Depresia

Kategorie: Psychológia (celkem: 235 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 3883×

Příbuzná témataDepresia

Depresia je psychosomatické ochorenie, pri ktorom je človek smutne naladený, čo sa zvyčajne spája s úzkosťou, vnútorným nepokojom, poruchami myslenia i spánku. Myslenie je spomalené a zaoberá sa najmä tým, aká beznádejná je súčasná situácia a aká beznádejná je budúcnosť.

Mnohí pacienti prežívajú pocity viny, prehrešenia sa, čo sa môže vystupňovať až do rôznych vidín a bludov. Časté sú aj poruchy spánku, ktoré sa prejavujú v problematickom zaspávaní, náhlym prebúdzaním alebo skorým zobúdzaním. Spánok nebýva ráno dostatočný, pretože je povrchný, a pacient nie je ráno oddýchnutý. Ráno je pre depresívnych pacientov najhoršie, lebo vtedy sa cítia mimoriadne zle. Popoludní sa stav zlepší a večer býva relatívne znesiteľný.

Depresia je liečiteľná choroba. Ak vám diagnostikovali depresiu, nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť - je to len prvý krok k liečeniu choroby a uzdraveniu. Depresia je časté ochorenie. Až 30 % populácie prežije v určitom období svojho života aspoň jednu depresívnu epizódu. Depresia môže zasiahnuť do života človeka kedykoľvek. Objavuje sa u rôznych rasových skupín, národností a pri rôznych životných štýloch. Depresia nie je ani znakom slabosti ani nedostatkom vašej osobnosti. Nie je to ani vaša chyba. Je to choroba, ktorá je spôsobená mnohonásobnými biologickými príčinami a príčinami z vonkajšieho prostredia, ale je možné ju liečiť.

Príznaky depresie
Môžete mať depresiu, ak sa dva alebo viac týždňov cítite smutní, alebo pociťujete nepokoj a stratíte záujem o veci, z ktorých ste sa obyčajne tešili - v spojitosti s nasledujúcimi symptómami:

Problémy so spánkom - nespavosť alebo nadmerná spavosť. Únava - vyčerpanosť, nedostatok energie. Nechuť k jedlu alebo prejedanie sa. Pocit bezcennosti, beznádeje alebo viny. Problémy s koncentráciou alebo rozhodovaním. Úzkosť, podráždenosť a neustály nepokoj. Myšlienky na smrť, samovraždu alebo zranenie seba samého.
Ako sa depresia lieči?
Proti depresii je k dispozícii viacero spôsobov liečenia. Na obnovenie chemickej rovnováhy v mozgu sa využíva terapia liekmi. Depresiu je tiež možné zvládnuť pomocou psychoterapie - pomocou poradenstva a podpory zdravotníckych odborníkov, ktorí sa špecializujú na psychické ochorenia. Veľa zdravotníckych odborníkov si myslí, že kombinácia oboch metód je najefektívnejšia. Spýtajte sa svojho lekára, čo je najlepšie pre vás.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?