Divy sveta

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 5501×

Příbuzná témataDivy sveta

Existovali a existujú divy, ktoré je treba znovu a znovu objavovať : monumentálne sakrálne a svetské stavby, ktoré nás uvádzajú do vytrženia. Ich projekty a realizácia sa nám zdajú nepochopiteľné, ich krása nám vyráža dych. Nachádzame ich vo všetkých častiach Zeme.

1. Parthenón
Tento div bol postavený okolo roku 450 pred naším letopočtom v Európe, v Grécku.
Parthenón je postavený v Akropole. Pri ňom potom vybudovali Atény, ktoré sa pýšia moderným mestom a k divu sa z Atén dá dostať pešo. Sochy z Parhenónu stoja v mnohých múzeách. Parthenón je dlhý 69,5 m. a široký 30,5 metrov. V tomto Parthenóne bola aj obrovská socha zo zlata a slonoviny, ktorú vytvoril Feidiás. Parthenón slúžil ako chrám, galéria, ortodoxný kostol, rímskokatolícky kostol, mešita a v roku 1687 dokonca ako sklad strelného prachu pre Turecko. Chrám bol silno poškodený pri explózii a zároveň útoku benátskych nepriateľov.

2. Pont Du Gard
Tento div bol postavený v 19. roku pred naším letopočtom v Európe, vo Francúzsku. Vodovod cez rieku Gard postavili Rimania ako úžitkovú stavbu, aby zásobovala mesto Nimes čerstvou vodou. Div je vysoký 49m. a dlhý 275 metrov. Cez dobu Rimanov sa Nimes rozkladalo na ploche 202 hektárov a malo 50 000 obyvateľov. Z výpočtu vyplynulo, že Pont du gard bolo schopné zásobiť každého obyvateľa 400 litrami vody denne. V Nimes je ešte stále vidieť dobre zachovaný Pont du gard. 3. Koloseum
Tento div bol postavený v roku 80 v Taliansku, v Európe. Koloseum dominuje svojmu okoliu dodnes. Nachádza sa v centre Ríma. Koloseum meria po obvode okolo 500 metrov, je vysoké 48,5 metrov. V Koloseu bolo predvedených okolo 5 000 divokých zvierat. V tomto amfiteátri bolo miesto pre 50 000 ľudí. Má aj vlastnú metro stanicu ktorá sa nazýva Colosseo. Skoro po 2000 rokoch od otvorenia ho stále považujeme za vynikajúci príklad rímskeho staviteľského umenia. 4. Šikmá veža v Pise
Tento div bol postavený v roku 1173 v Európe, v Taliansku. Pisa má medzinárodné letisko a výborné cestné spojenie. Mesto leží pri rieke Arno, 80 kilometrov na západ od Florencie.
Veža v tomto meste je vysoká 55 metrov. Stavba bola začatá v roku 1173, ale v Pise na veži je napísaný dátum stavania veže rok 1174, a to preto, lebo oni majú podľa kalendára o jeden rok viac ako my. V tejto veži, keď ju chceme zdolať, musíme prejsť po 294 schodoch. V 20. storočí bola veža naklonená od kolmice 4,30 metrov a teraz je odklonená 4,60 metrov.

V roku 1564 sa v Pise narodil Galileo Galilei a napísal, že Šikmú vežu v Pise použil pre jeden zo svojich experimentov.

5. Kapličkový most
Tento div bol postavený v roku 1333 v Európe, vo Švajčiarsku. Najstarší zastrešený drevený most v Európe slúžil i ako mestské opevnenie a dnes je hlavná pamätihodnosť Luzerna. Most je dlhý 198 metrov a vedie šikmo cez rieku Reuss. V mostnom zastrešení je 112 trojhranných obrazov, ktoré pochádzajú zo začiatku 17 storočia O trochu na západ je druhý most cez rieku. Je to most z roku 1407 a v 17. storočí bol vyzdobený obrazmi tanca smrti. Na tento div sa v meste Luzern môžeme ešte aj v súčasnosti pozrieť.


6. Kláštory Meteora
Tieto kláštory boli postavené okolo roku 1350 v Európe, v Grécku. Na strmých skalách vo výške 300 metrov v minulosti žili mnísi. Tieto kláštory vystavané z kameňa, majú červené tehlové strechy a drevené galérie, ktoré sa nakláňajú nad hlbokými, závratnými priepasťami. Do skál boli vytesané aj cisterny na zachycovanie dažďovej vody. Sú vyzdobené freskami, ktoré zobrazujú hrozné scény z pekla a utrpenia mučeníkov. Kláštory boli väčšinou určené pre mužov, ale niekoľko existuje aj pre mníšky. Od Atén sú vzdialené 426 kilometrov. Až do roku 1920 sa návštevníci museli šplhať po nebezpečných rebríkoch, dlhých 13 a viac metrov. Dnes k nim vedie normálna asfaltová cesta a sú dostupné po dlhých do skál vytesaných priamych schodištiach a po mostoch, ktoré vedú cez priepasti. Autobusová doprava ide z Atén a zo Solúnu. 7. Železný most
Tento div bol postavený v roku 1779 v Európe, v Anglicku. Most má 100 stôp dlhý, 52 stôp vysoký a 18 stôp široký oblúk zo železa. Most má rozpätie 30,6 metrov a váži 384 ton. Predpokladá sa, že design navrhol Pritchard, ktorý o rok zomrel. Ale most vznikol hlavne vďaka zručnosti a skúsenosti Darbyho a jeho konštruktérov. Sprístupnili ho na Nový rok 1781. Okolo neho vzniklo mestečko Iron bridge ( Železný most ). Most v roku 1795 odolal aj povodni na rieke Severn, ostatné kamenné mosty spadli. Okolo roku 1970 bol most reštaurovaný. Dnes je jadrom múzejného komplexu Ironbridge - George a predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva.

8. Chrám Sagrada Familia
Stavebné práce na chráme začali v roku 1884 v Európe, v Španielsku a trvajú dodnes. Chrám je severne od centra Barcelony na križovatke Calle de Sardenya a Calle de Malorca. Nedokončená stavba je na celom svete známa ako hlavné dielo slávneho architekta Antonia Gaudího. Keď v roku 1926 staviteľ zomrel, nikto nevedel túto stavbu dokončiť. O pláne dokončiť chrám Sagrada Familia prebiehalo plno diskusií.

Niektorí si mysleli, že je to nemožné, ale pokúšajú sa chrám dokončiť.

9. Eiffelova veža
Tento div bol postavený v roku 1889 v Európe, vo Francúzsku. Veža je odvážne stavebné dielo, ktoré demonštruje technickú zdatnosť 19. storočia a pre celý svet sa stalo symbolom Paríža. Veža sa rozkladá na rozlohe 1,6 hektárov. Je vysoká 320,75 metrov, váži 8600 ton a hovorí sa, že bolo použitých 2,5 miliónov nitov. Vtedy najvyššiu vežu postavilo 250 mužov za 26 mesiacov. Na prvej plošine vznikla reštaurácia a na druhej vo výške 116 m je redakcia listov Le Figaro. Do roku 1931, keď bola postavená v New York Empire State Building, bola najvyššou budovou na svete. Vo veži je výťah ale tiež schody do reštaurácie. Keď ideme pešo, musíme zdolať 1710 schodov. Každý rok ju navštívia 3 mil. ľudí. 10. Jericho
Tento div bol postavený v 9. tisícročí pred našim letopočtom v Ázii, v Izraeli. Je to jedno z najstarších miest na svete. Nachádza sa na severovýchode od Jeruzalema a severne od Mrtvého mora. Prvé sídlisko bolo zničené ohňom v 7. tisícročí pr.n.l. Ostatné časti boli zničené neskôr. V 1. storočí pr.n.l. tam rímsky miestodržiteľ v Judeji Herodes vybudoval palác. Časť toho paláca bola objavená pri vykopávkach okolo roku 1950. Nie je to isté, ale bádatelia sa domnievajú, že je to najstaršie mesto na svete vôbec.
11. Čínsky múr
Bol postavený na konci 3. storočia pred naším letopočtom v Ázii, v Číne. Najväčší komplex, ktorý kedy vybudovala ľudská ruka, stál tisíce ľudských životov. Staval sa od roku 220 pr.n.l. za cisára Čchin Š-chuang-tiho približne desať rokov. Je postavený na kamenných základoch zo zeminy a tehál. V roku 1990 jeden Číňan prešiel celú trasu a povedal, že je dlhý 6700 km. Múr stavalo 300 000 ľudí. Je široký 5,5 metrov. Vzdušná čiara medzi začiatkom a koncom je 2 450 kilometrov. Čínsky múr stále odoláva záplavám, vetru a počasiu.

12. Skalné kostoly v Kappadokii
Kappadokia je antický názov pre krajinu v Strednej Anatólii, ktorá má antický charakter. Tento div bol postavený v roku 412 v Ázii, v Turecku. Na stenách stovkách skalných kostolov si môžeme pozrieť výstavu byzantského umenia. Najbližšie letisko je v Kayseri. V Kappadokii najprv vládli Chetiti, Peržania a v roku 17 Rimania. Je tam okolo 365 kostolov. Kostoly pochádzajú z 8. a 9. storočia, z doby, kedy sa vo východnej cirkvi diskutovalo o tom, či je dovolené Boha a Krista zobrazovať v podobe smrteľných bytosti.

13. Chrám Minakši
Tento div bol postavený v roku 1550 v Ázii, v Indii. Chrám sa nachádza v meste Madurai.

Chrámová oblasť má rozlohu 258 x 223 metrov. Chrám má deväť zvláštnych veží, ktoré dosahujú výšku 50 metrov. Maľby na chráme zobrazujú 64 zázrakoch, ktoré Šiva spravil v Madurai. Z veľkej južnej veže môžeme sledovať zábavný život v okolí chrámu Minakši. Cesta vlakom z Madrasu trvá 8 hodín.

14. Tádž Mahal
Tento div bol postavený v roku 1654 v Ázii, v Indii. Je to pomník, ktorý postavil panovník Šáhdžahán, na pamiatku svojej milovanej ženy, ktorá zomrela v roku 1629 vo veku 36 rokov.
Pomník postavilo približne 20 000 ľudí za 22 rokov a dostal meno Tadž Mahal, čo bola skratka jej mena. Vo vnútri bolo plno cenných predmetov, ktoré však rozkradli zlodeji. Avšak cez to všetko, komplex zapôsobí dodnes na každého. Cesta autom z Dillí je cez 3 hodiny.

15. Most Seto-Ohaši
Tento div bol postavený v roku 1988 v Ázii, v Japonsku. Most je vlastne diaľnica č. 30. Bol otvorený 10.4.1988 a prvýkrát boli všetky štyri ostrovy - Honšu, Kiušu, Hokkaidó a Šikoku, spojené koľajnicami. Je piaty najdlhší most a môže vydržať zemetrasenie o sile 8,5 stupňa Richterovej stupnice. Stavalo ho 5000 ľudí a odpracovali 67 miliónov pracovných hodín. Teraz je najväčší most Akaši-Kaikyo a má 1780 metrov. Most Seto-Ohaši je vysoký 194 metrov a je vyšší než Cheopsova pyramída. 16. Kostol Panny Márie quadalupskej
Kostol bol postavený v roku 1531 v Amerike, v Mexiku. Najuctievanejšia svätica v Mexiku, ktorá sa objavila chudobnému roľníkovi a na tom mieste teraz stojí kostol. Nachádza sa 4 km od centra mesta Mexiko City. Každoročne sa tu 11. a 12. decembra konajú slávnosti Panny Márie. Kostol má veže vysoké 40 metrov. Iba strieborné predmety v kostole vážia 62 ton. Kostol v Mexiku priťahuje tisíce pútnikov z celého sveta.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?