Daniel Defoe životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 6557×

Příbuzná témataDaniel Defoe životopis

Anglický spisovateľ Daniel Defoe (Dyfu) pochádzal z meštianskej rodiny. Jeho Otec bol mäsiara a pôvodné rodinné meno znelo Foe. Narodil sa v Londýne, niekedy okolo roku 1660, ale presný údaj ostane navždy neznámi. Spisovateľ si pred meno dal šľachtický prídomok DE, či už z rozmaru, snobizmu alebo preto, lebo foe znamená v preklade Nepriateľ. Daniel ako puritán nemal nárok na vyššie vzdelanie, na to mali právo len príslušníci anglikokanárskej cirkvi, ktorá bola vtedy štátnou cirkvou. Musel sa uspokojiť zo stredoškolským vzdelaním ale využil ho dobre, lebo sa naučil 5 jazykov a osvojil si vecný a praktický prístup k životu.
V literárnej činnosti neraz útočil na vládu a dostal sa za to i do väzenia. Často precenil svoje obchodné vlohy, a ako podnikateľ mal neraz veľké problémy a neraz sa musel skrývať pred veriteľmi. Poznal kladné aj záporne stránky života a to mu pomohlo pri literárnej tvorbe. Defoe rád cestoval po celej Británii a Európe. Daniel počas svojho života napísal vyše päťsto diel. Svoje najznámejšie dielo Život a dobrodružstvá Robinzona Crusea napísal ako 60 ročný. Toto dielo sa v Británii stalo najčítanejšou knihou po biblii.
Robinzon Cruseo je podávaný ako autobiografia a preto si mnoho historikov myslí, že toto dielo nenapísal Defoe. Jeden tvrdí, žedielo napísal istý politik Robert Harley a odovzdal ho Defoovi (bol väzeň) aby ho uverejnil. Biografia Britanica naznačuje, že autorom bol satirik a lekár kráľovnejJohn Arbuthnot. Zdá sa všakže Crusea nenapísal nik iný ako Defoe ktorý rád uverejňoval svoje diela anonymne. Npr. na titulnej strane jeho románu Moll Frandersová bolo napísané, že kniha je z vlastných zápiskov tejto ženy ktoré tam zanechal jeden cudzinec. Príbeh je rozprávaný v prvej osobe, čo vôbec nie je originálne. Defoovi mohol byť „prototyp“ námorník Alexander Selkik. Ten niekoľko rokov žil na opustenom ostrove na severe, zatiaľ čo Crusoe stroskotal na juhu. Isté je však, že Defoe vložil do Robinzona svoje zručné schopnosti. Stretnutie s Piatkom a domorodcami by sa dalo opísať ako kultúrny alebo civilizačný konflikt. V tom čase sa otrokárstvo považovalo za čosi úplne samozrejmé. Veď aj Robinzon sa zúčastnil na otrokárskej výprave a ani zďaleka nepovažoval otrokov za plnoprávnych. A aj pri styku s domorodcami. Svoj spôsob života považoval za normálny a ich za nenormálny. . Robinzon bol zajatcom svojej doby a rozmýšľal, prečo domorodci holdujú kanibalizmu.

Pravda Crueso nebol rytier ako v anglických rozprávkach.
V dnešnej dobe sa Román Robinzon Cruseo dá chápať skôr ako sled na seba naväzujúcich príbehov. Po preslávení prvého diela spísal ešte dve pokračovanie (ja som prečítal len dve časti, tretie nie). Kniha: Táto kniha bola v upravenej a skrátenej verzii z roku 1991.
Môj názor na dielo: Dielo sa mi celkom páčila ale neboli tam dokonale opísané dôležité veci (npr. obydlie, lúka kde chytal kozy ...) a ešte som sa nevedel orientovať v čase (v knihe sa plietli spomienky a súčastný život).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?