Depresia

Kategorie: Psychológia (celkem: 235 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 13710×

Příbuzná témataDepresia

Depresia a úzkosť

Depresia sa dá liečiť a Vy sa môžete cítiť lepšie. Liečba Vám pomáha bojovať s depresiou, aby neobmedzovala Vašu schopnosť zúčastňovať sa života a tešiť sa z neho. Dnes existuje účinnejšia liečba depresie ako kedykoľvek predtým. Je však dôležité, aby sa s liečbou začalo čo najskôr. Skorá liečba depresie totiž môže predchádzať tomu, aby ochorenie prešlo do ťažšieho stupňa alebo sa depresia stala chronickou. Fázy liečby depresie
Možnosti liečby depresie
Farmakologická liečba depresie
Nefarmakologické možnosti liečby depresie

Fázy liečby depresie
Liečba depresie má zvyčajne tri fázy:
· Akútna liečba: Táto prvá fáza liečby trvá zvyčajne šesť až dvanásť týždňov. Jej cieľom je potlačenie a odstránenie vašich príznakov. U mnohých ľudí sa však počas nej nepodarí úplne odstrániť všetky príznaky.
· Pretrvávajúca liečba: Druhá fáza liečby trvá zvyčajne štyri až deväť mesiacov. Jej cieľom je prevencia opakovaného vzplanutia depresie. Pokračovanie v liečbe aj po zlepšení Vašich pocitov je veľmi dôležité, pretože môže pomôcť zabrániť návratu depresie. Ak užívate lieky, v tomto štádiu ich stále beriete v plnej dávke. Podľa niektorých štúdií môže niektorým ľuďom v tomto období pomôcť pokračovanie v psychoterapii.
· Udržiavacia liečba: V závislosti od mnohých faktorov, vrátane predchádzajúcich epizód depresie, môže od Vás lekár požadovať, aby ste pokračovali v udržiavacej liečbe. Jej cieľom je predchádzať návratu depresie. Spočíva v udržiavacej liečbe liekmi, pokračovaní v psychoterapii alebo iných liečebných postupoch. Možnosti liečby depresie
Pri liečbe depresie sa v súčasnosti využívajú spravidla tri postupy: farmakologická liečba, psychoterapia alebo kombinácia týchto dvoch možností v závislosti od toho, čo Vám odporučí Váš lekár. Možno bude potrebné, aby ste v niektorej liečbe - liekmi alebo terapiou - pokračovali aj napriek tomu, že sa už budete cítiť lepšie. Zabránite tým opakovanému výskytu príznakov a stavov depresie. Dĺžku liečby depresie by vám mal odporučiť Váš lekár. K zlepšeniu pocitov nepríde za noc - liečba si vyžaduje istý čas. Pri užívaní liekov sa väčšina ľudí začne cítiť lepšie po štyroch až šiestich týždňoch. So samotnou psychoterapiou to môže trvať dlhšie. Pocity niektorých ľudí sa výrazne zlepšia až vďaka kombinácii liekov a psychoterapie. Farmakologická liečba depresie
Depresia má súvislosť so zmenami chemických látok, ktoré sa uvoľňujú v nervových zakončeniach mozgových buniek.

Medikamentózna liečba môže zasiahnuť do metabolizmu týchto látok, a tým situáciu normalizovať. Lieky tak ovplyvňujú chemické zlúčeniny v mozgu, ktoré riadia náladu, spánok, chuť do jedla a sexuálnu túžbu a zlepšujú tieto životné aspekty chorého. Mnohí pacienti, u ktorých je depresia spojená s úzkostnými stavmi, pociťujú v dôsledku liečby značný ústup úzkosti.
Na liečbu úzkostných porúch sa používa veľa druhov liekov, avšak medzi najnovšie druhy antidepresív patria selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI). SSRI pôsobia zlepšením regulácie rovnováhy chemickej látky, ktorá sa nazýva serotonín (prírodná látka, ktorá pôsobí ako "posol" medzi nervovými bunkami v mozgu). Väčšina ľudí sa počas užívania liekov cíti lepšie. U ľudí, ktorí lieky neužívajú, je väčšia pravdepodobnosť návratu príznakov a epizód depresie. Na to, aby ste si všimli zmenu Vašich pocitov, budete musieť užívať lieky pravdepodobne niekoľko týždňov. Užívanie liekov potláča nepríjemné príznaky tohto ochorenia a zlepšuje pocity u väčšiny ľudí. To znamená, že prejavy depresie sa stávajú menej intenzívne, zriedkavejšie a trvajú kratší čas. Nefarmakologické možnosti liečby depresie
U určitého počtu postihnutých môže situáciu vyriešiť niekoľko psychoterapeutických sedení. Hovoriť o svojich pocitoch je vždy prospešné, niekedy býva prínosom aj výmena skúseností v skupine. Často je však potrebná cielená liečba v podobe psychoterapie alebo poznávacia (kognitívna) terapia.
• Psychoterapia
Sigmund Freud považoval depresiu za manifestáciu vnútornej zlosti a v tradičnej psychoanalýze sa pátralo po zdrojoch vnútorných konfliktov živiacich túto zlosť. Psychoanalýza neposkytuje vyliečenie, skôr sa snaží urobiť postihnutému život znesiteľnejším. Niektoré správy svedčia o úspechoch u niektorých pacientov, čo zrejme závisí od kvality vzťahu medzi pacientom a terapeutom.
• Poznávacia terapia
Princípom tejto metódy je tvrdenie, že depresia môže byť liečená, ak sa postihnutí vysporiadajú s negatívnymi myšlienkami, ktoré u nich prevládajú. Liečba sa pokúša presvedčiť depresívnu osobu, že jej neustále zachmúrený pohľad na život je v skutočnosti pokrivením pravdivého obrazu. Pacienti sa tiež učia, ako zdolávať nečinnosť, unavenosť a spoločenskú neprimeranosť pomocou jednoduchých techník sebaovládania.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?