Charles Dickens Veľké nádeje

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 4010×

Příbuzná témataCharles Dickens Veľké nádeje

Hl. hrdinom je Pip (Filip Pirrip), kt. bol vychovávaný „vlastnými rukami sestry" prísne, nespravodlivo a tvrdo. Malý Oliver pomôže utečencovi, kt. prinesie jedlo a pílku. Pip sa chodil ihrať k slečne Havishamovej, kde sa zoznámil s Estellou. Slečna Havihamová bola tajomná žena, oblečená v bielych svadobných šatách, u kt. čas zastal, keď ju pred svadbou opustil milý. Slečna ho dá do učenia ku kováčovi Joeovi (manžel jeho sestry). Jeho sestru prepadnú a zostane doživotne poznačená. Raz, keď sú s Joeom v krčme stretávajú cudzinca, z kt. sa vykľul advokát Jaggers. Ten im oznamuje neuveriteľnú správu. Pip totižto má veľké nádeje: získa veľký majetok, má byť vychovaný ako gentleman - slovom mladík veľkých nádejí. Má odcestovať do Londýna a splniť tieto podmienky: má si nechať meno Pip a nesmie sa pýtať na sv. dobrodinca. Tu sa jedna časť príbehu končí slovami: „Toto je koniec prvého obdobia Pipovych nádejí".
V Londýne sa usadí u Pocketovcov a Jaggers mu vypláca peniaze. Potom sa presťahuje k priateľovi Herbertovi. Po istom čase Pip navštevuje slečnu Havishamovú a opäť sa stretáva s Estelou, kt. má na slečnino želanie ľúbiť. (Estella, chovankyňa sl. Havishamovej, je vychovávaná k nenávisti k mužskému pokoleniu, k tomu, aby vykonala na mužskom pokolení pomstu). Pip na svoje 21. narodeniny opäť dostal pravidelnú ročnú rentu a ešte stále nepozná sv. dobrodinca. O dva roky neskôr dostal počas jednej búrky návštevu. V mužovi spoznáva utečenca, kt. pomohol ako malý chlapec. pip zažije šok - to on je jeho dobrodincom. Toto je koniec druhého bdobia Pipovyh nádejí. Pip je sklamaný, znechutený, myslel si, že ho sponzoruje slečna Havishamová a že mu určila Estellu za ženu. Hanbí sa za utečenca Provisa, ten je zase na neho hrdý a dáva mu veľa peňazí, chce mať z neho 100% gentlemana. Provis im vyrozpráva svoj príbeh - bol doživotne vyhostený z krajiny a za návrat by dostal smrť. Pip ide za slečnou a povedal Estelle, že ju miluje, no tá mu oznámila, že sa ide vydávať. Pipa sledujú, Provisa dajú na bezpečné miesto a chystajú jeho útek. Estella je dcéra Molly (slúžka u Jagerrsovho pisára) a Provisa. Pipa chytili do pasce a chceli ho zavraždiť (Orlick, pomocník u jeho švagra, to on zabil Pipovu sestru). Herbert ho vyslobodil a uskutočnia svoj plán. pri Provisovom úteku, kt. sa nevydaril, Provis zabíja Compeysona (nádejný ženích slečny Havishmovej, zločinec a udavač). Vo väzení Provis umiera. Jeho priateľ Herbert sa žení.

Pip je ťažko chorý, stará sa o neho Joe, keď Pip vyzdravie, Joe odchádza. Pip sa už rozhodol: požiada o ruku Biddy (bývalá slúžka u jeho sestry). Škola, v kt. učí Biddy je zatvorená, vyhňa tiež. Vtedy stretáva Joea a Biddy a zažíva ďalší šok - vzali sa. Pri starom dome slečny Havishamovej, kt. je už mŕtva stretáva Estellu, kt. je zase vdova a sľúbia si, že ostanú priateľmi

- tento román je nedokončený.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?