Červeník

Kategorie: Geografia (celkem: 1046 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 01. července 2007
  • Zobrazeno: 2134×

Příbuzná témataČerveník

Červeník je malebná dedinka rozprestierajúca sa na západ od Hlohovca, ktorá je 145 metrov nad morom. Má svoj footballový štadión, školu a materskú školu.

1. písomná zmienka o Červeníku pochádza z roku 1113. No ešte v roku 1111 je v zoborskej listine spomenutá obec Kunth, ktorá by lokalitne zodpovedala Červeníku. Červeník mal za svojej existencie mnoho mien:
1111 KUNTH (?)
1113 BIN
1208 BEN
1254 BEEN
1233 VERSEC
1294 EDEUCHYBNY
? CASTRUM RUFUM (CERVENY HRAD)
1394 WERESSWAR
1661 VERESVAR
1676 WERES VAR AD FLUVIUM
1760 WERES VAR PAGUS
1773 VERESKAR
1911 VOROSVÁR
1915 VÁGVORSVÁR
1920 VEREŠVÁR
1920 VEREŠVÁR NAD VAHOM
Od r. 1948 ČERVRNÍK
Prvý obyvatelia Červeníku boli Kvádi, ktorý žili z poľnohospodárstva a chovu dobytka. Bývali v chyžiach zapustených do zeme so stenami z vypletenými z prútia a obhádzanými hlinou. Strechy boli pokryte buď samou, alebo trstinou. Muži nosili priliehavé dlhé nohavice a kožušinu na holom tele, pri krku pripevnenú sponu, ženy dlhé košele s rukávmi. Kvádi boli zarastený a vlasy si splietali do uzla nad pravým uchom, ženy nosili dlhé rozpustené vlasy.
Dejiny Červeníka sú dosť ukrutne, lebo tato mala dedinka bola stále pod vplyvom nejakých iných štátov, len nie Slovenska. No aj napriek vpádu Turkov, Maďarov, Francúzov, Nemcov a Rusov sa táto obec stále drží, pretože v nej žijú pracovití a svedomití lúdia.
V Červeníku je samozrejme rozvinutý poľnohospodársky priemysel a chov dobytka, ktorého tu ale ubýva. Pestujú sa tu najmä marhule, čerešne, slivky, hrozno a mrkva a chovajú sa tu prasce, sliepky a morky.
Dal by sa tu vylepšiť aj turistický ruch. Do Červeníka raz do roka prídu rockové kapely. Ak by tu boli viac ako 3 rockové koncerty za rok, Myslím, že by do Červeníka chodilo viacej ľudí. Je tu ešte aj také malé jazero (volá sa Baňa), ktoré vzniklo keď sa ťažil štrk na koľajnice. Ak by sa toto jazero vyčistilo, vytrhali sa riasy a postavil bufet, myslím že Červeník by bol vyhľadávaným miestom pre letnú rekreáciu. A keby sa ešte niečo spravilo s tým folklórom, myslím že dedinka Červeník by bolo miesto, ktoré by poznal každý. *****V tých názvoch hore keď je ‘‘O‘‘, tak to je maďarské
‘‘o‘‘ (s tými bodkami) tak to tam treba dopísať, lebo ja to na klávesnici nemám.*****.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?