Choroby spojené s cestovaním

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 3114×

Příbuzná témataChoroby spojené s cestovaním

Malária

Ohrozuje 40 % svetovej populácie. Ročne sa nakazí 300 až 500 miliónov ľudí. V celosvetovom meradle je malária väčším zdravotným problémom ako AIDS. Niekdy stačí zájsť na dovolenku do tropických alebo subtropických oblastí: Thajsko , Afrika, Južná Amerika. Sú to síce krajiny veľmi atraktívne, ale zároveň sú to miesta , kde sa endemicky vyskytuje malária. Len v roku 1988 sa počas jednej dovolenky nakazilo maláriou viac ako tisíc Angličanov. Prenos choroby

Maláriu spôsobujú protozoa (prvoci, jednobunkoví paraziti) z rodu Plasmodium, najmä Plasmodium vivax, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale a Plasmodium falciparum. Najnebezpečnejší je Plasmodium falciparum. Ochorenie spôsobené týmto typom malárie končí v 95 % smrťou. Na ľudského hostiteľa prenášajú tieto parazity komáre z rodu Anopheles, ktorí majú na svedomí prenos aj ďalších chorôb, napr. horúčky dengue. Lietajú rýchlosťou asi 2,5 km za hodinu a môžu sa dostať až 160 km od miesta zrodenia. Vzájomné pôsobenie plazmodií, komára a človeka je zložité a preto je značne ťažký i spôsob obrany proti malárii. Vedci sa v podstate snažia vstúpiť do všetkých vývojových štátií týchto parazitov a zlikvidovať ich. Výsledky zatiaľ nie sú príliš povzbudivé. Ľudskú krv sajú len samičky moskytov - je pre ne zdrojom proteínov, zatiaľ čo samčekovia dávajú prednosť šťave z kvetov. Samičky majú v slinách antikoagulant, aby sa krv pri saní nezrážala. Do ľudského organizmu sa spolu s ich slinami dostávajú spory už spomínaných protozoi-sporozity. Je to klasická forma parazitovania. Úžitok z nej majú ako plazmoida, tak i komáre, postihnutou stranou je človek. Sporozoidy cestujú krvným obehom do pecene, kde sa množia a tvoria inu formu sporov. Tie vstupujú do krvného obehu a vnikajú do červených krviniek, kde sa vrhajú na krvné farbivo - hemoglobín. Bunky sa rozpadajú a rozmnožené sporozoidy napádajú ďalšie červené krvinky. Niektoré sú pohlavne aktívne. Ak nasaje dva z nich spolu s ľudskou krvou komár, vytvoria v jeho tele novú generáciu týchto parazitov a celý cyklus sa opakuje. Malária, choroba spôsobená týmito parazitmi sa u človeka prejavuje rôzne: horúčkami, zimnicou, bolesťami hlavy a kĺbov , krčami a niekedy konči aj smrťou. V dôsledku rozpadu červených krviniek dochádza k vážnym formám anémie, ktorá môže byť taktiež smrťeľná. Podobne nebezpečná je i infekcia mozgu, tzv. mozgová malária. K zimničným záchvatom, typickým pre maláriu dochádza keď sporozoidy ničia červené krvinky.

Protozoa (jednobunkový, prvoci)
Sú to väčšinou mikroskopické organizmy, ich telo tvorí jediná bunka , vykonávajúca všetky funkcie potrebné k životu. Prvoci nie sú monofyletická skupina a tak i z týchto dôvodov urobila ich klasifikácia mnohé zmeny. Asi 35 000 recentných druhov je zaradených do 7 kmeňov a 26 tried. Jedným z najvýznamnejších kmeňov sú vírusovci (apicomplexa). K vírusovcom patrí i pôvodca malárie , druhy rodu zimnička ( plasmodium). V ich vývojovom cykle sa strieda nepohlavné množenie rozpadom (schizogonia) s pohlavným rozmnožovaním (metagenéza). Nepohlavné rozmnožovanie prebieha v červených krvinkách človeka (medzihostiteľa), pohlavné rozmnožovanie prebieha v tráviacom ústroji komára rodu anopheles, ktorý je hostiteľom. Repelenty

Za veľmi významné sa považujú repelenty, ktoré komárov nezabíjajú, ale odpudzujú. Problém ale je, že každá koža produkuje iné chemické látky, ktoré môžu účinok repelentu znižovať i priamo rušiť. Prírodný a zaručený je vraj čistý eukalyptový olej, ktorý sa natiera na telo alebo na moskytiery v silných vrstvách. Lieky proti malárii

Prvým úspešným liekom proti malárii je chinín. Pôvodne sa predpokladalo,že maláriu spôsobujú jedovaté výpary z bažín, kde bol veľmi zlý vzduch (malária = zlý vzduch) no až neskôr sa zistila koincidencia medzi bažinami - komármi rodu anofeles a plazmodiami, ktoré sa pri vpichnutí samičky komára dostanú do krvi človeka. Chinín - názov pochádza z indiánskeho jazyka. Ide o C 20 H 24 N 2 O 2, čo je hlavný alkaloid kôry niektorých chiniovníkov. Tvorí bezfarebné kryštáliky horkej chuti. Má mierne antipyretické účinky a slabé analgetické účinky. Od 17-teho storočia sa používa ako veľmi účinný liek proti malárii. Využíva sa i ako prísada do niektorých osviežujúcich nápojov ako napr. tonik. Kde môžete maláriu dostať?

Podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) je najhoršia situácia v Afrike , ktorá je silne malaricky zamorená. Ďalej sú to krajiny od Pakistanu, Afganistanu cez Indiu a celú juhovýchdnú Áziu až na malé výnimky. No a napokon Južná Amerika, kde malária siaha od severu až po Chile , Argentínu a Parguay. Do Európy je ročne importovaných 10 000 prípadov ( z roka na rok tento počet vzrastá) a z týchto sto ľudí zomrie. Existuje proti malárii očkovanie?

Bohužiaľ nie, ale jedna vakcína bola vyvinutá v Kolumbii, ale zatiaľ jej účinok nebol preukázaný a tak ako jediná ochrana ostáva chrániť sa proti vpichu komárom a brať lieky antimalariká profylakticky.


Vírusová Hemoragická Horúčka (horúčka Ebola, Lassa)

Tu sa jedná o skupinu ťažkých vírusových ochorení, ktoré sa u cestujúcich vyskytujú extrémne zriedka.

Po inkubačnej dobe 7 - 21 dní začínajú vysokou horúčkou a pocitom chrípky, následuje krvácanie do kože a slizníc s postihnutím vnútorných orgánov. Vyskytujú sa vo vidieckych oblastiach a prenášajú sa kontaktom s malými hlodavcami, v Afrike ojedinele aj opicami (zelená Meerkatze) ako aj cez chorých ľudí.

Endemickými oblasťamipre dané vírusy sú:

· horúčka Lassa: Západná Afrika (Libéria , Nigéria, Sierra Leone)
· horúčka Ebola: - Maridi: Južný Sudán, Severný Zair
· Argentínska hemoragická horúčka: regióny Pampas (február - august)
· Bolívíjska hemoragická horúčka: Bolívia
· Venezuelská hemoragická horúčka: VenezuelaHepatitída A - žltačka typu A


Všeobecné informácie

Hepatitída A je vírusová infekcia pečene prezývaná tiež aj choroba špinavých rúk. Slabá osobná hygiena, znečistené zdravotnícke zariadenia a intímny telesný kontakt sú hlavné faktory, ktoré dovoľujú vírusu sa šíriť. Prenos vírusu je najmä vo fekálno - orálnej forme. Vírus získame prevažne znečistenou potravou a pitnou vodou, najmä mušľami, ustricami krabovitými zvieratami, ale aj mliekom, surovým mäsom a inými jedlami. Ďalšie cestzy nadobudnutia vírusu sú aj, prenos vírusu z vlastných rúk, ktoré boli v priamom s vírusom alebo po dotyku s kontaminovaným objektom a následným transportom vírusu do úst. Ochorenie hepaptitída A sa zvyčajne začína prejavovať pocitmi chrípky, celkovou telesnou nepohodou, horúčkou, nechutenstvom, nevoľnosťou a zvracaním. Po niekoľkých dňoch sa stáva moč výrazne tmavým, stolica svetlou a až nakoniec sa vyvinie žltačka (hovorím o stave kedy sa koža oči a moč stávajú abnormálne žltkavé). Potenciálne nebezpečenstvo spojené zo žltačkou sa stupňuje s vekom infikovaného jedinca, obzvlášť by si mali dávať pozor osoby staršie ako päťdesiat rokov. Vo väčšine prípadov nainfikovaných dospelých jedincov sa vyvinú všetky zvyčajné symptómy, počítajúc aj žltačku. U detí je situácia celkom iná, keďže pri nich môžme počítať so žltačkou aj bez prítomnosti hore uvedených príznakov, dokonca aj bez žltačky. Ďalší priebeh žltačky býva rôzny. Jedná sa väčšinou o ľahký priebeh najmä u detí. Príležitostne, najmä u dospelých prichádza ku ťažším a dlhšie pretrvávajúcim chorobným obrazom (až niekoľko mesiacov). Trvalé následky nevznikajú Približne asi 0,3 percenta (údaj WHO - Svetovej zdravotníckej organizácie z 17.10.2000) všetkých nahlásených prípadov hepatitídy A býva smrteľných. Inkubačná doba leží medzi 2 - 6 týždňami. Diagnóza sa určuje vyšetrením krvi na pečeňové bunkové fermenty a špecifické protilátky.

Vakcinácia

Očkovaciu látku (vakcína) proti Hepatitíde A je možné získať už od roku 1995 aj na Slovensku.

Klinické testy a štúdie vykazujú vysoko pozitívne výsledky a hovoria aj o mimoriadnej efektivite tejto látky. Mali by ste začať rozmýšľať o možnosti očkavania ak často cestujete do rozvojových krajín alebo ak chcete presídliť d o týchto krajín na dlhšie obdobie. Kombinácia vakcíny na vírusy hepatitída A a hepatitída B bola schválená až v roku 2000. Odporúča sa pre dospelých (starších ako osemnásť rokov). Immune Globulin (IG), produkt získaný z ľudskej krvi, je podávaný ako dočasná ochrana proti hepatitíde A. Je považovaný za veľmi bezpečnú látku. Najviac efektívna bude táto látka práve vtedy, ak bude podaná v čase pred vystavením sa nebezpečenstvu kontaktu s hepatitídou A.


Hepatitída B - (žltačka typu B)

Hepatitída B je jednou z hlavných chorôb ľudstva a tvorí veľký globálny zdravotný problém. Dá sa jej predísť s bezpečnou a efektívnou vakcinou, ktorá je na trhu už od roku 1982. Z celkového počtu 2 miliardy osôb nakazených hepatitídou B, viac ako 350 miliónov trpia na chronické (sprevádza ich po celý život) ochorenie touto chorobou. Ľudia s takýmto chronickým ochorením sú vystavený vysokému riziku smrti na cirhózu pečene, rakovinu pečene, čiže na ochorenia, ktoré každoročne zabijú približne milión ľudí. Aj keď vakcína nevylieči chronickú hepatitídu B, ale je efektívna v 95% pri zabránení vyvinutiu tejto chronickej choroby. Tým tvorí aj vakcínu proti najrozšírenejšiemu typu rakoviny.

Čo je hepatitída B

Jedná sa o zápal pečenea najčastejšou príčinouje infikovanie sa jedným z piatich typov vírusov hepatitídy A,B,C,D a E. Všetky z týchto uvedených vírusov môžu spôsobiť akútne ochorenie so symptómami trvajúcimi aj niekoľko týždňou. Medzi symptómy zaraďujeme aj už spomínanú žltačku (abnormálne žltnutie pokožky a očí), tmavý moč, extrémnu únavu, zvracanie atď. Môže trvať až niekoľko mesiacov dokonca aj rok, kým sa infikovaný pacient dostane z hepatitídy B. Vírus spôsobujúci hepatitídu B môže spôsobiť aj chronické ochorenie, ktorého sa už človek nezbaví.

Možnosti infikovania sa

Najväčšie reálne nebezpečenstvo tvoria práve rozvojové krajiny (sub-Saharská Afrika, väčšina Ázie a Pacifik). Najviac ľudí sa infikuje HBV už počas detstva a 8% - 10% ľudí z celkovej populácie sa stane chronicky chorými. V týchto krajinách sa rakovina spôsobená HBV radí medzi 3 príčiny smrti rakovinou u mužov. U nakazených detí sa zvyčajne vyvinie chronické ochorenie. Vírus hepatitídy B sa prenáša kontaktom s krvou alebo s inými telesnými tekutinami, rovnako ako vírus HIV (vírus spôsobujúci AIDS). Avšak HBV je 50 až 100 krát viac infekčný ako HIV.

K prenosu najčastejšie dochádza:
· Prednatálnou cestou (prenos z matky na dieťa ešte pred narodením)
· Prenos s dieťaťa na dieťa (domácnosť)
· Nesterilizovane infúzie, ihly a striekačky (opakované použita)
· Pohlavný styk

HBV sa nerozširuje kontaminovanou vodou alebo jedlom.

Očkovanie

Vakcína vyvinutá na obranu pred vírusom hepatitída B je mimoriadne bezpečná a spoľahlivá. V rozvojových krajinách kde sa zaviedlo očkovanie sa znížil počet chronicky infikovaných na 1%.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?