Charlotte Bronteövá Jana Eyrová

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2415×

Příbuzná témataCharlotte Bronteövá Jana Eyrová

Hlavné Postavy:
-Pani Reedová: Teta, ktorá sa starala po smrti strýka Reeda o Janu Eyrovú.
(Bola to mocná žena so širokými plecami, strednej postavy, zavalitá, nie však tučná. Mala pomerne dlhú tvár s pomerne mocnými sánkami. Čela mala nízke, ústa a nos pravidelné, veľká brada jej vytŕčala. Pleť mala tmavú a nečistú. Bola zdravá ako Buk.)
-Grace Poloová: Starala sa o šialenú ženu Pána Rochestra, slečnu Masonovú. (Raz si tajne zadovážila nôž, ktorým pobodala svojho brata, a dva razy sa zmocnila kľúča od svojej cely a v noci utiekla. V prvú noc sa zmocnila kľúča od svojej cely a v noci utiekla. V prvú noc sa ma pokúšala upáliť v posteli, druhý raz mi urobil strašidelnú návštevu)
-Maison: brat pani Rochestrovej , ktorá zošalela.
-Pani Fairfaxová: Správkina domu kde býval pán Rochester.
-Farár Jonh: Bratranec Jany Eyrovej.
-Mary a Diana Riverové: Sesternice Jany Eyrovej
-Adelka: Jana Eyrová ju vzdeláva u pána Rochestra
-Helena Burnsová: Kamarátka Jany Eyrovej, ktorá zomrela v sirotinci na týfus.
(Neodchádzaj odo mňa, Jana. Som rada, že si pri mne. Ostanem pri tebe , drahá Helenka. Nik ma od teba neodlúči. Pobozkala ma a ja ju a čochvíľa sme obe zaspali. Zobudil ma nezvyčajný pohyb. Otvorila som oči, ktosi ma držal na rukách. Bola to ošetrovateľka. Nikto ma nepokarhal, že som ušla zo svojej postele. Oprierala som sa o jej plece a objímala som ju okolo krku. Spala som a Helena bola- Mŕtva! Má hrob na Brocklebridgeskom cintoríne. Celých pätnásť rokov po jej smrti bola tam len hrblička zarastená trávou. No teraz tam, stojí sivá mramorová doska s jej menom a so slovom-VSTANEM(z mrtvých).
-Pán Rochester: Majiteľ Domu v Thornfielde
Dej:
-Jana Eyrová je sirota. Po smrti jej matky si ju vezme do opatery jej strýko Reed, ale ten po čase zomiera tak jej opatera ostane na pani Reedovej, ale pani Reedová sa ju rozhodné dať do Lowoodskej školy. Keď tam Jana bola dlhší čas vedela, že je vlastne v ústave pre siroty, na ktoré prispievajú len bohatí ľudia. Prvú zimu , ktorú Jana prežila v sirotinci bola veľmi krutá. V noci bola taká zima, že keď sa deti zobúdzali mali omrznuté prsty na nohách. Koncom zimy vypukol v ústave týfus. Dievčatá, ktoré ho ešte nechytili museli chodiť samé von do prírody a vracať sa až večer. Medzi nimi bola aj Jana Eyrová, ktorej sa nič nestalo, ale počas tejto epidémie zomrela jej dobrá kamarátka Helena. Jana prežila v ústave 8 rokov, ktoré strávila 5 rokov ako žiačka a 3 roky ako učiteľka.

Jana už nechcela ostať v ústave a tak si dáva inzerát, že príjme miesto ako vychovávateľka. Ozve sa jej stará pani. Jana jej rýchlo posiela odporúčania a vydáva sa na cestu do Thornfieldu, kde ma nastúpiť ako vychovávateľka ku rozmaznanej Adelke. Tam sa dozvie , že panou v dome nie je pani Fairfaxová, ale pán Rochester. Jana sa vyberie na prechádzku kde si sadne na múrik pri ceste, začuje prichádzať koňa, vidí jazdca so psom. Keďže je cesta primrznutá kôň spadne a privalí pána. Jazdec príjme pomoc od Jany, aj keď nie je mu to moc po vôli. Vysadne na koňa a pokračuje v jazde. Jana sa vráti do domu a dozvie sa že prišiel pán Rochester, ten si dá Janu zavolať, aby videl aká je tá vychovávateľka. Posadí si Janu pred seba na stoličku a pýta sa jej na rôzne veci. Takto to je každý večer. Jana si začne uvedomovať, že je doňho zaľúbená.
Keď sa pán Rochester po troch mesiacoch vráti privedie si so sebou priateľov. Adelka túži veľmi po takej spoločnosti. Správkyňa domu to povie pánu Rochestrovi on súhlasí, ale povie aby prišla aj Jana, ale Jana odmieta preto jej správkyňa domu poradí, aby prišla do salóna ešte pred ostatnými. Keď prídu nikto si ju nevšimne. Pán Rochester sa stále zabáva s jednou mladou a krásnou slečnou. Časom si myslí, že sa ľúbia. Do Thornfieldu príde sluha a chce hovoriť s Janou ten jej prezradí, že jej teta Reedová dostala mŕtvicu a pravdepodobne umrie. Jana si vypytá povolenie. Pán Rochester jej prezradí, že sa bude ženiť. Po príchode zisťuje , že jej sesternice sú veľmi namyslené a neochotne sa s Janou zhovárať. Voľné chvíľe trávila maľovaním, keď si sestry Reedové všimli ako Jana vie pekne kresliť, začali sa s ňou o mnohom zhovárať a ona im namaľovala ich portréty. Jana išla pozrieť tetu, tá jej prezradila prečo ju tak nenávidela:,, Pred rokom mi napísal Tvoj strýko, že nadobudol nejaký majetok, a že chce Janu adoptovať, ale teta mu napíše, že Jana zomrela na týfus.“ Dala jej adresu strýka. Potom teta zomrela a Jana sa vrátila späť do Thornfieldu. Jana sa s Rochestrom nechce stretnúť pretože by sa rozplakala. V záhrade cítila, že niekde je blízko preto sa ponáhľala preč, ale v tom stretla pána Rochestra a nemohla sa mu vyhnúť. Postupne jej pán Rochester vyznal lásku a požiada ju o ruku. Jana si najprv myslela, že si z nej uťahuje, ale nakoniec ju presved-čil a ona mu povie áno!
Pri sobáši, ale prišiel jeden muž a vyhlásil, že pán Rochester si nesmie zobrať Janu, pretože pán Rochester je už ženatý. Rochester nenamietal pretože muž, ktorý to povedal bol brat jeho ženy.

Vzal Janu a ukázal jej svoju šialenú ženu, ktorú skrýval v podkroví. Jana sa, ale rozhodla odísť, pustila sa cestou, ktorou nikdy nešla začalo sa stmievať. Našla si čistinku, ktorú chránila vysoká medza, kde rástlo mnoho čučoriedok tam aj prespala. Takto to išlo 3 dni a keď už bola slabá a hladná od hladu a zimy sa rozhodla ísť do hôr, kde chcela umrieť tak, aby ju nik nenašiel. Keď tak kráčala práve sa spustil dážď v tme zbadala svetlo, pustila sa za ním a v okne uvidela dve slečny a jednu staršiu paniu. Zaklopala, otvorila jej staršia pani, ale keďže videla aká to žobráčka klopala na dvere tak ju ani nevypočula a zavrela dvere. V tej chvíli ju osloví muž predstavi sa iným menom, pozve ju do vnútra kde jej dali najesť a nocľah. Ostala u nich 2 mesiace. Jana začala pracovať ako učiteľka. Johnovi a sestrám zomrel bohatý strýko, ten celý majetok nechal nejakej neteri. John zistil, že je to nejaká Jana Eyrová. Raz keď videl kresby Jany Eyrovej uvidel iniciály J.E. a vtedy prišiel na to , že ta neter je vlastne Jana Eyrová. Dedičstvo rozdelila, medzi všetkých štyroch. Na jar keď John odchádzal do Afriky, chcel si Janu zobrať za ženu, ale ta ho odmietla. Po odchode Johna Jana odchádza do Thornfieldu, kde našla namiesto domu len trosky domu, ktorý ľahol popolom. V hostinci sa dozvedá, že pred rokom v noci, dom podpálila Rochestrova žena. Ten behal po dome a budil služobníctvo, aby všetci išli von. Nakoniec chcel zachrániť svoju ženu, ktorá vyšla na strechu horiaceho domu. Volal ju ale ona skočila dole a zabila sa. Keď sa pán Rochester vracal cez horiaci dom von spadol naňho trám a vypichol mu jedno oko a druhé mu obhorelo, keď ho vytiahli ostal slepy a k tomu mu museli amputovať časť ľavej ruky. Keď sa pánu Rochestrovi ozvala Jana , bol šťastný a prial si, aby s ním zostala, ale na silu ju nenútil, ale ona s veľkou láskou zostala. John jej písal z Afriky, kým nezomrel a sesternice sa navštevovali raz do roka. Po dvoch rokoch života sa Rochestrovi vrátil zrak na obhorené druhé oko. Po veľkom nešťastí sa na Janu aj pána Rochestra usmialo šťastie, ktoré bolo spečatené krásnym synom a veľkou láskou.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?