Charlie Chaplin životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2689×

Příbuzná témataCharlie Chaplin životopis

Legendárny tulák Charlie


Prečo sa stal miláčikom miliónov ľudí práve Charlie Chaplin? Veď publikum tlieskalo polulárnym komikom na čele s Maxom Linderom oveľa skôr, ako sa mladý a ambiciózny rodák z Londýna objavil na filmovom plátne. Ľahká odpoveď: v jeho filmoch mizla hranica medzi postavou a jej predstaviteľom, takže divák sa s ním nechtiac stotožňoval ako s niekým dôerne blízkym. Navyše vnášal do poklesnutej zábavy ľudské hodnoty skutočného umenia a po prvý raz v dejinách kinematografie tak preklenul most vzájomného porozumenia medzi publikom a filmovým plátnom. Najslávnejšia postava filmovej histórie - Charles Spencer Chaplin (1889-1977) bol ako potom dvojice anglických hercov z predmestských anglických scén už odmalička na javisku ako doma aj so starším bratom Sydom. S Kardovou divadelno spoločnosťu, v ktorej pantomímach hral od piatich rokov, sa dostal v roku 1910 po prvý raz za veľkú mláku. O tri roky neskôr ho zaviedol pri ďalšom zo zájazdou do USA vtedajší muž holyvodskej grotesky číslo jeden Mack Sennet do atelierov spoločnosti Keystone. Chaplin tam nakrútil niekľko desiatok krátkych grotesiek - popularita a úspech však prišli až v okamihu, keď priviedol na filmové plátno tuláka Charlieho s malými fúzikmi, v rozpadajúcom sa fraku, voľlných plantavých nohaviciach, veľkých vyčaptaných topánkach, kvôli ktorým pripomínal chôdzou kačku, s nerozlučným klobúčikom a šviháckou paličkou. Jeho osamelý človiečik túžiaci po romantickom dobrodružstve a zvádzajúci každodenný boj so svetom, ktorý mu ukazoval len svoju odvrátenú tvár, vyvolával smiech a dojatie. Kráľa pantomímy nezľákal zvuk - vo Svetlách veĺkomesta (1930) vzal síce na milosť hudbu, no jeho Charlie neprehovoril ani v Modernej dobe (1935). Diktátu zvuku sa podriadil až v Diktátorovi (1940), aj to originálnym spôobom. Po 2.svetovej vojne odložil Chaplin masku tuláka medzi revizity a objavil sa ako elegantný zvodca vdov a vrah vo filme Monsieur Verdoux (1947) či vyslúžilý klaun vo Svetlách rámp (1952). To ho už z USA vyhnala história šírená McCarthyho komisiou a nový domov našiel vo Švajčiarsku.
Herec, režisér, scenárista, producent a hudobný skaladateľ ešte strhol svojich obdivovateľou invenčnou satirou Kráľ v New Yorku (1957), v roku 1962 mu udelila Oxfordská univerzita čestný doktorát, o dva roky neskôr vydal autobiografiu Môj život, v roku 1971 dostal Oscara za celoživotné dielo a uprostred sedemdesiatich rokov mu anglická kráľovná udelila šľachtický titul Sir.

Legendárnou postavičkou večného tuláka Charlieho dodnes rozosmieva nesmrteľný Chaplin stale nové generácie vďačných divákov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?