Charles Dickens životopis

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. února 2007
  • Zobrazeno: 3884×

Příbuzná témataCharles Dickens životopis

-ang. románopisec, hlavný predstaviteľ kritického realizmu. Syn neúspešného vládneho úradníka Johna D. a Elizabeth Barrowovej. Jeho rodičia žili v biede a mladý D. veľa trpel. Ocitol sa ,, na dne’’, keď jeho otca odsúdili do väzenia pre dlžníkov. Táto skúsenosť je zobrazená v románe Little Dorrit (Malá Doritka). 12-ročný Charles si musel zarábať na živobytie v továrni na krém. Táto práca a návštevy vo väzení zanechali v jeho vnímavej duši pocit poníženia a odporu, s kt. sa často stretávame v jeho neskoršej tvorbe, najmä v románe David Copperfield. V autobiografických románoch opisuje osud dieťaťa v podnikateľskom svete. Vzdelanie nadobudol vlastnou usilovnosťou. Náruživo čítal staré romány a navštevoval Brit. múzeum. Ako 15-ročný bol pisárom v kancelárii právneho zástupcu. Naučil sa rýchlopis a stal sa súdnym a parlamentným spravodajcom časopisu Morning Cronicle (1835). Medzi tým písal umeleckú prózu, črtami prispieval do Monthly Magazine ( 1833 -1835) .Príspevky vydal ako Sketches by Boz (bozove črty,1836). Sériu humoristických čŕt The Posthumous papers of Pickwick Club (Pamäti Klubu Pickwickovcov) písal na objednávku a uverejňoval v zošitoch. Pickwi – kovci otvorili D. dvere k sláve a materiálnej istote. 24-ročný spisovateľ, kt. vynikal jemným humorom, sa ocitol na vrchole lit. úspechu. 1837 sa oženil s Catherine Hogarthovou a mal s ňou 10 detí. V seriáli veľkých románov, kt, nasledovali na rozdiel od úsmevnosti Pickwickovcov prevládajú temnejšie tóny. V časopise Bentley’s Miscellany vychádzal na pokračovanie Oliver Twist a v mesačných pokračovaniach aj román Nicholas Nickleby. Romány The old Curiosity Shop (Starožnícky sklep) a Barnaby Rudge vychádzali ako časť seriálu Master Humphrey’s Clock (Hodiny mladého pána H.), Humphrey tu rozpráva úvodnú časť prvého románu. Túto formu narácie D. čoskoro zanechal. 1842 odišiel do Ameriky, kde obhajoval medzinár. copyright a zrušenie otroctva. Lit výsledkom tejto cesty boli veľmi kritické American Notes (Americké poznámky a časť románu Martin Chuzzelewit. Vystupoval aj v ochotníckom divadle a vo forme prednášok čítal svoje vianočné príbehy. Medzi 1843 –48 písal Christmas Books (Vianočné knihy) s rozprávkami, ako A Christmas Carol in Prose (Vianočná pieseň). Každý nasledujúci rok vyšla ďalšia: The Chimes (Novoročné zvony), The Cricket on the Heart (Svrček na ohnisku), The Battle of Life (Boj života). Označoval ich za rozmarné masky, vzbudzujúce láskyplnosť a zdržanlivosť čo prispelo k jeho popularite.

Sem zapadá výber The Magic Fishbone (Čarovná rybia kosť). D. spolupracoval s W. Collinsom na mnohých poviedkach uverejňovaných v časopisoch. 1850 založil týždenník Household Words, kt. až do D. smrti vychádzal pod názvom All the Year Round. Z cesty po Taliansku 1844 vznikli Pictures from Italy (Obrázky z Talianska) uverejňované v Daily News. D. bol zakladateľom a nakrátko aj redaktorom tohto časopisu. Pobyt vo Švajčiarsku 1846 opisuje román Dombey and Son (D. a syn).
Húževnato pracoval pre pohodlie rodiny a na príspevky na dobročinné ciele. Na pokračovanie uverejňoval Davida Copperfielda, Bleak House (Pochmúrny dom), Hard Times (Ťažké časy), Little Dorrit, A Tale of Two Cities (Povesť dvoch miest), Great Expectation (Veľké nádeje). V románe David Copperfield D. vlastný otec poslúžil ako prototyp pre postavu pána Micawbera – dobromyseľného, ľahkovážneho optimistu. Jeho život bol dlhým radom lit. triumfov a manželských kríz. 1865 opustil svoju manželku a svoju početnú rodinu, pravdepodobne kvôli herečke Ellen Ternanovej. 1858 začal sériu prednášok a čítania z vlastného diela a pokra -čoval v nich aj za druhej cesty do USA. Po návrate začal pracovať na románe The Mystery of Edwin Drood ( Zá-hada E.D.), kt. už nedokončil (vyšiel 1870). Náhle zomrel vo veku 58 r. D. romány sa vyznačujú bohatosťou scén, sentimentálnym súcitom s utrpením bedárov, ostrou kritikou spoločenských nedostat. a nespravodlivosti.
Pochovaný je vo Westministerskom opáctve.
Pamäti Pickwickovho klubu - je to prvé významnejšie Dickensove dielo, vyjadruje tu časť svojich životných zážitkov. Táto kniha zaznamenala svoj úspech zásluhou sluhu Samma Wallera.
Je tu mnoho vtipných príhod zo života niekoľkých mešťanov, ktorý cestovali dostavníkom po anglickom vidieku a dostávali sa do rôznych zábavných situácií. Členovia PK boli Jozef Smiggers – stáli miestopredseda PK, Samuel Pickwick – generálny predseda, Tracy Tupman – člen PK, Augustus Snodgrass – člen PK, Nathaniel Winkle člen PK. Týto členovia mali z času na čas podávať PK správy o svojich cestách a pozorovaniach. Členo-via si mali zapisovať všetky ich príhody. Cestovné náklady si musel každý plaťiť sám. Pickwick sa postupom času mení na postavu, ktorá je vydieraná advokátskou firmou.

Vydierači od neho vymáhajú peniaze , ale on sa dá radšej zatvoriť do väzenia ako by mal platiť.
Charakteristika - Pán Pickvick : smiešny, nie priveľmi múdry obchodník na dôchodku, komický mešťan, starý pán, má svoje chyby, ale má aj dobré srdce a vôľu pomôcť iným.
- Sam Weller : najpopulárnejšia postava románu, nie je obyčajný angl. lokaj, vie vylúdiť úsmev
na tvári
Rastislav Bartík.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?