Druhá svetová vojna

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2506×

Příbuzná témataDruhá svetová vojna

V apríli 1939 Hitler nariadil Wehrmachtu pripraviť sa na útok proti Poľsku.Vypovedal zmluvu o neútočení a vzájomnom porozumení, podpísané pred piatimi rokmi, a nacistická propaganda začala hovoriť o neznesitelnom postavení nemeckej menšiny v Poľsku.Tentoraz však vlády v Paríži a Londíne nepristúpili na nijaký kompromis a oficiálne garantovali nezávislosť Poľska.Veľkým otáznikom v tom čase bolo, aký postoj zaujme ZSSR.Po Leninovej smrti r. 1924 Stalin postupne zmenil režím na osobnú diktatúru ,pričom sa vzdal cieľa celosvetovej revolúcie a nahradil ho koncepciou budovania socializmu v jednej krajine, Sovietskom zväze. V krajine , ktorá bola r. 1917 výslovne poľnohospodárska, uskutočňoval nútenú indrustrializáciu.Všemocná tajná polícia vystavovala obyvateľstvo stálemu teroru. Milióny ľudí boli deportované do pracovných táborov. Ďalší sa stali obeťami vykonštruovaných procesov ,na ktorých museli priznať svoju ,,vinu". Vlny po sebe idúcich čistiek neobišli ani významných činitelov komunistickej strany, ani generálov Červenej armády. Stalinovi vôbec nezálažalo na tom ,že tým oslabil krajinu : svoju moc vnútri štátu si upevnil a ZSSR si vydobyl miesto na medzinárodnej scéne. Napriek ostrým ideologickým rozporom nacionalistické Nemecko a ZSSR podpísali 23. augusta 1939 zmluvu o neútočení. 1. septembra 1939 nemecké jednotky vstúpili do Poľska. Hitler využil ako zámienku to, že poľskí vojaci ,,prepadli" nemecký rozhlasový vysielač umiestnený na hranici medzi oboma krajinami. V skutočnosti išlo o nemeckých väzňov z koncentračných táborov prezlečených do poľských uniforiem. Ich mŕtvoly boli ponechané vo vysielači. V rozpore s Hitlerovým očakávaním Veľká Británia a Francúzsko dodržali svoje záväzky a 3. septembra vyhlásili Nemecku vojnu, ale s bojovými akciami nezačali. V priebehu niekoľkých týždnov bleskovej vojny, počas ktorej letectvo a obrnené vozidlá postupovali koordinovane, bolo Poľsko porazené.V súlade s nemecko- sovietským paktom o neútočení Červená armáda oslobodila východnú časť krajiny. Západná časť bola pripojená k ríši. Zvyšok krajiny spravoval generálny gubernátor, ktorého surovosť nepoznala hraníc.Vyháňanie z domovov, perzekúcie a popravy boli na dennom poriadku a nacisti sa usilovali ospravedlniť masakry tým, že Poliakov označili za "podradnú rasu". 30.novembra Sovieti zaútočili na Fínsko, ktoré napriek úpornému odporu muselo v marci 1940 súhlasiť s oklieštením svojho územia.

Paríž a Londín nereagovali na Hitlerove mierové návrhy po víťazstve v Poľsku. Jeho vojenská stratégia mu umožnila dosiahnuť ďalšie úspechy. V apríli 1940 obsadili nemecké jednotky neutrálne krajiny Dánsko a Nórsko, aby si zabezpečili prístup ku švédskej železnej rude, a tým predstihli francúzsko- britských spojencov , ktorí sa pripravovali na vylodenie v Škandinávii.
Aj na západe bola blesková vojna korunovaná úspechom: Wermacht porušil neutralitu Belgicka, Luxemburska a Holandska a vďaka letectvu a tankom 10. mája prerazil francúske obranné línie. 17. júna bola francúska vláda nútená požiadať o prímerie. Medzitým Taliansko
vstúpilo do vojny po boku Nemecka.
Od roku 1943 sa vojna vyvíjala čoraz viac v prospech Spojencov.Američania a Briti bombardovali nemecké mestá a mnohé z nich celkom zničili. počet mrtvych a ranených dosiahol hrozivé čísla. Vojnových zajatcov boli miliony. V júli 1943 sa spojenecké jednotky vylodili na Sicílii a postupne oslobodili celé Taliansko. Mussolini sa udržal pri moci iba vďaka podpore nacistov. 6. júna 1944 sa Spojenci vylodili v Normandii a 15. augusta na francúzskom stredomorskom pobreží. Na východnom fronte Červená armáda postupovala za cenu veľkých strát. Koncom roku 1944 dosiahla nemeckú hranicu a obyvatelia , ktorí nestihli včas ujsť pred postupujúcimi sovietskymi vojakmi sa stali objektom ich pomsty. Hitlerova "pevnosť Európa " bola pred zrútením. V rovnakom čase prenikli spojenecké jednotky na nemecké územie od západu. Nemecko však bezpodmienečne kapitulovalo až po Hitlerovej samovražde a dobití Berlína Soviermi. Stalo sa tak 8. mája 1945. Japonsko bezpodmienečne kapitulovalo 31. augusta.
Povojnové obdobie bolo pripravené , po konferencii v Casablanke roku 1943 a Teheráne 1943 sa vo februári 1945 Spojenci zišli v Jalte na Kryme. Dohody stanovili, že Nemecko bude rozdelené ne okupačné pásma a poľské hranice sa posunú približne o 150 km smerom na západ , čím sa zmenší územie Nemecka a zväčší územie ZSSR.
Vojna v rokoch 1939-1945 bola v dôsledku zrážky medzi diktatúrou a demokratickou ideologiou.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?