Charlotte Bronteová Jana Eyrová

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 12255×

Příbuzná témataCharlotte Bronteová Jana Eyrová

OBSAH: Príbeh opisuje život mladej ženy Jany , ktorá vyrastá u svojej tety (pani Reedová) v Gatesheade, pretože jej rodičia zomreli. Ako 10- ročnú ju posielajú do Lowoodskeho ústavu .Tam vyniká v štúdiách. Jana prechádza v ústave tvrdými podmienkami, no pomáhajú jej pri tom jej priateľka Helen Burnsová a riaditeľka ústavu slečna Templová. Veľmi ťažko prežíva Heleninu smrť, ktorá ju poznačila a uvedomila si, že zlé sociálne pomery zapríčiňujú smrť mnohých mladých ľudí ako bola Helen. Charlotte podala príbeh Helen takto tragicky, pretože jej samej zomrela mladšia sestra Mary v ústave, kam ich dal prísny otec. Po ôsmich rokoch odchádza do Thornfieldu ako vychovávateľka mladej francúzskej zverenkyne Adelky. Pán Rochester sa do Jany zaľúbi a ona mu city opätuje. V deň svadby Jana zistí, že pán Rochester je už ženatý so šialenou ženou Berthou, ktorú ukrýval v podkroví. Jana v noci uteká z Thornfieldu a blúdi. Po troch dňoch sa dostane do Moor House, kde bývajú Diana, Mary a John Riversovci. John Rivers jej nájde v blízkej dedine miesto učiteľky. Učí iba krátku chvíľu. John jej oznámi, že zdedila 20 000 libier po nebohom strýkovi z Madeiry a ona ich rozdelí na 4 časti, pretože zistí, že Riversovci sú jej blízki príbuzní. John jej navrhne , aby sa za neho vydala a aby s ním odišla do Indie ako manželka misionára. Jana ponuku odmietne a odchádza hľadať pána Rochestera. Nájde však len vyhorený Thornfield. Od ľudí, ktorí v okolí žijú sa dozvie kde pán Rochester žije. Odchádza za ním do Ferndeanu, jeho druhého domu. Nájde ho slepého a zmrzačeného. Jana aj napriek tomu s ním zostáva, pretože ho má stále rada .Rochester jej znovu ponúkne manželstvo a z Jany sa stáva šťastná žena. Po dvoch rokoch manželstva Rochester znovu vidí a je o to šťastnejší, pretože môže vidieť svojho syna. CHARAKTERISTIKA HLAVNÝCH POSTÁV :
V románe môžeme vidieť premenu Jany Eyrovej z malého dievčatka na dospelú mladú ženu. V detstve bola veľmi utiahnutá a skromná , pretože si uvedomovala, že žije v domácnosti svojho strýka a je im na príťaž.
V ústave sa búri proti krivde a nespravodlivosti a vie sa postaviť na obranu slabších. Je veľmi cieľavedomá a snaživá, veľmi rada sa učí a je ochotná vždy pomôcť druhým. Svojím spôsobom je aj tvrdohlavá a zanovitá.
Ako učiteľka je veľmi trpezlivá, má porozumenie pre svoje žiačky. Je veľmi chápavá a ochotná podať pomocnú ruku kedykoľvek. Ľudí si získava svojou láskavosťou, pokojnosťou, ale i tajomnosťou, ktorá bola vôkol nej.

Bola malej štíhlej postavy. Tvár mala bledú a vlasy vždy uhladené a uviazané. Vždy bola upravená, hoci nemala prostriedky na to, aby sa mohla parádiť. Mala hlboké hnedé oči , ktorými prenikala iným do hĺbky duše. Pán Rochester- človek, ktorý v živote veľa skúsil a ktorého život naučil byť tvrdým. Pochádzal z bohatej spoločnosti, v mladosti veľa utrácal a žil ľahtikárskym životom. Až neskôr vedel oceniť také hodnoty, za ktorými sa neskrývali peniaze. Vedel byť krutý, ale zároveň aj nežný. Že mal dobré srdce, svedčilo o ňom aj to, že sa ujal malého dievčatka Adelky, ktorej sa snažil poskytnúť nielen vzdelanie, ale s Janinou pomocou aj lásku. Bol nešťastný, pretože ho donútili k sobášu so ženou, ktorú neľúbil. Urobil veľa chýb, za ktoré bol potrestaný. Ale nakoniec predsa prišlo odpustenie a dočkal sa svojho šťastia v Jane. Bol dobre urastenej postavy atléta so širokým hrudníkom a úzkymi bokmi, tvár s veľkými čiernymi žiarivými očami, s čiernymi obrvami a hranatým čelom, s energickým nosom.
Charlotte Bronteová je predstaviteľka anglického realizmu. Jej literárne začiatky sa spájajú s tvorbou jej sestier Emily a Anny. Spolu chceli upozorniť vtedajšiu anglickú spoločnosť na postavenie ženy a jej nedocenenie v spoločenskom živote. Podobne ako Charles Dickens aj Charlotte chce ukázať na ťažký život detí v chudobincoch a kruté zaobchádzanie s nimi. V románe Jana Eyrová podáva obraz skostnatenej anglickej spoločnosti, ktorá sa riadi predpísanými pravidlami, avšak zabúda na hodnoty ako je láska, dobrota a súcit. Keďže je to dielo kritického realizmu, tak taký je aj záver románu - hlavní predstavitelia sa dočkajú svojho šťastia. Román má klasickú kompozíciu. Je to próza. Má 37 kapitol a epilóg. Jednotlivé kapitoly sú navzájom prepojené. Štýl je jednoduchý, ale uvoľnený a taký je aj výber jazykových prostriedkov. Význam viet je veľmi prístupný, ale poučný. Majú vzdelávať, ale aj vychovávať. Autorka tu používa množstvo prirovnaní (" V ušiach mi zašumelo akoby som počula šelesť krídel. " ) , objavujú sa tu aj metafory
(" Trávnik a sad boli ušliapané a spustnuté, priečelie zívalo prázdnotou.") a zdrobneniny ("Máte pri sebe hrebienčok ?"). Tiež sa tu nachádza množstvo cudzích slov či celé výrazy z angličtiny či z francúzštiny ako napríklad : soverein (anglická zlatá minca), gobelín (druh nástenných kobercov), mon ange (môj anjel). Vyskytujú sa tu aj rôzne symboly, napríklad perlový náhrdelník, ktorý dáva Rochester Jane pred svadbou na znak svojej lásky.

V tomto prípade perly symbolizujú lásku medzi nimi dvoma a vzájomné puto, ktoré má byť pevné. Zaujímavé sú tiež Janine šaty, v ktorých prichádza z ústavu do rodiny pána Rochestera. Sú veľmi strohé, bez akejkoľvek ženskosti, akoby predstavovali ženu vtedajšej viktoriánskej doby, ktorá bola spútaná určitými pravidlami.
Rozprávačkou príbehu je Jana Eyrová, v ktorej je ukrytá sama autorka Charlotte Bronteová. Bola to ona, ktorá prežila podobný príbeh a s ktorým sa chcela podeliť s množstvom čitateľov.
Román na mňa veľmi zapôsobil, dojal ma osud Jany. Bola som rada, že autorka v závere románu dopriala Jane a pánu Rochesterovi šťastie.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?