Cestovné lístky

Kategorie: Nezaradené (celkem: 2976 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 05. července 2007
  • Zobrazeno: 2692×

Příbuzná témataCestovné lístky

V Bratislave je zavedená tzv. výkonová prestupná tarifa. Znamená to, že platíš za časovú dĺžku cesty (pri časových cestovných lístkoch), alebo za to, v ktorom pásme cestuješ (turistické a predplatné cestovné lístky ľudovo nazývané električenka). Na počte prestupov, ani na použití liniek nezáleží. Cestovný lístok si musíš kúpiť ešte pred vstúpením do vozidla.

Časové cestovné lístky sa predávajú s platnosťou 10, 30 a 60 minút s cenou 14, 16 resp. 20 Sk. Zľavnené lístky s polovičnou cenou platia pre deti od 6 do 15 rokov, študentov s potvrdením, dôchodcov a batožinu. Cestovné lístky sa kúpiť vo väčšine stánkov s novinami, v predajniach dopravného podniku a v automatoch. Na väčšinu ciest po Bratislave ti postačí 30-minútový lístok. Doba jazdy linky je uvedená na cestovnom poriadku a je smerodajná aj pre revízorov. Znamená to, že ak je na cestovnom poriadku napísané, že cesta linkou L na zastávku Z bude trvať 8 minút, označíš si 10-minútový lístok a cesta v skutočnosti trvá 15 minút, stále platí 10-minútový lístok. Povinnosťou prepravcu je to, aby boli na cestovnom lístku po vložení do označovača vytlačené náležité údaje (dátum, čas, pásmo a kód zastávky), podľa ktorých sa vykonáva prípadná kontrola. Pri používaní časových cestovných lístkoch nie je podstatné to, v ktorom pásme s nimi cestuješ, ani či prechádzaš z jedného pásma do druhého. Dôležitá je iba jeho časová platnosť. Pásmové (turistické a predplatné) cestovné lístky sa delia na lístky pre 1. pásmo, 2. pásmo a 1. + 2. pásmo. Prvé pásmo obsahuje širšie centrum - teda Staré Mesto, Horský park, Slavín, hrad, Kramáre, Vinohrady, Ružinov, Prievoz, Kolibu a Petržalku, časť Karlovej Vsi, Nového Mesta a Trnávky. Do druhého pásma patria zvyšné časti Bratislavy - Krasňany, Rača, Lesopark, Dúbravka, Devín, Devínska Nová Ves, Jarovce, Rusovce, Čunovo, Záhorská Bystrica, Lamač, Vrakuňa, Dolné hony, Podunajské Biskupice, Vajnory, Letisko M. R. Štefánika, Lieskovec a Ketelec. Na cestu nočným spojom sa dá použiť len 60-minútový časový cestovný lístok, ktorého platnosť je predĺžená na 90 minút alebo predplatný resp. turistický cestovný lístok. Cez víkend a dni pracovného voľna je platnosť 30-minútového lístka predĺžená na 45 minút a platnosť 60-minútového na 90 minút. Deti do 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov cestujú zdarma. Ukážky časových a turistických cestovných lístkov nájdeš na stránke Cestovné lístky, hranice 1. a 2. pásma na aktuálnej schéme liniek MHD so zastávkami.

Ak máš cestovný lístok na jednu cestu, kombinovaný cestovný lístok, cestovný lístok na vymedzený počet ciest alebo turistický cestovný lístok, po vstúpení do vozidla si ho musíš ihneď označiť v najbližšom označovači cestovných lístkov. V prípade revízie cestovných lístkov sa totiž 15 sekúnd po zatvorení dverí zablokujú všetky označovače a nič si už neoznačíš. Preto odporúčame pripraviť si cestovný lístok do ruky už pred nastupovaním. Potom sa stačí už len prebojovať k označovaču. Cestovný lístok sa označuje tak, že sa vloží v smere šípky lícom hore do otvoru označovača cestovných lístkov. Opačne alebo inak vložený a označený cestovný lístok je neplatný! Označovač do jednej sekundy na lístok vytlačí aktuálny dátum a čas, kód zastávky, pásmo a evidenčné číslo vozidla.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?