Čo pre seba môžete urobiť, ak trpíte depresiou?

Kategorie: Psychológia (celkem: 235 referátů a seminárek)Čo pre seba môžete urobiť, ak trpíte depresiou?

Výživa a pohyb
Odborníci zistili, že krátka prechádzka, podľa možnosti na slnku, priaznivo pôsobí na náladu. Každá telesná činnosť stimuluje uvoľnenie tzv. endorfínov. Tieto prirodzené substancie, nachádzajúce sa v mozgu, prispievajú k dobrej nálade. Aj krátky pobyt na čerstvom vzduchu - bez telefonátov, bez myšlienok na rôzne problémy - môže pomôcť, aj keď sú to len minútky. Ľudia, ktorí športujú, alebo vykonávajú nejakú telesnú činnosť, reagujú podľa okolností rýchlejšie a lepšie na antidepresíva ako ľudia, ktorí nič nerobia. Krátka prechádzka - najmenej trikrát týždenne - by mohla urýchliť liečenie. Telesná činnosť, zdravá a vyvážená výživa, vylúčenie stresu a presné dodržiavanie odporúčanej terapie sú dôležité faktory rýchleho uzdravenia.

Diéta - životospráva
Doteraz ešte nie je vypracovaná špecifická diéta proti depresii. V zásade sa však odporúča vyvážená výživa - pokiaľ ide o uhľohydráty, (obilniny, cereálie, atď.), ovocie a zeleninu. Menej mastné jedlá s miernym obsahom proteínov prospievajú zdraviu a vyváženej nálade. Dosiaľ sa nepodarilo v kontrolovaných klinických štúdiách jednoznačne preukázať význam multivitamínových preparátov, makrobiotickej výživy alebo homeopatík.


Zachovať telesnú hmotnosť
Pre mnohých, ktorí sa práve zotavujú z depresie je prospešné udržiavať si konštantnú telesnú hmotnosť. Mnohým síce diéty vylepšujú sebavedomie a celkovú spokojnosť, no ak by ste sa rozhodli pre diétu, mali by ste sa bezpodmienečne poradiť so svojím lekárom. Ošetrujúci lekár vám poradí diétu, ktorá zodpovedá vašim potrebám.

Antidepresíva
Často používanou liekovou terapiou depresie a úzkostných porúch sú v súčasnosti antidepresíva patriace do skupiny SSRI (inhibítory spätného vychytávania serotonínu). Spoločnosť Pfizer vyrába jeden z najúspešnejsích liekov v tejto skupine.

Ako pôsobia antidepresíva skupiny SSRI?
Antidepresíva tejto skupiny pomáhajú odstrániť chemickú nerovnováhu serotonínu v mozgu. Serotonín je chemická látka prirodzene sa vyskytujúca v našom mozgu, ktorá zabezpečuje prenos informácií medzi nervovými bunkami.


Kedy sa budete cítiť lepšie?
Čas, ktorý treba na to, aby ste sa cítili lepšie, je u každého pacienta odlišný. U niekoho to môže byť mesiac, u iného to môže trvať dokonca 6 - 8 týždňov. Aj napriek tomu, že sa hneď necítite lepšie, je veľmi dôležité, aby ste užívali lieky tak, ako vám ich predpísal ošetrujúci lekár. Častokrát vaše okolie postrehne zlepšenie vášho stavu skôr ako vy sami.

Ako dlho máte užívať lieky?
Váš ošetrujúci lekár rozhodne, ako dlho by ste mali užívať antidepresíva - tak, aby to bolo najlepšie pre vás. Je dôležité, aby ste užívali lieky podľa predpisu a neprestali bez predchádzajúcej konzultácii s vaším lekárom - ani keď sa váš stav zlepší.

Sú antidepresíva spoločnosti Pfizer návykové?
Nie. Doterajšie štúdie ukázali, že antidepresíva vyrábané spoločnosťou Pfizer nie sú návykové. Posolstvo pre rodinu a priateľov
Žiť s niekým, kto trpí depresiou, môže byť zložité. Avšak aj príbuzní a priatelia môžu pomôcť.


Mali by ste Nemali by ste
Počúvať
Podporovať
Prejavovať porozumenie
Prejavovať sympatie
Kritizovať
Brať záležitosť osobne
Cítiť sa zodpovedný
Vyvíjať nátlak
Vyvyšovať sa
Strácať trpezlivosť
Cítiť sa vinný


Depresia môže postihnúť každého
Depresia postihuje ľudí oboch pohlaví, rôznych rás, veku alebo vyznania. Aj niektorí slávni a úspešní ľudia v histórii trpeli depresiou:

Abraham Lincoln, prezident USA,
Winston Churchill, predseda vlády Veľkej Británie,
Vincent Van Gogh, maliar.
Mylné predstavy
Depresia je choroba, nie charakterový nedostatok. Nezmizne len ako dôsledok pozitívneho myslenia a húževnatosti. Existujú aj ďalšie mylné názory, napríklad:

Smútok je nevyhnutným sprievodným javom. Daného človeka stačí len rozveseliť. Hovorenie o samovražde ju môže aj naozaj vyvolať.
Úspešné liečenie
Našťastie až 75 percentám ľudí je možné pomôcť nasledovne:

poradenstvo,
podporné skupiny,
podpora rodiny a priateľov,
antidepresíva.
Najefektívnejším spôsobom ako liečiť depresiu je kombinácia užívania antidepresív s poradenstvom.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?