Charles Dickens Oliver Twist

Kategorie: (celkem: 853 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 23. července 2006
  • Zobrazeno: 5637×

Příbuzná témataCharles Dickens Oliver Twist

Niečo o autorovi knihy:
Charles Dickens (1812 – 1870), anglický prozaik, predstaviteľ kritického realizmu. Jeho diela sa vyznačujú kritikou spoločenských nedostatkov a nespravodlivosti, súcitom s biednymi. Najznámejšie romány: Malá Dorritka, David Copperfield, Pamäti Klubu Pickwickovcov, Vianočná koleda.

Obsah knihy:
Hlavnou postavou diela je Oliver. Po narodení mu matka zomrela. Dali ho do sirotinca, ale keďže tam nebolo ženy, ktorá by sa o neho mohla starať, dali ho ku pani Mannovej. Tá sa starala o 20 či 30 takýchto detí. Pri pani Mannovej bol až do svojich 9 rokov. Potom ho dali jednému hrobárovi a pridali mu 5 libier. Hrobár ho zaučil. Mal ešte druhého učňa, ktorý do Olivera stále rýpal. Až raz zarýpal do Oliverovej matky a Oliver ho zmlátil. Potom Olivera zavreli do pivnice. Ráno si zbalil veci a ušiel. Vydal sa smerom na Londýn. Po ceste stretol Jacka Dawkinsa prezývaného Lišiak.
Lišiak ho zaviedol do Londýna ku starému Židovi – Faginovi. Žid mu dal jesť a ostal u neho aj s inými deťmi. Keď sa zobudil boli už všetci preč; okrem Žida, ktorý chystal raňajky. O chvíľu prišiel Lišiak, aj s Charley Batesom.
Židovi ukázali, čo ukradli. Hrávali sa hru na vyťahovanie vecí Židovi z vreciek. Oliver tomu nechápal. Raz sa s Lišiakom a Charlim vybral von aj Oliver. Okradli jedného pána o vreckovku. Oliver, keď to zbadal, zistil, čím sa živia. Začal bežať za nimi a vtedy okradnutý zistil, že je okradnutý a začal kričať zlodej. Keď sa obzrel uvidel bežať Olivera a myslel si že to bol on. Olivera začalo naháňať kopec ľudí a nakoniec ho chytili. Policajt ho odviedol rovno k súdu. Keď skoro už Olivera obvinili a dávali mu trest 3 mesiace nútených prác vbehol do súdnej siene kníhkupec, pri ktorom vtedy stál a vyberal si okradnutý, a povedal že to Oliver nebol ale iní dvaja chlapci. Oliver medzi tým odpadol. Keď vonku vychádzal okradnutý pán Brownlov, uvidel ako sa policajti pokúšajú prebrať Olivera. Pán Brownlov sa Olivera ujal, lebo už od začiatku mu ho bolo ľúto. A naložil si ho do koča.
Keď Oliver vyzdravel, veľmi ďakoval pánovi Brownlowi, že si ho nechal pri sebe a pán mu veril. Raz, keď ho poslal za kníhkupcom, o ktorom sme už hovorili, dal mu knihy a peniaze. Po ceste ho ale zbadala Nancy a Sikes – priateľ Fagina. Tí Olivera uniesli. Nechali ho veľa dní zavretého v dome. A hrávali sa hru na kradnutie. Sikes s Faginom mali dohodnutý kšeft do ktorého potrebovali malého chlapca.

A aby k sebe Olivera pripútali (aby na neho niečo mali) zobrali do akcie Olivera. Akcia nevyšla, a Olivera postrelili. Keďže ich naháňali sluhovia a psy, Olivera nechali v priekope a ušli. Keď sa Oliver prebral, bol úplne vyčerpaný a bola mu zima a ešte bol aj poranený. Dotackal sa ku prvému domu (bol to ten ktorý mali vykradnúť), zazvonil na bránku a omdlel. Sluhovia, čo ho našli si mysleli, že je to ten ktorého v noci postrelili. A tak zavolali doktora a policajtov. Doktor prišiel skôr, ošetril Olivera a zavolal ku nemu pani domu. Keď tá zistila, že to nie je zlodej, akého si predstavovala, ozvala sa v nej ľútosť a Olivera zbavili viny pred policajtmi. Oliver, keď sa prebral, bol im vďačný a ďakoval za všetko, čo pre neho urobili. Keď vyzdravel, išli s pani domu a slečnou Rose na vidiek, aby si zdravie posilnil. Tu sa však slečne Rosy pohoršilo a dostala vysoké horúčky. Preto poslala pani Olivera do krčmy, aby poslal list. Tu sa Oliver stretol s nepríjemným chlapom. Keď Rosy vyzdravela, prišiel za nimi na vidiek sluha, ktorý Olivera postrelil aj s Harrym Maylem. Harry Mayle povedal Rose, ako ju ľúbi, ale ona odmietla kvôli svojej minulosti – aby kvôli nej potom netrpel vo svojej kariére. Oliver raz večer, keď bol pri okne, zbadal za oknom Fagina s chlapom, s ktorým mal v krčme nepríjemný zážitok. Medzi tým sa v Londýne stretol pán Bubble s Monksom a za peniaze mu Bumble dohovoril stretnutie s jeho ženou, pričom sa Monks zaujímal o ženu, ktorá v chudobinci asi pred 12 rokmi porodila syna. Jeho žena o tom niečo vedela, lebo jej to povedala umierajúca Sally a dala jej lístok zo záložne. Na šperku, ktorý bol uložený v tejto záložni, bolo vyryté meno Agnes a rok predtým ako sa narodil Oliver. Monks potom navštívil Fagina a všetko mu povedal, že Oliver je jeho brat. Tento rozhovor si Nancy vypočula a šla za Rose, o ktorej sa v tomto rozhovore dopočula a povedala Rose, že Monks chce do niečoho namočiť Olivera, aby zhrabol celé dedičstvo. Po tomto rozhovore, keď Nancy odišla sa vrátil Oliver. Povedal že videl pána Brownlowa. Rose napadlo že toho môže využiť a šli do domu pána Brownlowa. Rose mu všetko rozpovedala aj o Monksovi. Nancy sa v prítomnosti Fagina a Monksa začala divne správať a preto ju dal Fagin sledovať Noahom Claypolom- bývalým učňom u hrobára. Sledoval ako sa stretla s Rose a pánom Brownlowom na Londýnskom moste a rozhovor vypočul a Faginovi ho zopakoval. Neskôr prišiel za Faginom aj Sikes, keď mu o tom Noah na podnet Fagina povedal. Sikes bežal domov a Nancy zavraždil.

Ušiel na vidiek, ale všade ho prenasledoval Nancyn tieň a hovorilo sa o tej vražde všade. Vrátil sa do Londýna. Jeho pes, ktorý mu na vidieku ušiel, lebo ho chcel Sikes utopiť, ho v meste prezradil. Ľudia sa vrhli na dom v ktorom bol. Sikes chcel ujsť. Vyšiel na strechu a keď si upevňoval lano o komín a chcel si slučku dať okolo pása, nad ním zbadal Nancyne oči – prízrak a spadol dozadu, pričom slučku mal ešte len na krku a tak sa obesil. Pes mu chcel skočiť na plecia, ale minul a spadol z veľkej výšky na hlavu a bol na mieste mŕtvy. Medzi tým pán Brownlow priviedol do svojho domu násilím Monksa pomocou svojich sluhov a prinútil ho sa priznať. Nakoniec sa Monks dostal do basy a Rose si zobrala Harryho Mayla.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?