Daniel Defoe Robinson Crusoe

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 9289×

Příbuzná témataDaniel Defoe Robinson Crusoe

Daniel Defoe : Robinson Crusoe
- román, osvietenstvo, začína sa v Anglickom meste York v roku 1632, kde sa narodí Robinson
Postavy:
Robinson - syn bohatého obchodníka, láka ho more, otec mu to chce vytĺcť z hlavy
Martin - Robinsonov priateľ, podniká s otcom obchodé výpravy, láka na to aj Robinsona
kapitán Dubbley - priateľ Robinsonovho otca, obchodník a moreplavec
Piatok - Robinsonov spoločník na opustenom ostrove
kapitán John Brown - na jeho lodi sa vzbúria piráti, ktorí sa vydávali za pomocníkov a ovládnu loď, a jeho vysadia na ostrove
Obsah:
Keď Robinson oznámi rodičom, že sa nechce učiť, ale pracovať na lodi, zúria a otec ho prinúti pracovať v obchode. Robinson ide namiesto otca na obchodnú cestu do Hullu, kde stretne Martina, ktorý ho nahovorí, aby s nimi šiel na krátku plavbu do Londýna. Robinson je prvýkrát na lodi a dostáva prvú morskú nemoc, zažije prvú búrku, pri ktorej sa loď potopí tesne pri Londýne a prisahá, že na loď už nikdy nevkročí. V Londýne, kde musí zdržať dlhšie kvôli dostavníku, ho v prístavnej krčme obohrajú o všetky peniaze a je zúfalý. V tej istej krčme stretne Dubbleyho a ten mu požičia peniaze na cestu domov, ale Robinson očarený jeho rozprávaním chce ísť s ním na cestu do Afriky. Na tejto ceste loď prepadnú piráti a zajmú Robinsona do otroctva do Maroka, odkiaľ uteče na malej lodi, z ktorej neskôr prestúpi na loď smerujúcu do Brazílie. Táto loď stroskotá pri malom ostrove, kde už Robinson konečne ostane. Pri stroskotaní pri Londýne, v otroctve a pri stroskotaní na ostrove si vždy vyčítal, že neposlúchal rodičov. Na ostrove si našiel príbytok - jaskyňu a tú si postupne zariaďoval, naučil sa vyrábať všelijaké veci, spoznával nové druhy ovocia, rastlín a živočíchov, postupne si začal pestovať obilie a kukuricu a chovať kozy. Časom mal skoro všetko to, čo má normálny človek na dedine. Raz za búrky pri pobreží počul výstrely z dela, tak zapálil veľký oheň. Na druhý deň bola na pobreží stroskotaná loď. Nikto v nej nebol, ale bola plná užitočných nástrojov, zbraní, kuchynského riadu, jedla a iných vecí. Robinsonovi to veľmi pomohlo, ale nestihol odniesť všetko, lebo na druhý deň loď zase voda odniesla preč. Takto žil na ostrove asi osem rokov, keď jedného dňa zbadal, ako sa k ostrovu približuje skupina divochov na člnoch. Zistil, že sú to ľudožrúti, ktorí sa sem prišli najesť. Jedna obeť – mladý černoch im stihol ujsť a blížil sa priamo k Robinsonovi, ktorý sa musel do diania zapojiť a divochov postrieľal a zahnal.

Človeka, ktorého zachránil, nazval Piatok. S Piatkom mal na ostrove život oveľa ľahší. Keď sa na ostrove druhý krát objavili ľudožrúti, zase ich zahnali a obete zachránili. Tentokrát to bol Piatkov otec, o ktorom si Piatok myslel, že zomrel a jeden Španiel. Robinson sa dozvedel, že na blízkom ostrove je ešte pár dalších Európanov. Keď spolu dostavali loď, Španiel a Piatkov otec sa vybrali pre nich. Medzitým na ostrov prišli piráti na lodi Johna Browna doplniť zásoby a vysadiť kapitána s jeho pomocníkmi. Robinson s Piatkom kapitána zachránili, pár ľudí z lode presvedčili, aby sa pridali na ich stranu a loď získali naspäť. Potom sa vrátil Španiel s ostatnými Európanmi a oznámil Piatkovi, že jeho otec zomrel. Piatok sa rozhodol odísť s Robinsonom do Anglicka. Doma sa Robinson stretáva s matkou, otec medzitým zomrel. Piatok si zvykol na život v civilizáci a po čase si obydvaja aj s Robinsonom založili rodiny. Znaky osvietenstva:
- opisy nových druhov rastlín, ovocia, zvery
- robinsonove vynálezy a zlepšováky, opisy práce
- kritika rasových predsudkov (Robinson pokladá Piatka za rovnocenného a hnevá sa na lodi keď niektorí nechcú aby s nimi večeral, Robinson sa nahnevá keď od neho chcú kúpiť černošského chlapca, ktorý mu pomáhal pri úteku z otroctva).

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?