Čo sú dinosaury, ich znaky a delenie

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2866×

Příbuzná témataČo sú dinosaury, ich znaky a delenie

ČO SÚ DINOSAURY

Veľa ľudí si síce myslí, že dinosaury boli iba obrovské, ťazko chápavé a pomaly sa pohybujúce dávne formy dnešných plazov.I keď je isté, že niektoré narastali do dĺžky a hmotnosti veľryby, iné zasa neboli väčšie ako sliepka , ostražié ako pštros, alebo rýchle ako kôň.
Dinosaury boli rozličné :dvojnohé, štvornohé, niektoré mali pazúry, niektoré kopýtka, poznáme druhy so zubami, aj bez nich, niektoré dokonca mali aj zobáky.
Tieto jaštery vytvárali asi pred 165 miliónmi rokov skoro takú pestrú skupinu ako cicavce, ale boli oveľa životaschopnejšie. Vyznačovali sa takými istými princípmi stvby tela ako cicavce a tým sa odlišujú od všetkých ostatných plazov. Niektorí ich dokonca zaraďujú do samostatnej podtriedy triedy plazov. Dinosaurie znaky

Na dinosaurej lebke je párová kosť zvaná čerieslo, ktorá siaha od preného okraja čeľuste až do úrovne predočnicových oblokov.Všetky dinosaury [okrem najprimitívnejších] majú najmenej tri krížové stavce, ktoré prepájajú bedrový pletenec a chrbticu. Na štvrtom prste ruky sú iba tri články. Zadné končatiny dinosaurov mali vzpriamenú polohu a vyrastali z trupu kolmo nadol tak ako u cicavcov. Dinosaury stáli vzpriamene, lebo stehnová kosť im nevyčnievala nabok ako krokodílom, ale smerovala kolmo nadol, čo ich nenútilo k plazivému pohybu.

Dinosauria rodina

Všetky doteraz známe dinosaury zaraďujeme podľa tveru a polohy panvových kostí do dvoch veľkých skupín : plazopnvé [saurischia] a vtákopanvé [ornithischia]. Väčšine plazopanvých dinosurov smeruje lonová kosť panvy dopredu kým vtákopanvým smeruje rovnobežne so sedacou dozadu. Síce lonová kosť niektorých plazopanvých dinosaurov pripomína skôr vtákopanvé a naopak, obe skupiny sa odlišujú aj inými dôležitými znakmi ako predľžený krk plazopanvých dinosaurov, alebo tzv. predzubná kosť vtákopanvých dinosaurov -praedendale- na hrote bezzubej sánky vtákopanvých dinosaurov. Plazopanvé dinosaury delíme na dve podskupiny : môsožravé, dvojnohé teropody a bylinožravé, vôčšinou štvornohé veľjaštery. Vtákopanvé dinosaury -ktoré sú všetky bylinožravé- delíme na tri hlavné skupiny : ornitopody napodobňujúce vtáky, obrnené dinosaury a goliernaté dinosaury s rohmi alebo zhrubnutými lebkami.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?