Charlotta Bronteová Jana Eyrová

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 12. března 2007
  • Zobrazeno: 7191×

Příbuzná témataCharlotta Bronteová Jana Eyrová

Preložil: Štefan Kýška
Literárny smer: svetový realizmus
Literárny útvar: román
Obsah: Je to realistický čiastočne romantický príbeh vo forme štylizovaných autobiografík hlavnej hrdinky.
Jana Eyrová je sirota a do opatery si ju vezme jej strýko Reed. No on po čase umrie a o Janu sa stará jeho zlá manželka p. Reedová, ktorá Janu nemôže vystáť. Preto Janu posiela do sirotinca Lowodu. Jana si myslí, že tam ide preto , aby študovala na Lowoodskej škole. Po čase však zistí pravdu. Tu prežije osem rokov ( tri roky ako žiačka a dva ako učiteľka). Neznesiteľné podmienky v ústave zmierňuje len priateľstvo s Helenou Burasovou a slečnou Templovou. Keď však stráca Helenu, ktorá zomiera na suchoty a slečnu Templovú , ktorá sa vydáva a odchádza s ústavu, podáva si inzerát na miesto vychovávateľky. Na jej inzerát jej odpovedá jedna stará pani a tak odchádza do Thornfildu. Tam sa dozvedá že, stará pani, ktorá jej odpísala je len správkyňou domu a jeho pánom je v skutočnosti pán Rochester. Tak začne vyučovať mladú Adelku , zverenkyňu pána Rochestera. Jej práca sa jej páči a po nejakom čase sa do pána Rochestera zaľúbi. Jane sa však zdá, že oňu nejaví prílišný záujem. . Jeden večer príde do domu p. Rochestera sluha a povie Jane , že jej teta Reedová dostala mrtvicu a pomaly umiera. Rozhodne sa že pôjde navštíviť svoju zlú tetu a tak sa s ňou po rokoch opäť stretáva. Povie jej , že sa jej raz ozval Janin strýko a chcel jej prepísať majetok a adoptovať si ju , ale ona nemohla zniesť, že by bola bohatá a tak mu povedala , že Jana zomrela v sirotinci na týfus. Teraz mala výčitky a tak chcela všetko napraviť. Dala Jane adresu jej strýka. Po návrate do domu p. Rochestera jej pán vyzná jeho lásku a požiada ju ruku. Ona súhlasí, ale v deň sobáša vyjde najavo , že Rochester je už ženatý a jeho prvá žena Berta , ktorá je však šialená , žije v Thornfielde. Jana je z toho veľmi nešťastná, odchádza a tri dni sa túla bez jedla a odpočinku. Uchýlia ju v dome Riverovcov. Po uzdravení a zotavení jej John River (jeden z troch súrodencov)nachádza prácu učiteľky. Janin strýko o ktorom mu hovorila jej teta Reedová, zomrel a zanechal jej 20 000 libier. Vychádza najavo, že traja súrodenci Riverovi sú jej príbuznými. Je veľmi šťastná, a preto peniaze po strýkovi rozdelí na štyri rovnaké časti. Na jar , keď John odchádza do Indie na misie , chce aby sa Jana za neho vydala a aby mu pomáhala. Ale Jana neprijíma ponuku manželstva, pretože vie že John si ju neberie pre lásku.

Nasadne na koč a odchádza za svojou veľkou láskou p. Rochesterom. Keď však prichádza na miesto kde kedysi stál Thornfild, nájde len jeho trosky. Ide do najbližšieho hostinca a tu sa dozvedá pravdu, čo sa vlastne stalo s Thornfildom. Asi pred rokom v noci sídlo podpálila šialená Berta. Všetci utekali von z domu, len p. Rochester chcel ešte zachrániť svoju šialenú manželku, ale ona vyšla na strechu horiaceho domu a skočila dolu. Keď sa Rochester vracal a utekal von z domu, spadol naň horiaci trám a oslepol. K tomu mu museli ešte amputovať časť ľavej ruky. Teraz žije vo svojom druhom dome. Jana sa hneď vyberá za ním, a keď ju p. Rochester počuje, je nesmierne šťastný. Chce aby zostala s ním, ale zároveň nechce, aby musela žiť s takýmto mrzákom. Jana mu však povie , že ho miluje a už nič nebráni ich spoločnému šťastiu. Zosobášia sa a po určitom čase sa im narodí chlapček. Po dvoch rokoch manželstva sa p. Rochestervi vráti zrak na jedno oko a konečne , hoci nejasne, vidí svoje dva najväčšie poklady. Konečne Jana s Rochesterom nachádzajú svoje šťastie, po ktorom celý život túžili. Charakteristika postáv:
Jana Eyrová- je sirota, ktorú vychováva p. Reedová, ktorá ju vôbec nemala rada. Ako desaťročná sa dostala do sirotinca- prežila tu osem rokov. Mala veľmi ťažké detstvo. Nie veľmi pekná, ale zato veľmi vzdelaná, ľúbiaca, šikovná, pracovitá, obetavá, spravodlivá. Nakoniec sa po neúspešnom prvom pokuse zosobáši s Rochesterom. p. Rochester- nepekný, zničený životom , zaľúbený do Jany. Veľmi ho trápilo že sa jeho žena pomiatla , a preto hľadá potrebu lásky v mladej dievčine- Jane. Neskôr keď mu horel dom , spadol na neho horiaci trám a oslepol. Keď sa však zosobášil s Janou, tak sa mu po dvoch rokoch vrátil zrak na jedno oko. S Janou mali jedného syna. p. Reedová- chamtivá, nespravodlivá, lakomá. Neustále ubližovala Jane.
John River- misionár, odhodlaný klásť Bohu všetky obety. Na konci odchádza , opúšťa Anglicko a odchádza do Indie. Nikdy sa neoženil a v závere posiela svoj posledný list Jane (umiera).
Berta Masonová- je prvou ženou pána Rochestera. Je šialená a pochádza z rodiny šialencov. Jej matka bola tiež šialená a pila ako dúha. Skoro nikto o nej nevedel ,pretože žila v podkroví domu a p. Rochester ju pred svetom ukrýval.

Neskôr ho podpálila a skočila zo strechy.
Kompozícia: Úvod –Jadro – Záver
Život u Reedovcov – príchod do Thrnoefildu – nájdené šťastie

Jazykový plán: prirovnania a zdrobneniny, metafory
Básnické prostriedky: zdrobneniny- Adelka, obhorček, loďka, žilka, chvíľka, dievčatko, izbietka, izbička, dieťatko, cestičky, Janka,
prirovnania- Tamto v salóne je ako v hrobke; naprostred izby stála ako oltár posteľ; hučali im v ušiach už ako ošúchaný nápev; pripadal mi ako biely trón;
metafory- vody mi zaplavili dušu; Bolestne som si uvedomila, ako môj život stroskotal, ako som stratila lásku, ako odumreli moje nádeje a ako bola smrteľne zranená moja viera.; život bol opäť šedivý; Všetky moje nádeje boli mŕtve. Zahubil ich zákerný osud.;
Vlastný názor: Aj napriek svojej rozsiahlosti sa mi dielo veľmi páčilo, predovšetkým postava Jany ma veľmi zaujala.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?