Čína - história a súčasnosť

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)Čína - história a súčasnosť

V Čínskej ľudovej republike žije najviac ľudí na svete – približne 1 miliarda a 133 miliónov. Každý piaty človek na Zemi je Číňan. Väčšina Číňanov obýva východnú oblasť – úrodnú Veľkú Čínsku nížinu. Poľnohospodárska pôda sa obrába spoločne v rámci dedín a osád a úroda sa delí medzi všetkých osadníkov. Na juhozápade sa rozprestiera náhorná plošina Tibet. Pozdĺž hraníc s Čínou sa dvíhajú Himaláje, najvyššie pohorie sveta. Po dlhotrvajúcej občianskej vojne bola v Číne nastolená komunistická vláda. Hongkong bol vrátený z britskej pod čínsku nadvládu.
Po celej Číne od rieky Jau-lu-Tiang po Západokórejský záliv a púšť Gobi sa tiahne Veľký čínsky múr. Je dlhý 6400 km a je postavený z tehál a kameňa. Dosahuje výšku 7,5 m. Je to najrozsiahlejšia stavba, akú kedy človek vytvoril a ktorú vidno aj z vesmíru. Veľký čínsky múr dal vystavať v 15. storočí čínsky cisár z dynastie Ming na obranu proti Hunom. Keby sa spojil do jednej priamky, vytvoril by trať od New Yorku až po Los Angeles. Myšlienka vystaviť obranný múr vznikla v 8. storočí pred n. l. V roku 221 pred n. l. sa Čína zjednotila. Ching-Chuang-Chi spojil tisíce kilometrov starých múrov do dnešnej podoby. Múr pretína polovicu čínskeho územia, vedie cez svahy a stráži údolia. Je symbolom Číny, ktorá húževnato bráni svoje práva a územie.
Najdlhšia rieka Jang-c´ Tiang meria 5520 km a je to tretia najdlhšia rieka na svete. Najväčšie mesto Šanghaj má 13 342 000 obyvateľom. Hlavným mestom je Peking. Rozloha Číny je 9 560 800 km 2. Úradným jazykom je čínština. V Číne sa pestuje ryža, cukrová trstina, tabak, citrusy, ovocie, kukurica, pšenica, podzemnica olejná, bavlna a čajovník. Chovajú sa ťavy, kozy, kone, hydina, hovädzí dobytok, byvoly a ošípané. Z fauny sú tu zvieratá ako letucha, exinosorex, seran veľký, útloň váhavý, takin dlhoprstý, hulman posvätný, bažant strieborný, lagur čínsky, jak divý, antilopa čiru, uškaň modrý, tarbík, kozorožec, medveď bieloprstý, jeleň milu, panda veľká, bambusová a červená.
Z flóry sú tu stromy a kry ako eurotia, santal biely, škoricovník, citronovník, kamélia čínska, céder, borovica a cassia.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?