Diova socha v Olympii

Kategorie: Dejepis (celkem: 1094 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2495×

Příbuzná témataDiova socha v Olympii

Roku 433 pred n. l. dokončil v meste Olmpia na Peloponézskom polostrove sochár Feidias sochu Dia, najvyššieho z gréckych bohov. Keďže merala 13 metrov, t. j. viac ako dnešný štvorposchodový dom, musel pre ňu postavť nový, dostatočne veľký chrám. Náklady na vytvorenie diela boli nepredstaviteľné – Feidias použil tonu slonoviny a ešte viac zlata. Rozmery sochy a Feidov cit pre detail privádzali všetkých návštevníkov chrámu do úžasu. Tradovalo sa, že vyzerala skôr ako šperk, než ako socha. Feidias zobrazil najvyššieho z bohov na tróne tak realisticky, že mnohí uverili, že videli samotného Dia. Dielo sa uchovalo v chráme celé stáročia, ale v neskorších, rímskych časoch pomaly upadalo do zabudnutia. Roku 394 n. l. podľa niektorých správ zvyšky zachránili a previezli do Konštantinopolu (dnešný Istanbul v Turecku), kde ich zničil jeden z veľkých požiarov mesta.

Diov chrám v Olympii

Postavili ho asi v rokoch 466 – 456 pred n. l. Na dlhších stranách mal po 13 a na kratších po 6 stĺpov v dórskom slohu. Pri stavbe využili vápenec z miestnych kameňolomov, ktorý pokryli omietkou. Strechu tvorili mramorové škridle.

Niekoľko faktov:

- Na soche pracoval Feidias osem rokov.
- Spisovateľ Strabón vypočítal, že keby sa Zeus postavil, hlavou by prerazil strechu chrámu.
- Všetka slonovina pochádzala zo sloních klov a hroších zubov. Pred pôsobením vlhkosti a veľkých horúčav ju naolejovali.
- V dnešných cenách by zlato použité na stavbu sochy stálo približne 430 miliónov korún.
- Rímsky cisár Caligula sa pokúsil sochu ukradnúť, ale najatí robotníci vydesení utiekli, lebo sa im, ako hovorí legenda, zborilo lešenie a socha sa na nich zasmiala.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?