Charles Dickens Oliver Twist

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 2230×

Příbuzná témataCharles Dickens Oliver Twist

- V jednom meste sa za dramatických okolností rodí Oliver Twist – matka hneď po pôrode zomiera, a tak sa dostáva do sirotinca, kde je asi 20 alebo 30 detí, ku ktorým sa osud zachoval rovnako kruto. Deti tu sú vychovávané biedne, dostávajú len slabé oblečenie a veľmi málo jedla. Keď si raz Oliver pýta viac polievky, je za to dokonca potrestaný. - Oliver má ísť už v skorom veku do učenia – najprv, hoci sa veľmi bojí, ku kominárovi, neskôr sa mu ponúkne nová príležitosť – zaučiť sa u miestneho hrobára. Tu slúži i dievčina Karolína a mladý chlapec Noe, ktorý využíva každú príležitosť, aby mohol Olivera podpichovať. Keď sa s ním raz ocitne osamote, Oliver, vydráždený Noemovým rýpaním do jeho matky, sa naňho vrhne. Noe sa nestačí čudovať, kde sa v Oliverovi berie toľká sila.
- Po incidente s druhým učňom a noci strávenej v pivnici Oliver uteká a vydáva sa na cestu do Londýna. Vyhladovelý a zmorený stretáva chlapca prezývaného Lišiak. Ten ho vezme so sebou, a tak sa Oliver dostáva medzi podobných chlapcov ako je Lišiak, o ktorých sa stará a priúča ich remeslu starý Žid Fagin. Fagin dá Oliverovi najesť a aj nocľah a Oliver zostáva u neho. - Oliver sa ráno prebúdza, okrem Fagina pripravujúceho raňajky sú však všetci preč. O chvíľu sa vracia Lišiak i s jedným z chlapcov, s Charley Batesom a Faginovi ukazujú svoj lup. Oliver nechápe, čo sú to za veci. Ani keď vidí u Fagina zlaté hodinky a aj iné predmety. - Deti sa každé ráno hrávajú hru na vyťahovanie vecí z Faginových vreciek. Oliverovi nie je jasné, k čomu je to dobré. A táto nevedomosť alebo možno naivita ho má ešte priviesť do riadnych problémov.
- Raz sa Oliver vyberie s Lišiakom a Batesom von. Prechádzajú sa pri stánku s knihami a uvidia jedného postaršieho pána. Lišiak a Bates mu ukradnú vreckovku. V tú chvíľu Oliver razom pochopí všetky tie hry a zlaté predmety. Zrazu je mu jasné, že sa živia krádežami a celý preľaknutý uteká preč. Vtedy okradnutý pán zisťuje, čo sa stalo a začne kričať: „Zlodej!“ Keďže Oliver beží, kopec ľudí naokolo ho začne prenasledovať ako zlodeja a nakoniec ho vysileného chytia. Policajt ho odvádza rovno k súdu. Keď má byť už skoro odsúdený na 3 mesiace nútených prác, vbehne do súdnej siene kníhkupec, pri stánku ktorého sa zločin stal a povie, že ho nespáchal Oliver, ale tí dvaja chlapci.
- Oliver medzitým odpadáva. Pri odchode pán Brownlow, chlap, ktorý bol okradnutý, vidí, ako sa ho policajti pokúšajú prebrať.

Ujme sa ho, pretože mu je Olivera od začiatku ľúto a naloží si ho do svojho koča. A tak sa Oliver konečne dostáva na miesto, kde sa o neho dobre starajú.
- Oliver vyzdravie a je pánovi Brownlowi veľmi vďačný za pomoc a opateru, ktorú mu poskytol. Pán Brownlow mu verí a pošle ho za spomínaným kníhkupcom zaplatiť knihy. Oliver sa však nevracia. Po ceste ho zbadali Nancy a Sikes. Nancy je dievčina, ktorá pracuje pre Fagina podobne ako Sikes. Ten má dohodnutý kšeft s Faginom a práve sa chystá na lúpež, na ktorú však potrebuje malého chlapca. A ním sa má stať práve Oliver. Nancy so Sikesom ho unesú a nechávajú ho zavretého v dome. - Akcia, na ktorú sa chystal Sikes s kumpánom, sa však nevydarí: keď sa dostali k domu, ktorí má byť vykradnutý, Oliver má preliezť oknom a otvoriť dvere. Sluhovia sa zobudia a postrelia ho. Lupičov naháňajú sluhovia a psy, a tak ho nechávajú ležať v bezvedomí v priekope. - Keď sa Oliver preberá je úplne vyčerpaný zo zranenia i zo zimy. Dotacká sa k prvému domu a neuvedomujúc si, že je to práve ten, ktorý mal pomôcť v noci vylúpiť, zazvoní na bránku a znova zamdlie. Sluhovia, čo ho našli, domysliac si, že je to asi nočný lupič, k nemu zavolajú doktora a policajtov. Doktor ho ošetrí a privolá k nemu i pani domu, pani Mayelovú. Tá zisťuje, že Oliver nevyzerá tak, ako sú jej predstavy o zlodejoch. Ozve sa v nej ľútosť a pred policajtmi ho zbaví viny. Oliver ostáva u nich doma, kým sa nevylieči. Je za to veľmi vďačný a vyrozpráva svoj príbeh. Šťastne si žije u pani a jej dcéry Rose a s ich pomocou hľadá pána Brownlowa, ale ten odišiel do Indie.
- Keď je Oliver už dostatočne silný, ide s pani domu na vidiek, aby si zdravie posilnil. Tu však slečna Rose ochorie a dostáva vysoké horúčky. Pani čaká to najhoršie, a tak pošle Olivera do krčmy, aby poslal list. - Keď Rose vyzdravie, prichádza za nimi na vidiek sluha, ktorý postrelil Olivera, aj s Harrym Maylom. Ten jej povie, ako ju ľúbi, ale ona ho odmieta, aby netrpel kvôli jej minulosti..
- Oliver raz zbadá za oknom Fagina, ktorý ho hľadá, s chlapom, s ktorým sa stretol v krčme. Zľakne sa, ale po tých dvoch neostane žiadna stopa.
- Medzitým sa v Londýne stretáva pán Bumble s Monksom a dohovorí mu stretnutie s jeho ženou, správkyňou chudobinca. Monks sa zaujíma o ženu, ktorá tu asi pred 12 rokmi porodila syna. Bumblova žena o tom niečo vie, pretože umierajúca Sally sa jej zverila, že jednej žene raz ukradla meštek. Cez Bumbla a lístok zo záložne sa Monks dostane ku šperku, na ktorom je vyryté meno Agnes a rok.

Monks ho zahadzuje do rieky, pretože je dôkazom Oliverovej totožnosti.
- Monks navštívi Fagina a povie mu, že Oliver je jeho nevlastný brat. Túto konverzáciu si vypočuje Nancy a je z toho zmätená. Ide za Rose, o ktorej sa dopočula priamo v rozhovore starého Žida s Monksom a povie jej, že Monks chce niečo spraviť Oliverovi, aby zhrabol celé dedičstvo. Nancy dostáva od Rose šancu odísť od bandy zlodejov, ale odmieta.
- Po odchode Nancy sa vracia Oliver. Na prechádzke stretol pána Brownlowa. Rose napadlo, že to by sa mohlo nejako využiť a idú za ním domov. Rose mu všetko rozpovie.
- Nancy sa kvôli svojej zrade začína správať v prítomnosti svojich lupičských kumpánov čudne. Fagin ju nechá sledovať Noem, bývalým učňom u hrobára, ktorý prišiel do Londýna aj s Karolínou a náhodou sa dáva do spolku s Faginom. Noe sleduje, ako sa Nancy znova stretla s Rose a pánom Brownlowom na Londýnskom moste, vypočuje si, čo im povedala o Oliverovi a Faginovi rozhovor zopakuje. Neskôr prichádza za Faginom aj Sikes a keď mu o tom Noah na podnet Fagina povie, beží domov a a vo veľkej zúrivosti ju zavraždí. - Sikes po vražde uteká na vidiek, ale všade ho prenasledujú nielen ľudia, pretože sa o jeho čine už všade rozpráva, ale aj Nancyn tieň. Sikes sa vracia do Londýna a schováva sa u svojich kumpánov. Prezradí ho jeho pes, ktorého sa snažil na vidieku utopiť. Keď Sikes uteká pred políciou a rozzúreným davom, vybehne na strechu, odkiaľ sa chce pomocou lana spustiť. Keď si ho upevňuje o komín a chce si ho pripevniť okolo pásu, zjaví sa mu prízrak očí Nancy. Sikes padá dozadu a obesí sa na slučke lana, ktoré mal ešte len na krku. Pes chce skočiť naňho, ale padá zo strechy a je na mieste mŕtvy. Spoločníci Sikesa sú polapení políciou a Fagin je popravený.
- Medzitým pán Brownlow násilím privádza do svojho domu Monksa a donúti ho priznať sa. Oliver sa konečne dozvedá, aká je jeho minulosť a kto vlastne je: jeho otec mal syna – Monksa. Avšak od svojej manželky odišiel a zaľúbil sa do Agnes – Oliverovej matky. Zomrel a časť svojho dedičstva odkázal aj Oliverovi. To však nebolo po vôli Monksovi, a tak Olivera prenasledoval. Monks sa nakoniec dostáva do basy.
- Oliverov otec mal však ešte jedno dieťa – dcéru Rose, ktorú si adoptovala pani Mayleová. Harry Mayle ju žiada o ruku a ona konečne súhlasí. Olivera si vzal pán Brownlow za svojho syna a všetci žili šťastne v jednom meste.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?