Cholesterol

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. září 2006
  • Zobrazeno: 8467×

Příbuzná témataCholesterol

Čo je to cholesterol?
Cholesterol je tuková látka, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu organizmu. Je zložkou každej bunky ľudského tela. Slúži na tvorbu pohlavných hormónov, vitamínu D a žlčových kyselín. Potravou sa do organizmu dostáva iba 1/3 celkového množstva cholesterolu a zvyšné 2/3 si tvorí organizmus sám v pečeni a tráviacom ústrojenstve. Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a je jedným z hlavných ukazovateľov rizika srdcovocievnych chorôb.
Aká je optimálna hladina cholesterolu v krvi?
Optimálna hladina cholesterolu u dospelého človeka by nemala presiahnuť 5,2 mmol/l. Za zvýšenú hladinu cholesterolu sa považuje hodnota od 5,2 do 6,2 mmol/l. Hodnoty nad 6,2 mmol/l sa považujú za vysoké a nad 7,8 mmol/l za veľmi rizikové. Čo je dobrý a zlý cholesterol?
Celkový cholesterol v krvi sa skladá z viacerých zložiek. LDL zložka, nazývaná "zlý" cholesterol, napomáha usadzovaniu cholesterolu v cievach, zužuje ich a spôsobuje nedokrvenie. HDL zložka, "dobrý" cholesterol pôsobí v cievach ako čistič a zabezpečuje odstraňovanie nadbytočného cholesterolu.
Čo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi?
Okrem dedičných činiteľov hladinu vo významnej miere ovplyvňuje výživa. Najväčší vplyv majú tuky. Tuky zo živočíšnych zdrojov obsahujú zložky, ktoré cholesterol zvyšujú. Naopak, väčšina rastlinných tukov vďaka svojmu zloženiu hladinu cholesterolu v krvi priaznivo ovplyvňuje. Na hladinu cholesterolu v krvi ďalej vplýva cholesterol, ktorý sa nachádza v potravinách. Nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom cholesterolu zvyšuje riziko jeho zvýšenej hladiny v krvi. Hladinu cholesterolu v krvi priaznivo ovplyvňuje vláknina a vitamíny.
Ktoré potraviny obsahujú najviac cholesterolu?
Najviac cholesterolu obsahujú vajcia a výrobky, ktorých zložkou sú vajcia, živočíšne tuky, ako je maslo, slanina, škvarky, bravčové mäso, tučné druhy mäsa, údeniny, vnútornosti a tučné mliečne výrobky. (smotana, smotanové jogurty, syry s vysokým obsahom tuku v sušine) a plnotučné mlieko.
Ktoré potraviny obsahujú najmenej cholesterolu?
Najvhodnejšími potravinami sú rastlinné tuky a oleje, surová zelenina, najmä cibuľa, pór, cesnak, ďalej ovocie, a to predovšetkým jablká. Veľmi dobré sú aj strukoviny (fazuľa), celozrnné pečivo pre vysoký obsah vlákniny. Z mäsa sa odporúča iba hydina, králik, ryby, a to najmä morské. Mliečne výrobky cholesterol obsahujú, preto pri ich konzumácií musíme dať prednosť nízkotučným výrobkom pred smotanovými.

To sa vzťahuje najmä na mlieko, syry a jogurty.
Akú dennú spotrebu cholesterolu prijatého potravou je organizmus schopný spracovať?
Denná spotreba cholesterolu prijatého potravou by nemala byť vyššia ako 300 mg u zdravého človeka. U človeka so zvýšeným obsahom cholesterolu v krvi by nemala byť spotreba cholesterolu prijatého potravou vyššia ako 100 mg denne.
Pôsobí šport priaznivo na znižovanie hladiny cholesterolu?
Áno, telesný pohyb podporuje látkovú výmenu, znižuje množstvo cholesterolu a zabraňuje kôrnateniu tepien.
Aká je situácia so zvýšenou hladinou cholesterolu u detí?
Bolo zistené, že asi polovica detí vo veku 11 až 12 rokov má vyššiu hladinu cholesterolu v krvi než je všeobecne odporúčaná horná hranica (4,4 mmol/l) pre túto vekovú skupinu. Z týchto detí má 10% cholesterol vyšší než by mal mať dospelý človek. Deti s takouto hodnotou cholesterolu predstavujú zvláštnu skupinu, u ktorej možno predpokladať neskorší výskyt ischemickej choroby srdca, cievnych mozgových príhod v kombinácii s hypertenziou, aterosklerózou a ich jednotlivými komplikáciami a prítomnosť ďalších rizikových faktorov.
Je vysoká hladina cholesterolu dedičná?
Áno. Dedičnosť sa dokázala v každom druhom prípade.
Ako často by sa mala hladina cholesterolu kontrolovať?
Pravidelne, asi raz za pol roka, ak je hladina cholesterolu zvýšená. Ak nie je hladina cholesterolu zvýšená, stačí raz do roka. Každý by mal poznať najmä svoju hladinu cholesterolu v krvi, ale aj hodnoty svojich predkov a príbuzných.
Kedy sa odporúča brať lieky na zníženie hladiny cholesterolu?
Lekár predpíše lieky, keď je hladina cholesterolu vysoká a nepomohla ani tri až šesť mesiacov trvajúca nízkocholesterolová diéta. Býva to predovšetkým v prípadoch vrodenej dispozície.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?