Daňové raje (offshore)

Kategorie: Ekonómia (celkem: 556 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 4135×

Příbuzná témataDaňové raje (offshore)

Offshore finančné centrá, známejšie pod názvom daňové raje sú typicky nezávislé jurisdikcie, ktoré povahou svojich výhodných finančných a zákonmi tvorených prostredí poskytujú priaznivé umiestnenie pre medzinárodné bankovníctvo a prostredníctvom spoločností, pre finančné transakcie.
Ponúkajú výhody, ktoré sa v iných štátoch nevyskytujú - flexibilný zákon pre zakladanie obchodných spoločností, žiadne alebo len symbolické dane a diskrétne privátne bankové služby. Mená majiteľov spoločností alebo bankové kontá pritom často podliehajú prísnemu utajeniu a ich prezradenie je tvrdým spôsobom postihované. Zriadenie firmy je pritom otázkou niekoľkých hodín, v horšom prípade pár dní. Ak disponujete dostatočným množstvom financií (podľa lokality päť až päťdesiattisíc amerických dolárov), ktoré sú vyžadované ako základné imanie, nebude vám stáť pri založení spoločnosti v daňovom raji nič v ceste. A prečo vlastne tieto krajiny ponúkajú také benevolentné právne a daňové režimy? Väčšinou ide o malé krajiny, z geografického hľadiska s nie príliš výhodnou polohou pre zriadenie výrobných závodov, ktoré žijú z rybolovu, poľnohospodárstva a turizmu. Zahraniční investori do týchto krajín prinášajú nové pracovné príležitosti a pomáhajú celkovému rozvoju oblasti.

Kvalifikované Offshore finančné centrá musia spĺňať základné požiadavky:
zrejmá politická stabilita a kontinuita
ekonomická sebestačnosť
priaznivý daňový režim
plne rozvinutá finančná infraštruktúra (banky, poisťovacie spoločnosti, atď.)
výborná komunikácia s inými centrami, zákazníkmi a investormi
pragmatické ale efektívne regulačné prostredie
dobre rozvinutý legislatívny rámec
ochrana súkromia investora

Odhadovaný počet daňových rajov prekračuje dve stovky, presné údaje však nikto s určitosťou nepozná. Väčšina z nich sa nachádza v karibskej oblasti, ďalšie však môžeme nájsť po celej zemeguli. Nie všetky offshore centrá sú však vhodné na všetky druhy podnikania.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?