Charles Dickens Oliwer Twist

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 4938×

Příbuzná témataCharles Dickens Oliwer Twist

O autorovi: *7.2.1812 † 8.6.1870- anglický románopisec, predstaviteľ kritického realizmu. Ako malé dieťa spoznal svet chudoby, jeho otca odsúdili do väzenia pre dlžníkov. Tieto skúsenosti v ňom zanechali pocit poníženia a odporu ,neskôr ich použil vo svojich dielach. Jeho romány sa vyznačujú súcitom s utrpením chudobných, kritikou spoločenských nedostatkov a nespravodlivosti. Najznámejšie diela: Malá Doritka, David Copperfield, Pamäti klubu Pickwickovcov, Oliver Twist.

Forma: epické prozaické dielo zložené z 53 kapitol
Žáner: román
Idea: kritika vtedajšej spoločnosti, zobrazenie života chudobných
Téma: autor zobrazuje život malého Olivera, zároveň opisuje podmienky života chudobných, londýnske podsvetie a kritizuje spoločnosť za jej správanie sa
Hlavné postavy: Oliver, pán Brownlow, Fagin, Monks, Nancy, Sikes, Rose

Obsah: Hlavnou postavou je Oliver, ktorému po narodení zomrela matka. Dali ho do sirotinca ,kde boli biedne podmienky na život. Deti dostávali málo jedla. Keď mal Oliver 9 rokov, prišiel čas na zaučenie. Najprv mal ísť ku kominárovi, ale nakoniec ho dostal hrobár (za 5 libier). Hrobár mal ešte jedného učňa, ktorý sa raz s Oliverom pobil. Na druhý deň Oliver ušiel do Londýna. Po ceste stretol Jacka Dawkinsa (prezývaného Lišiak), ktorý ho zavedie k Faginovi, starému židovi. Ten sa oňho postaral. Keď sa Oliver zobudil, uvidel ako Lišiak a Charley Bates ukazujú Faginovi ukradnuté veci. Často sa hrávali hru na vyťahovanie vecí z vreciek. Jedného dňa sa s Lišiakom a Charlim vybral aj Oliver. Videl ako okradli jedného pána kupujúceho si knihy o vreckovku. Až vtedy zistil, čím sa živia. Začal utekať a okradnutý ho naháňal. Policajti ho chytili a odviedli k súdu. Oliverovi už dávali trest, keď do súdnej siene vbehol predavač a povedal pravdu, že on nekradol. Oliver odpadol. Keď okradnutý pán Brownlow vychádzal z miestnosti, videl ako sa ho policajti snažia prebrať. Bolo mu ho ľúto a ujal sa ho. Oliver vyzdravel a bol mu veľmi vďačný. Pán Brownlow mu verí a pošle ho za kníhkupcom zaplatiť knihy. Po ceste ho zbadali Nancy a Sikes, ktorí pracujú pre Fagina a uniesli ho. Nechali ho zavretého v dome.V jednej akcii Olivera postrelili. Lupiči ho nechali v priekope. Keď sa prebral bol vyčerpaný od zimy a zranenia. Zazvonil na bránku domu, ktorý mali vykradnúť. Sluhovia ho našli a zavolali políciu aj doktora. Doktor ošetril Olivera a zavolal k nemu pani domu. V nej sa ozvala ľútosť, zbavila ho viny pred policajtmi a nechala ho doma.

Po vyliečení im vyrozprával svoj príbeh. Aby si nabral nové sily, zobrali ho pani domu spolu s jej dcérou Rose na vidiek. Tu Rose ochorie a Olivera pošlú do krčmy, aby poslal list. Tam sa stretol s nepríjemným chlapom. Po Rosinom vyzdravení, prichádza za ňou Harry Mayle, ktorý ju požiadal o ruku. Rose odmietla. Doma Oliver uvidel za oknom Fagina a toho chlapa, ktorého stretol v krčme. Medzitým sa v Londýne stretol pán Bumble s Monksom a dohovoril mu stretnutie s jeho ženou, správkyňou chudobinca. Monks sa zaujíma o ženu, ktorá tu pred rokmi porodila syna. Bumblova žena mu dá lístok do záložne. Tam sa Monks dostáva k šperku. Ten zahodí do rieky, lebo je dôkazom Oliverovej totožnosti. Potom navštívi Fagina a povie mu, že Oliver je jeho nevlastný brat. Nancy si vypočuje rozhovor. Vyhľadá Rose a všetko jej prezradí. Monks chce do niečoho namočiť Olivera, aby mohol získať celé dedičstvo. Pán Brownlow sa stretne s Monksom a dozvie sa viac o Oliverovej histórii. Medzitým sa Faginovi nezdá správanie Nancy a dá ju sledovať. Zistí, že sa stretáva s Rose a povie to Sikesovi, ktorý ju v zúrivosti zabije. Potom sa ukrýva u svojich kumpánov. Polícia ho vypátra a on sa pri pokuse o útek obesí. Fagina popravia. Pán Brownlow priviedol Monksa a prinútil ho priznať sa. Oliver sa konečne dozvedá o svojej minulosti. Jeho otec mal syna – Monksa. Od manželky odišiel a zaľúbil sa do Oliverovej matky. Keď zomrel, odkázal mu časť dedičstva. Monks chcel jeho časť získať, a preto ho prenasledoval. Nakoniec Harry Mayle požiada o ruku Rose a ona súhlasí. Pán Brownlow si zobral Olivera za svojho syna.

Umelecké prostriedky: paronomázia: v minimálním minimu minimum jěšte minimálnější
zdrobneniny: malinký chlapeček, božidárek, blbeček.....
historizmy: šnúrové(policajti), špangle(želiezka), loreta(väzenie)...

Citát: Přál bych si, aby některý vypasený filozof, jemuž se jedlo a pití mění v tele v žluč a jemuž krev ustydla v led a srdce v kámen, bych mohl vidět Olivera Twista, jak se vrhl na lahodnou krmi, o kterou nestál pes. Přál bych si aby mohl být svědkem strašlivé lačnosti, s níž Oliver rval ony droby na kousíčky se vší dravostí tvora hlady zmučeného. Jen jedno bych si přál ješte víc, a to, vidět téhož filozofa, jak se s touž chutí sám krmí týmž jídlem.

Vlastný názor na dielo: Dielo bolo zaujímavé, ale náročné na čítanie, pretože bolo napísané v češtine a autor používal veľa historizmov a archaizmov.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?