Dante Alighieri Božská komédia

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 9339×

Příbuzná témata



Dante Alighieri Božská komédia

OČISTEC

AUTOR:
Dante Alighieri sa narodil vo Florencii v období bojov medzi ghibellinmi a guelfami. Dante chce slúžiť vlasti a aktívne sa zúčastňuje na florentskom politickom živote; poverujú ho rôznymi funkciami a diplomatickými misiami. Počas jednej misie je zajatý jeho odporcami a odsúdený na doživotné vyhnanstvo. Viac sa už do Florencie nevráti. Toto bol jedným z inšpiračných zdrojov Danteho literárnej tvorby. Tým druhým bola Beatrice. Ako mladý sa do nej zamiloval a neprestal ju ľúbiť do konca svojho života. TÉMA:
Básnik poukazuje na ťažkosť posmrtného života a na túžbu dostať sa do Raja.

IDEA:
Dante poukazuje na osudy ľudí na druhom svete po požitkami premrhanom živote na zemi. Upozorňuje nás na kresťanský život.

HLAVNÉ POSTAVY:
Autor, Vergílius, Beatrice, Beatricine slúžky, strážca podsvetia a duše v očistci

BÁSNICKÉ PROSTRIEDKY:
Básnik používa mnoho prirovnaní, metafor. Pomerne často používa epiteton. Rým je striedavý. POUČENIE:
Pokiaľ si svoj život na zemi premárnime v pôžitkoch a smilstve, po smrti si budeme užívať len bolesť. DEJ:
P
o tom, čo Dante s Vergíliom opustili peklo, sa dostali do očistca. Na začiatku prehovorí zo strážcom Očistca a ten mu dovolí putovať ďalej. Cestou Dante stretáva mnoho známych i neznámych duší a tí mu hovoria svoje osudy. A keďže vedia, že sa Dante ešte vráti na zem, hovoria mu, aby upozornil svojich blízkych tam dole a vyrozprával im, aké je to na Druhom svete zlé. Po dlhšom putovaní sa dvaja druhovia dostanú do zástupu, odkiaľ sa vymotali len pomocou a sľubov. Keď si konečne sadnú, premôže ich spánok a anjel ich odnesie pred brány Očistca. Po prekročení brány nevie, ako ďalej, preto sa začne modliť. Na jeho prosby odpovie anjel a ukáže im cestu. Dante prirovnáva cestu cez Očistec k ceste na veľkú horu – čim viac kráčajú, tým sa im kráča ľahšie. Cestou natrafia na mnoho tieňov a dozvedia sa od nich svoje osudy. Stretli sa napríklad s Antogónou, Isménou a inými známymi postavami z histórie. Básnik často myslí na Beatrice a na ich vzájomné stretnutie v Raji. Dante sa s Beatrice stretne na konci putovania. Vtedy sa Vergílius od Danteho oddelí, ktorému následne chýba. Na konci svojho putovania sa Dante dostane k rieke Léthe, z ktorej sa napije, a tým sa mu odpustia hriechy. Potom môže básnik konečne putovať do vytúženého Raja. „Z presvätých vĺn som sa vrátil čistý,
aby som mohol stúpať medzi hviezdy “

PS: Tento referát je pre tých ktorí nevedia zohnať referát.

Tak sa mi spoň ozvite
peter.batora@post.sk.

Nový příspěvek



Ochrana proti spamu. Kolik je 2x4?