresii, odstraňujú zlú náladu ma zmenšujú pocity beznádeje a smútku. Rozdeľujú sa do dvoch hlavných skupín: tricyklické antidepresíva a ich deriváty, druhou skupinou sú inhibítory monoaminooxidázy. Pre možnosť vzniku vážnych vedľajších účinkov sa druhá skupina prípravkov predpisuje iba pacientom s hlbokými depresiami, ktoré sa nedajú potlačiť tricyklickými prípravkami.

ANTIEMETIKÁ
Používajú sa na potlačenie nevoľnosti a vracania; väčšina z nich sa podáva aj pri závratoch. Základné skupiny týchto liekov tvoria antihistmiká a trankvilizéry. Pretože užívanie prípravkov tejto skupiny môže znemožniť určenie diagnózy, mali by sa užívať až po jej určení. Nemali by sa predpisovať pri krátkodobej nevoľnosti spojenej s vracaním. Tehotné ženy ich môžu užívať jedine pri závažných príznakoch. ANTIHISTAMIKÁ
Používajú sa na odstránenie alergických príznakov vyvolaných vyplavením histamínu. Užívajú sa v tabletách alebo sa aplikujú priamo na kožu vo forme krémov a sprejov. Keďže pôsobia aj na orgán rovnováhy, podávajú sa na prevenciu nevoľnosti pri cestovaní.

Okrem toho sa podávajú ako premedikácia pred operáciou; pacient sa po nich cíti uvoľnený a príjemne omámený. Niektoré ovplyvňujú vylučovanie žalúdočnej kyseliny, a preto sa používajú pri liečbe vredov žalúdka. ANTIHYPERTENZÍVA
Používajú sa na zníženie vysokého krvného tlaku. Najčastejšie sa používajú betablokátory a diuretiká; v súčasnosti sa uplatňujú aj enzýmové inhibítory a receptorové alebo kalciové blokátory. ANTIKOAGULANCIÁ
Obmedzujú tvorbu krvných zrazenín. Patria sem aj trombolytiká, ktoré rozpúšťajú krvné zrazeniny. ANTIKONVULZÍVA
Používajú sa na liečenie epilepsie, ale aj na tíšenie kŕčov iného pôvodu. tento termín sa vyhradzuje len pre lieky, ktoré sa užívajú dlhodobo, aby sa znížila frekvencia epileptických záchvatov. U každého pacienta treba vyrátať presné dávky, aby sa minimalizovali vedľajšie nepriaznivé účinky. Koncentrácia lieku v tele sa sleduje vyšetrovaním krvi a slín. tieto lieky sa užívajú dovtedy, kým pacient neprežije 2 - 4 roky bez záchvatu.

ANTIPYRETIKÁ
Znižujú zvýšenú telesnú teplotu. Najčastejšie sa používajú acylpyrín a paracatamol, ktoré sú zároveň aj analgetikami. tento dvojaký účinok je výhodný pri odstraňovaní príznakov takých ochorení, ako je napr. chrípka. ANTITUSIKÁ
Tlmia dráždenie na kašeľ. Mnohé z nich sa predávajú voľne v lekárni, a to vo forme kvapiek, sirupov, alebo pastiliek. Obsahujú upokojujúce látky, ktoré pôsobia priaznivo na sliznicu hrdla, príjemné chuťové prísady i malé dávky antiseptických látok. Prechodne odstraňujú škriabanie v hrdle.

ANXIOLYTIKÁ (antifobiká, trankvilizéry, ataraktiká)
Odstraňujú úzkosť, napätie a chorobný strach. Môžu sa používať aj na spanie alebo na uvoľnenie predmenštruačného napätia.

BETABLOKÁTORY (betaadrenergné blokátory)
Znižujú nároky srdcového svalu tým, že spomaľujú akciu srdca. Používajú sa aj ako antihypertenzíva a antirytmiká pri liečbe angina pectoris. betablokátory sa podávajú vo forme tabletiek alebo injekcií.

BRONCHODILATACIÁ
Rozširujú dýchacie cesty zúžené stiahnutím svalstva. tie, ktoré uľahčujú dýchanie, napr. pri astme, sa najčastejšie používajú vo forme rozprašovačov, no vyrábajú sa aj vo forme tabliet, roztokov alebo čapíkov; v naliehavých prípadoch (napr. pri ťažkom záchvate astmy) sa podávajú injekčne. Účinok trvá zvyčajne 3 - 5 hodín.

CYTOSTATIKÁ
Smrteľne poškodzujú bunky, alebo aspoň zamedzujú ich rast. Používajú sa pri liečbe rakoviny ako imunosupresíva. Užívajú sa vo forme tabletiek alebo sa podávajú injekčne do žily. Mnohé z nich sa používajú vo vzájomnej kombinácii.

DEKONGESTÍVA
Znižujú tvorbu hlienu v nose, čím bránia upchatiu nosových priechodov pri nádche alebo alergii. Aplikujú sa priamo do nosa vo forme kvapiek alebo rozprašovačov; niekedy sa používajú celkovo vo forme tabletiek.

DIURETIKÁ
Zvyšujú tvorbu moču, čím organizmus zbavujú prebytočnej tekutiny nahromadenej v tkanivách pri niektorých poruchách srdca, obličiek a pečene. Používajú sa aj pri liečbe mierne zvýšeného krvného tlaku.

HORMÓNY
Chemické látky, ktoré sa normálne tvoria v žľazách s vnútornou sekréciou. Ak pri nejakej poruche zlyhá ich prirodzená tvorba, musia sa nahradiť prirodzenými alebo syntetickými prípravkami.

HYPOGLYKEMIKÁ
Znižujú hladinu cukru v krvi. Ústne hyperglykemiká sa používajú pri liečbe cukrovky, ktorá sa nedá zvládnuť diétou, ale zatiaľ si nevyžaduje liečbu inzulínom.

IMUNOSUPRESÍVA
Zmierňuje sa nimi normálna reakcia tela na vniknutie cudzích organizmov alebo cudzieho tkaniva do organizmu. Používajú sa aj pri liečbe autoimúnnych ochorení, pri ktorých funguje obranyschopnosť abnormálne a postihuje i vlastné tkanivá. Tieto lieky slúžia ako pomocné liečivá pri prevencii odvrhnutia transplantovaných orgánov.

KORTIKOSTEROIDY
Patria do skupiny liekov s protizápalovým účinkom. Chemicky sú príbuzné prirodzene sa vyskytujúcim hormónom nadobličiek, ktoré pomáhajú pri odpovedi organizmu na stres. Podávajú sa v tabletkách, injekčne, vo forme krému priamo na kožu alebo prostredníctvom inhalátorov. Ich inhalácia sa predpisuje vtedy, keď liečba inými bronchodilatanciami zlyhala. Ak sa tieto lieky užívajú len v určitom vymedzenom období, nemajú výrazné vedľajšie účinky. Niektoré sa používajú pri akútnych stavoch. Dlhodobo sa užívajú pri rozličných zápalových ochoreniach. Samy neliečia, no potláčajú zápal, čo uľahčuje regeneračné procesy v organizme. Používajú sa aj pri liečbe určitých typov rakovinových ochorení a ako náhrada pri chýbaní prirodzených hormónov. KOŽNÉ KRÉMY
Pri liečbe a prevencii kožných ochorení sa používa široká škála mastí a krémov. väčšinou ich tvorí liekový základ, ku ktorému sa pridávajú aktívne prísady. K bežne používaným prípravkom patria antiseptické masti na predchádzanie infekcie drobných poranení, upokojujúce bariérové masti na prevenciu a liečbu plienkových vyrážok, antibiotické masti na liečbu kožných infekcií, kortikosteroidné krémy, protiplesňové masti, prípravky na liečbu akné, lokálne anestetiká a antipruritiká s obsahom zinku a antihistaminiká. LAXANCIÁ
Zrýchľujú prechod črevného obsahu a uľahčujú jeho vyprázdnenie.

Majú trojaký účinok: stimulujú črevnú stenu, zvyšujú črevný obsah a zadržiavajú vodu v stolici.

LIEKY NA SPANIE
Rozdeľujú sa do dvoch hlavných skupín: lieky proti úzkosti a barbituráty. V nízkych dávkach majú sedatívny účinok, pri vyšších dávkach navodzujú spánok. Lieky proti úzkosti sa používajú menej ako barbituráty, pretože majú menej vedľajších účinkov a hrozí menšie riziko vzniku závislosti organizmu. LIEKY PROTI HNAČKE
Používajú sa na zastavenie alebo upravenie chorobných stavov spojených so silnými hnačkami. Rozlišujeme dva základné typy: lieky, ktoré absorbujú nadmerné množstvo vody a toxických látok z čreva; prípravky, ktoré tlmia črevnú peristaltiku čím znižujú frekvenciu vyprázdňovania stolice.

LIEKY PROTI NÁDCHE
Aj keď na nádchu zatiaľ neexistuje nijaký liek, jej príznaky môže zmierniť acylpyrín a lebo paralen; tieto lieky treba užívať s dostatočným množstvom tekutín. najefektívnejší je prípravok, ktorý obsahuje obidva z týchto liekov. Na zníženie sekrécie hlienu z nosa a uvoľnenie nosových priechodov sa používajú antihistamiká a dekongestíva. Nie sú však veľmi účinné, ak sa používajú celkovo. Museli by sa totiž podávať v takých vysokých dávkach, že ich vedľajšie účinky by prevýšili ich prospešnosť.

LIEKY PROTI PLESNIAM
Používajú sa na potlačenie plesňových infekcií. Aplikujú sa priamo na kožu ako masť alebo sa podávajú v tabletkách. MUŽSKÉ POHLAVNÉ HORMÓNY
Najúčinnejší mužský pohlavný hormón testosterón zodpovedá za rozvinutie sekundárnych pohlavných znakov. Mužské pohlavné hormóny sa tvoria v malom množstve aj u žien. Ako lieky sa podávajú na vyrovnanie deficitu hormónu pri hypopituitarizme alebo pri chorobách semenníkov. Používajú sa aj pri liečbe rakoviny prsníka. Prednosť sa však dáv syntetickým prípravkom, anabolickým steroidom a špecifickým antiestrogénom. Anabolické steroidy majú vplyv na tvorbu svalovej hmoty, a preto ich neraz zneužívajú vrcholoví športovci. Mužské pohlavné hormóny sa užívajú vo forme tabletiek, alebo sa podávajú injekčne priamo do žily, resp. do svalu. PROTIVÍRUSOVÉ LIEKY
Používajú sa na potlačenie vírusových nákaz. Žiaľ, proti bežným vírusovým ochoreniam, napr. proti chrípke, dodnes nepoznáme nijakú účinné prípravky. Niektoré protivírusové lieky však pomerne úspešne liečia iné vírusové infekcie. Patrí sem aj Zidovudin, ktorý účinkuje proti AIDS. Dnes sa skúšajú i ďalšie lieky proti HIV.

PROTIZÁPALOVÉ LIEKY
Používajú sa na potlačenie zápalových reakcií. Zápalová reakcia, ktorá sa vyznačuje sčervenaním, zvýšenou teplotou, opuchom, bolestivosťou a zvýšeným prietokom krvi, sprevádza mnohé infekčné i neinfekčné chronické choroby.

Rozlišujeme tri hlavné skupiny týchto liekov: analgetiká, kortikosteroidy (podávajú sa lokálne i celkovo; všeobecne sa nepredpisujú pri chronických reumatických ochoreniach, len výnimočne) a nesteroidné prípravky. REHYDRATAČNÁ LIEČBA
Používajú sa pri nej špeciálne prášky a roztoky, ktoré obsahujú glukózu a základné minerálne soli v presne stanovených množstvách. Ich pridávaním do prevarenej vody sa zabraňuje dehydratácii pri hnačke alebo vracaní. Používajú sa aj pri liečbe gastroenteritídy u dojčiat.

VAZODILATANCIÁ
Rozširujú krvné cievy. Najčastejšie sa používajú pri liečbe ischemickej choroby srdca a obehových porúch.

VITAMÍNY
Komplexné chemické zlúčeniny, ktoré potrebuje organizmus len vo veľmi malých množstvách. Často sa predpisujú malým deťom, ak sú dojčené alebo sa narodili predčasne. Netreba ich predpisovať zdravým deťom a dospelým, ktorí sa zdravo stravujú. Malé množstvá vitamínových prípravkov neškodia, no zvýšenie odporúčaných denných dávok môže mať nepriaznivé následky. ŽENSKÉ POHLAVNÉ HORMÓNY
Regulujú menštruačný cyklus a zodpovedajú za vznik sekundárnych pohlavných znakov. Rozlišujeme dve hlavné skupiny ženských pohlavných hormónov: estrogény, ktoré sa používajú pri liečbe rakoviny prsníka a prostaty a progesteróny, ktoré sa používajú pri liečbe endometriózy. Pohlavné hormóny sa užívajú vo forme tabletiek alebo sa podávajú injekčne priamo do žily, resp. svalu.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?