Čo je to priateľstvo a kto je to priateľ? (úvaha)

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 16860×

Příbuzná témataČo je to priateľstvo a kto je to priateľ? (úvaha)

Mnohí z nás si už neraz položili tieto otázky a myslím, že poznáme na ne odpoveď. Nejeden z nás by na otázku, kto je priateľ odpovedal: „Priateľ je človek, ktorý vždy stojí pri mne, ktorý má ma rád a na ktorého sa môžem spoľahnúť.“
Stručná, ale výstižná odpoveď. A priateľstvo? Je to vzťah, ktorý znamená pre obidvoch ľudí to, keď môžu tomu druhému povedať úplne všetko, keď majú k sebe dôveru. Práve dôvera je základnou podmienkou skutočného priateľstva. Ďalšou nemenej dôležitou podmienkou, aby priateľstvo mohlo fungovať, je úprimnosť. Ak si dvaja ľudia nedôverujú a nie sú k sebe úprimní, je to len prázdny vzťah plný falošnosti a zrád. No ak je vzťah založený na dôvere a úprimnosti, a keď v ňom nechýba vzájomná úcta, môžeme hovoriť o skutočnom priateľstve.
Žiaľ takéto priateľstvo je v dnešnej dobe zriedkavé. Ľudia si čoraz menej všímajú svoje okolie a neuvedomujú si skutočné hodnoty. Myslia len na slávu a peniaze. A tak vznikajú falošné „priateľstvá“. Jeden sa snaží obohatiť na úkor toho druhého. A preto, ak sa chceme vyhnúť falošným priateľom, najskôr ich musíme rozoznať od tých úprimných, ktorí to s nami myslia dobre. A na to nestačí mať otvorené len oči, ale je potrebné, aby bolo otvorené aj srdce!.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?