Charles Dickens Oliver Twist

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 07. dubna 2007
  • Zobrazeno: 5615×

Příbuzná témataCharles Dickens Oliver Twist

Oliver sa narodil v chudobinci a jeho matka vyčerpaná po pôrode zomiera. Po 10 mesiacoch odišiel do chudobinca pani Mannovej („bol bledý, chudý a drobný, ale mal húževnatého ducha"). Na remeslo si ho prenajal pán Sowerberry, majiteľ pohrebného ústavu. Oliverovým nadriadeným sa stal chlapec z útulku Noah, pre kt. bol Oliver tŕňom v oku. Raz vyprovokoval Olivera (urazil jeho matku), ten sa nezdržal a dostal záchvat zúrivosti. Z Olivera urobili šialenca, a preto sa rozhodol v noci utiecť do Londýna. Rozlúčil sa s priateľom Dickom a vydal sa na cestu.

Potom, čo ťažkú cestu do Londýna prežil, ujal sa ho tam priateľský chlapec zvaný Lišiak a vzal ho k Faginovi. Fagin bol obchodník s detskými dušami, šéf zlodejského gangu. Živil Olivera a počítal s ním do budúcnosti. Hneď pri prvom záťahu, na kt. Olivera zobrali, bol zajatý. Okradnutý pán Brownlow však neverí, že Oliver je vinný a chorľavého a slabého Olivera sa ujíma. Oliver vyzdravel, na stene objavil portrét ženy, kt. v ňom vzbudzoval radosť a nehu. Pán Brownlow posiela Olivera vrátiť knihy a dáva mu nejaké peniaze, má to byť skúška, z kt. verí že sa Oliver vráti. Na ulici ho šikovným trikom unesú starí známi. S pomocou Olivera sa chystajú vylúpiť dom pani Maylieovej, pri tejto akcii je Oliver postrelený, pani Maylieová ho ošetrí a ponechá si ho. V chudobinci, v kt. sa narodil Oliver zomiera stará Sally, kt. obecnému sluhovi Bumblemu zveruje tajomstvo. Jeho manželka zveruje Monksovi zlatý medailón a snubný prsteň, kt opatrovala Sally a Monks sa ich zbavuje. Nancy, tiež členka Faginovej skupiny, si vypočula tajný rozhovor a varuje slečnu Rose Maylieovú. Tá sa skontaktuje s pánom Brownlowom a začnú „vyšetrovanie".

Žid (Fagin) zavraždí Nancy a je na úteku. Pán Brownlow vypátra pravdu: jeho kamarát Edwin Leeford a oženil a mal dieťa, no s manželkou si nevychádzal, a preto sa odsťahoval. Našiel si lásku Agnes Flemingovú, kt. s ním otehotnela. Chceli spolu odísť, no Edwin umiera. Jeho bývalá manželka aj so synom Edwardom (Monks) ničí list pre Agnes i testament. V testamente sa hovorí, že Oliver by svoje peniaze nedostal, ak by sa dal na zlé chodníčky. Agnes prichádza do chudobinca, tu porodí a zomiera. Edward okradol matku a stal sa zločincom, vypátral Olivera a chcel ho zničiť. Rose je sestra Agnes, keď sestra zomrela, nemala to ľahké a nakoniec sa dostala k pani Maylievovej.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?