Čingiz Ajtmatov Popravisko

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 3134×

Příbuzná témataČingiz Ajtmatov Popravisko

Román popravisko môžeme rozdeliť do troch dejových línií. Osudy hrdinou jednotlivých línií sa prelínajú a navzájom súvisia. Prvá dejová línia je rozprávanie o tragédii vlčice Akbary a jej druha Taščajnara a ich vĺčiat. Trikrát mali títo dvaja vlci potomstvo, ale vždy o svoje vĺčatá prišli. Vždy sa o to priamo či nepriamo pričinili ľudia. Prvýkrát ľudia potrebovali splniť plán a potrebovali viac mäsa, preto sa rozhodli poľovať na sajgy /druh antilop/, ale sajgy slúžili jako potrava aj vlkom a keď Akbara s rodinou na nich poľovala obrovské stádo sájg hnané vrtuľníkmi im mláďatá udupalo a ona s Taščajnarom vyviazli len zázrakom. Druhýkrát o ne prišli, keď ľudia vypaľovali trávnaté pole a vĺčatá zhoreli. Po tretíkrát ich im vzal človek, pre peniaze. Hlavnou postavou druhej dejovej línie je Avdij Kallistratov. Študoval za kňaza, ale pre voľnomyšlienkárstvo ho zo seminára vylúčili. Spolu s narkomanmi šiel zbierať anašu /ruská odroda marihuany/ ale snaží sa ich presvedčiť, že to čo robia je zlé, obrátiť k viere a k pokániu. Počas zberu sa prvýkrát stretol s Akbarou a jej vĺčatami. Keď sa s pozbieranou anašou vracali do Moskvy, anašu z vlaku vyhodil a za to ho stihla krutá pomsta. Narkomani ho najprv vo vozni zbili a potom za jazdy z vlaku vyhodili. Autor tu vsunul do deja rozhovor Krista s Pontským Pilátom o základných veciach ľudského života. Avdij dopadol podobne jako Kristus. Dal sa zverbovať a šiel do savany zbierať mŕtve sajgy. Aj tam sa snažil svojich spoločníkov obrátiť, ale tí ho priviazali k stromu a nechali zomrieť. Ešte pred smrťou znova uvidel Akbaru a Taščajnara a aj jeho posledné slová patrili vlčici:“Prišla si?…“ Hlava mu nechtiac úplne klesla. To boli jeho posledné slová. Treti línia tvorí osud pastiera Bostona Urkunčijeva. Po smrti svojej ženy Arzyguľ sa znova oženil s Guľumkan, vdovou po jeho dlhoročnom priateľovi Ernazarovi. Ernazar tragicky zahynul, keď spolu s Bostonom hľadali nové pastviny pre stáda oviec. Boston sa dostal do sporu s Bazarbajom Najgutovom. Bazarbaj vybral noru Akbary a vĺčatá chcel speňažiť. Vlci sa však vrátili príliš skoro a on sa ledva zachránil v Bostonovom košiari. Tam vlci stratili stopu. Vlčí pár tak každú noc chodil a zavýjal pri Bostonovom košiari a budil tým jeho a aj ženu a dvojročného synka. Boston to nemohol vydržať, a tak sa vybral za Bazarbajom, aby vĺčatá vrátil, ale on o tom nechcel ani počuť. Zavýjanie vlkov pokračovalo, a tak sa Boston rozhodol vlákať ich do pasce.

Celkom mu to nevyšlo, a tak hoci bol Taščajnar mŕtvy, Akbara prežila. Na druhý deň ráno Boston s rodinou popíjal čaj doma a malý Kenzeš sa zatúlal von. Tam však už bola Akbara a uniesla ho. To spôsobilo v dome paniku, Boston vzal pušku a bežal za Akbarou. Zasiahol ju až posledným nábojom, ale keď prišiel bližšie s hrôzou zistil, ze trafil aj svojho syna, ktorý bol na mieste mŕtvy. Boston sa chcel pomstiť a tak šiel k Bazarbajovi, pôvodcovi všetkých jeho problémov a zastrelil ho. Potom odchádza .
Román Popravisko nastoľuje rad závažných otázok súčasnosti. Je to znepokojenie autora nad mravnými hodnotami, nad cynizmom, rastom narkománie, nad osudmi ľudstva. Tragédia vlkov zovšeobecňuje tragédiu v širšom zmysle slova, aj tragédiu každého, kto nemá dostatok možností brániť sa, je to tragédia prírody, ktorá sa proti zásahom človeka nemá ako brániť. Akbara trpí strachom, úzkosťou a obavami o svoje vĺčatá, jako sa člověk bojí o svoje deti. Celým románom sa tiahne základná idea- akú cenu má dnes ľudský život, humanizmus, morálka.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?