Čo mi chýba na vysokoškolskom vzdelávaní?

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 1819×

Příbuzná témataČo mi chýba na vysokoškolskom vzdelávaní?

Približne pred dvomi mesiacmi som po prvý raz vstúpil na pôdu Filozofickej fakulty UK. Stal som sa študentom vysokej školy. Každý kto si dáva prihlášku na vysokú školu má nejaká očakávania, želania a predstavy ako to by to malo vyzerať. Aké boli tie moje? Čo ešte chýba k naplneniu týchto mojich predstáv?
Musím sa priznať, že na vysokej škole nie som úplným nováčikom. Skôr ako som začal študovať na FiF UK v Bratislave, rok som študoval teológiu v seminári v Spišskej Kapitule. Nejaké skúsenosti s vysokou školou už teda mám. No treba podotknúť, že študentský život v seminári je odlišný od študentského života bežného vysokoškoláka. Dôvodom je formácia ku kňažstvu, ktorá prebieha počas štúdia v seminári. Študenti denného štúdia katolíckej teológie v seminári sa totiž pripravujú na dráhu kňaza. Tomu je prispôsobené aj obsah a forma štúdia.
Čo mi však chýba vo vysokoškolskom vzdelávaní? Hlavne je to neformálny kontakt študenta a profesora. Nevravím, že nie sú žiadne snahy a možnosti na nadviazanie neformálneho, čisto priateľského vzťahu medzi učiteľom a žiakom. Je ich však veľmi málo. Tiež si uvedomujem, že pri obrovskom množstve študentov dosiahnuť ideálny stav nie je možné. No domnievam sa, že vzdialenosť ideálu nás neoprávňuje vzdať sa snahy o jeho dosiahnutie. Žiaden vyučujúci by nemohol nadviazať osobný vzťah so všetkými študentmi, ale prečo sa o to nepokúsiť aspoň u tých, ktorých vyučuje. Samozrejme nemožno to nechať len na učiteľov. Iniciatíva by mala vychádzať aj zo strany študentov. Nájsť si pri všetkom tom návale učenia a povinností čas na oddych, strávený možno aj so svojimi učiteľmi. Navrhnúť svojim vyučujúcim stretnutie na neformálnej úrovni. Stretnutie, kde by bolo možné bližšie sa spoznať, porozprávať o problémoch, ťažkostiach pri štúdiu inak ako v škole. Na škole mi chýba tento osobnejší vzťah profesora a učiteľa. No, čo by sa zmenilo keby som o tom len napísal, a nič nespravil? Preto si chcem dať záväzok. Možno žiadnu akciu, na prekonanie anonymity nezorganizujem, no prinajmenšom počas svojho štúdia pomôžem, či podporím aspoň jednu takúto akciu. .

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?