Černoch

Kategorie: Slohy (celkem: 413 referátů a seminárek)

Informace o referátu:

  • Přidal/a: anonymous
  • Datum přidání: 06. února 2007
  • Zobrazeno: 4150×

Příbuzná témataČernoch

Nie všetci ľudia sú rovnakí. Niektorí sú bieli, iní žltí, ďalší zase čierni. Všetci sme rozdielny. Avšak má táto naša vonkajšia rozdielnosť vplyv aj na našu hodnotu? Nad týmto by sme sa mali dôkladne zamyslieť.
Z histórie vieme, že ľudia iných rás boli často považovaní za menejcenných. Zvlášť si kvôli takýmto predstavám vytrpeli černosi. Celé storočia boli ponižovaní, týraní a znevažovaní. Počas otrokárskeho zriadenia boli často hodnotení nižšie ako zvieratá.
Dôvody prečo otrokárska spoločnosť pohŕdala černochmi mohli byť rôzne. Odlišnosť farby, menej rozvinutá kultúra medzi černochmi a mnohé iné. Dnes sú už všetky tieto argumenty neoprávnené. Veď predsa vieme, čo spôsobuje odlišnú farbu pleti u černochov. Je to biologická potreba ochrany človeka pred slnečným žiarením. Aj kultúrne a technicky sa černosi prispôsobili. Čo je podľa mňa na škodu. Stráca sa totiž ich originálna a jedinečná kultúra. Odlišná od belošskej, nie však menej hodnotná.
Medzi niektorými ľuďmi stále pretrváva určitý pocit nadradenosti. Prečo takéto názory medzi nami stále prežívajú? Na túto otázku neviem odpovedať. Zdá sa mi to nezmyselné. Možno je to pýcha, či strach takto zmýšľajúcich ľudí z prijatia niečoho iného, odlišného.
Podľa môjho názoru sú si všetky rasy rovné. Neexistuje tu žiadna hierarchia. Podstatou človeka totiž nie je jeho vonkajší zjav. Podstata sa ukrýva vo vnútri. Ako hovorí líška v Malom princovi: “...to podstatné je očiam neviditeľné.” To, čo robí človeka človekom je jeho rozumnosť, duša, slobodná vôľa, a nie farba pleti.
Ak by sme pripustili nejakú hierarchiu medzi rasami vznikol by veľmi vážny problém. Kto by mal právo rozhodnúť o povahe takejto hierarchie? Kto by mal právo rozhodnúť, ktorá rasa je najlepšia? Jediná možnosť ako by bolo možné rozriešiť tento problém, je použiť princíp moci a podrobenia, ako to bolo v minulosti. Spolužitie na základe princípu silnejšieho predsa nepatrí medzi ľudí. Toto je vlastné zvieratám. Ľudia svojim rozumom prekračujú spôsob spolužitia na základe princípu práva silnejšieho. ak teda chce niekto riadiť spolužitie ľudí na základe týchto pravidiel ponižuje ľudí na zvieratá. Stretnutie sa s černochom, alebo všeobecne s človekom inej rasy v nás zanecháva určitý dojem. Cítime medzi nami odlišnosť. Tento dojem však nikdy nesmie prerásť v pocit nadradenosti. Jedným zo spôsobov ako sa takému niečomu vyhnúť je snaha o bližšie spoznanie sa s ľuďmi inej rasy.

Keď sa spoznáme, zistíme, že to čo je podstatné máme všetci spoločné a vyhneme sa tak opakovaniu chýb minulosti.

Nový příspěvekOchrana proti spamu. Kolik je 2x4?