Chémia v každodennom živote

Kategorie: Biológia (celkem: 966 referátů a seminárek)Chémia v každodennom živote

Chémia v dnešnej dobe zasahuje do všetkých oblastí nášho života. Bez nej by sme si nevedeli predstaviť život. Pomaly vypadá aj porekadlo „chlieb náš každodenný“ a nahradzuje ho „chémia naša každodenná“. Chemické závody dávajú aj veľkú možnosť zamestnania. Všetky produkty , s ktorými prídeme do styku sú dajako chemicky upravené alebo vyrobené .
Ešte v roku 1850 sa poodhalila iba časť možností , ktoré ponúka chémia. Všetko začalo od vylepšovania si života , teda túžbou po blahobyte. Už aj v dávnejších časoch sa využila chémia na prípravu margarínu ako náhrada normálneho masla. No chémia nebola vždy používaná iba len na dobré úmysly, ako to dokázali nemecký nacisti, keď počas druhej svetovej vojny robili experimenty s plynom na masové vraždenie tisícok ľudí .Chemické závody ničia ako možno vidno aj na priloženom obrázku ovzdušie sú škodlivé na zdravie. Počas Hitlerovej vlády sa volali „továrne na smrť“. Chémia v nesprávnych rukách ,ako bolo už spomenuté môže mať následky , ktoré budú závažné pre celú spoločnosť. Ľudstvo si z tohoto odnieslo ponaučenie, aj keď sa ešte stále vyrábajú chemické zbrane. Ich použitie je zakázané. Nie sú to len plyny , ktoré omámia , ale aj niečo horšie. Vírusy. Vírusy sú už istou zbraňou. Ich účinky sú smrtiace. Týmto sme sa prepracovali vlastne k problémom spoločnosti s nadmernou chémiou. Niektoré pokusy sa nie vždy ukážu ako úspešné. Mnoho chorôb nimi vzniklo. A nie iba choroby sú to , čo nás ničí ale aj vždy tenšia ozónová vrstva spôsobená nadmerným používaním sprejov s freónmi. Chemické skládky a znečisťovanie ovzdušia nadmerným vypúšťaním chemikálií a oxidu uhoľnatého robia tiež svoje. No nechcem tu opisovať chémiu ako niečo zlé , čo nám ničí spoločnosť a svet. Chémiou sme urobili aj veľké pokroky. Niektoré choroby sú už aj liečiteľné.Škodcovia a hmyz , ktorý nás ohrozoval v minulosti je fakt už iba len minulosťou. Postrekmi chránime našu úrodu a dosahujeme dvakrát väčšie zisky úrody z 1ha pôdy , ako inokedy predtým , čo sa dobre osvedčilo pre rozvoj každého štátu. Chemicky upravované produkty chutia lepšie a majú silnejšie arómu a dlhšiu dobu záruky, no nie vždy sa ukážu ako vhodná náhrada produktov pripravovaných na prírodnej báze. A na tento bod siaha v poslednom čase veľmi veľa chemických a genetických inžinierov , ktorý chcú vyrobiť látky úplne neškodné pre prírodu. Čo sa im aj darí.

Napr.: americký vedci vyrobili príbor na jednorázové použitie , ktorý sa po určitom čase sám rozloží a nebude zaťažovať prírodu ako niektoré iné umelohmotné látky. No chémia mení aj naše životné prostredie. Aj v dobrom, ale aj v zlom. Chemické závody , ktoré sú nutné na výrobu dennodenných potrieb človeka , sú vystavané ďaleko od centra mesta, či dediny, ako je možno vidno na obrázku. Chémia je už prakticky všade od mikromolekolových častíc až po obrovské ropné veže v náručiach oceánov a morí.
Napríklad aj taká obyčajná voda by vedela vyrozprávať svoj postup po čističke, až kýmnenatiekla do pohára z niektorých z nás. Vecí z chemického hľadiska je teda neúrekom a bola by to strata času a papieru, ktorý má za sebou tiež kus výroby od spílenia až po rozmelenia a následného prevedenia na formu papiera ako ho poznáme, vypisovať ich tu .
Chémia si v našom živote vydobyla významné postavenie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?