Desmotromický rozvod ventilov

Kategorie: Fyzika a astronómia (celkem: 480 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 2176×

Příbuzná témataDesmotromický rozvod ventilov

Kto by nepoznal Karla Fogartyho, známeho jazdca pretekov superbike.
Ale jeho výťazné preteky by sa nikdy nekonali, nebyť technickej inovácie, ktorá sa za dlhé obdobie svojej prakticky vôbec nezmenila.
Ide o desmotromický rozvod ventilov v motore.
Na to, aby motor dosahoval čo najväčší výkon je potrebné dosianúť čo najväčšej sýtosti zmesi a dokonalé vypláchnutie splodín z valca. ( vždy je nasávací ventil väčší ako výfukový) To sa dá dosiahnúť iba jediným spôsobom - ponechať ventil v spalovacom priestore čo najdlhší čas. ( neplatí u automobilov, kde sú menšie prevádzkové otáčky - tu sa používa tzv. ostrá vačka) Ale pri použití klasického rozvodu s pružinami hrozý pri vysokých otáčkach stret ventilu s piestom, čo má nepríjemné následky.
Tento problém sa rozhodli vyriešiť v Taliansku v 30. rokoch minulého storočia.
Vynašli rozvod kde je ventil otváraný aj zatváraný vačkou.
Bol použitý vo viacerých motoroch ( a väčšinou úspešne) ale nenašiel sa výrobca, pretože na tú dobu by to bola drahá záležitosť.
Tento systém sa rozhodli oprášiť v 70. rokoch opäť v Taliansku, vo firme DUCATI.
Slávna motorka s 900 ccm s desmo rozvodom dobila svet ( ešte stále je populárna)
V súčasnosti je DUCATI synonimom tohoto rozvodu.
Majmodernejšou formou desmo rozvodu je motor Testa-Stretta, kde bolo rozšírené vrtanie valca a ventili dosadajú kolmejšie proti piestu. S týmto motorom bolo dosiahnuté výťaztvo v pretekoch superbike.
Stručný popis desmo rozvodu: Na otváranie a zatváranie ventilu sa tu používajú vačky. Jedinú pružinu tu nájdete len na pritláčanie šúpatiek k vačke. Pohyb ventilov je synchronizovaný a preto je možné dosahovať až 19 000 otáčok za minútu. Vačky sú ovládané klasickým klinovým remeňom. Motor s 2 ventilmi sa nazýva desmodue, so 4 ventilmi desmoquatro.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?